Hajdamacy

źródło opisu: własne

źródło okładki: wolnelektury.pl

Maciek | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

Poezja ludobójcza. Antysemityzm i antypolonizm. Preludium do rzezi na Wołyniu. Nie wiem na ile Szewczenko oddawał ludowe nastroje a na ile je kreował - jednak jako ukraiński wieszcz narodowy niewątpliwie przyłożył rękę pod klimat rzezi wołyńskiej kilkadziesiąt lat później.

Tytar:

"Jak to Lachów Hajdamacy, Wyrżną w Ukrainie,  Jak on panem sobie będzie, Jeśli nie zaginie."

Święto w Czehrynie:

ZAPOROŻEC Jaki bo ty kiep! Doprawdy! Widzisz, on śpiewał, ażeby Lachy ohydne pokutowali, bo Czarnym Szlakiem idzie Żeleźniak z Hajdamakami, ażeby ich rznąć... HAJDAMAKA I wieszać, i mordować! Dobrze, dalibóg, dobrze! Ej, dałbym karbowańca, jeżelibym nie przepił wczoraj! Szkoda! No, niech stara grzęźnie, mięsa więcej będzie. Poborguj, bądź łaskaw, jutro oddam."

"Nawarzyli Lachy piwa, A my będziem szynkowali, Laszków-panków częstowali; Laszków-panków poczęstujem,  Z panienkami pożartujem.”

„Niechaj wróg zaginie! Bierzcie noże! Poświęcili!” Jęk dzwonów rozdziera, W gaju ryczy: „poświęcili!”...