Polska na kozetce

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
6,67 (27 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
0
8
3
7
9
6
9
5
3
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380530492
liczba stron
176
słowa kluczowe
Polska, Polacy, pytania, zmiany
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Julka

Jacek Santorski i Eliza Michalik udzielają odpowiedzi na fundamentalne dla funkcjonowania społeczeństwa pytania. Ponad ćwierć wieku po ogromnych zmianach gospodarczych i politycznych w Polsce Jacek Santorski i Eliza Michalik zadają pytania milionom Polaków. Czy jest nam lepiej? Co zmieniło się w naszym życiu? Co sprawia, że do dziś nie ma języka, który opisałby stan w jakim Polska się...

Jacek Santorski i Eliza Michalik udzielają odpowiedzi na fundamentalne dla funkcjonowania społeczeństwa pytania.

Ponad ćwierć wieku po ogromnych zmianach gospodarczych i politycznych w Polsce Jacek Santorski i Eliza Michalik zadają pytania milionom Polaków. Czy jest nam lepiej? Co zmieniło się w naszym życiu? Co sprawia, że do dziś nie ma języka, który opisałby stan w jakim Polska się znajduje? Czego my, jako obywatele, powinniśmy oczekiwać od Państwa, a Państwo od nas?

„Napisaliśmy tę książkę, bo jesteśmy przekonani (więcej: mamy na to dowody J), że tak, jak pojedynczy człowiek może osiągnąć spektakularny sukces i stworzyć dobrą firmę, rodzinę, życie – uwaga! – z własnych słabości i ograniczeń, tak my, obywatele, na fundamencie tego, co tu i teraz boli nas najbardziej: braku pracy, lęku o przyszłość, niewiary w elity, braku zaufania, świadomości niedostatków wolności i praw – możemy zbudować przyjazną Polskę.”

Jak przestać mówić językiem pogardy? Jak nawyki pogardy rozpoznać w sobie i w swoim otoczeniu? Jak inaczej myśleć i działać? Jak zmieniać otoczenie i jak się zmieniać? Jak przebudować polskie przedsiębiorstwa z dyktatury w demokratury? Czy jesteśmy narodem „folwarcznych parobków”?

Osobiste oceny teraźniejszej sceny politycznej oraz kondycji polskiej gospodarki staną się impulsem do systematycznej pracy nad własnym sposobem myślenia. Pozostają dwa pytania.

Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7386,Polska-na-kozetce

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7386,Polska-na-kozetce

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1490
almos | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Książka jest próbą opisania polskiej mentalności folwarcznej. Zamierzeniem autorów było też zaprezentowanie sposobów wyrwania się z owej mentalności. Wszystko to przedstawiono w formie rozmów autorów ze sobą i z zaproszonymi gośćmi. Chociaż temat jest ciekawy, wynik nie przekonuje: wygląda to wszystko dosyć powierzchownie, poziom wywiadów jest bardzo nierówny. Niemniej ważne, że ten ważny i gorący temat został podjęty.

Punktem wyjścia książki jest obserwacja, że „stosunki w polskich firmach i w życiu wiernie odtwarzają stosunki na pańszczyźnianym folwarku, czasem tak dokładnie, że obserwując firmę, rodzinę czy grupę społeczną, można dokładnie określić, kto odgrywa w niej rolę parobka, dziewki folwarcznej, ekonoma, a kto pana.”. I jeszcze „nad każdą z kobiet i folwarcznych dziewek… stoi pan – nawiedzony polityk, kapryśny szef, ksiądz, nieraz jakiś mądrala z telewizji, który krytykuje, grozi, obraża, a czasem znęca się fizycznie, psychicznie i materialnie, wiedząc, że – jak to na folwarku – jego uprzywilejowana pozycja gwarantuje mu bezkarność.” Dosyć to ostra diagnoza, ale też sporo w niej racji. Tu osobista dygresja, miałem okazję pracować w tej samej branży w kraju i na zachodzie, różnica w stosunkach pracy jest kolosalna: u nas folwark, tam demokratyczne stosunki.

Autorzy konstatują, że z folwarku rodzi się bezradność, która wyzwala agresję a kończy się wszystko pogardą Polaków do siebie nawzajem i pogardą dla własnej ojczyzny. Książka jest próbą aby zmienić ten stan rzeczy, apelując do nas wszystkich abyśmy zwalczyli folwark w sobie, ale czy do końca udaną, nie wiem...

Na książkę składają się wywiady autorów z różnymi ciekawymi ludźmi, poza tym autorzy też dialogują ze sobą . Ale niestety, rzecz cała nierówna jest, obok ciekawych wywiadów znajdujemy też mało przystające do głównej tezy tomu.

Bardzo interesujący jest wywiad z nauczycielem Jarkiem Szulskim, który w ramach walki z folwarkiem w szkole przeprowadził eksperyment: przestał wystawiać oceny w klasach w których uczył; każdy miał zagwarantowaną piątkę, rezultaty eksperymentu okazały się nader ciekawe...

Ciekawa jest dyskusja autorów na temat trójkąta dramatycznego, obejmującego prześladowcę, wybawiciela i ofiarę. Typowa narracja populistyczna ma bowiem strukturę trójkąta dramatycznego, ważne żeby ją rozpoznać i zdemaskować. Dlaczego? Bo to populistyczny i prostacki sposób objaśniania świata, który tak naprawdę niczego nie objaśnia, rodzi jedynie pogardę i agresję.

Interesujący wywiad z Andrzejem Lederem dotyczy historycznych korzeni mentalności folwarcznej, ale Leder jak zwykle mówi mętnie, poza tym powtarza tezy ze swojej książki „Prześniona rewolucja”.

Mało przystają do idei książki wywiady z Andrzejem Nowakiem o niezwykle rzadkich zdarzeniach czy z Justyną Melonowską o konflikcie katolicko-liberalnym.

W sumie to taki misz-masz, znajdujemy ciekawe rzeczy, są i mało interesujące, widać że rzecz cała spisana na kolanie, bez głębszej refleksji i zastanowienia. Niemniej temat jest b.ważny, i chwała autorom za próbę jego podjęcia.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek

Łatwo dać się uwieść tej książce. Jest urocza, dowcipna, mądra. Słodko-gorzka. A jednak nie byłabym sobą gdybym nie spróbowała trochę poskrobać paznok...

zgłoś błąd zgłoś błąd