Witkacy: wistość tych rzeczy jest nie z świata tego (wiersze i rysunki)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
inne
Otto

Pomieszczony w niniejszej książce wybór "utworów poetyckich" i rysunków Witkacego jest pierwszym książkowym ujawnieniem istnienia tych form jego działalności artystycznej. [...] Książka [...] nie ma być ani wydaniem krytycznym pełnego zespołu tekstów poetyckich Stanisława Ignacego Witkiewicza, ani też albumem czy muzealnym katalogiem jego rysunków. Ma być natomiast możliwie spoistą całością obrazującą wybranymi przykładami tę najmniej może znaną, lecz jakże istotną część twórczości Witkiewicza, całością podporządkowaną zarazem pewnej naszej wizji czy odczuciu tej twórczości. Że zaś w naszym odczuciu zarówno wierszyki jak i rysunki Witkacego są niejako najbardziej przejrzystym, bezpośrednim wyrazem jego osobowości, stąd decyzja pomieszczenia w książce także jego autoportretów, reprodukcji autografów, "min" i "złotych myśli", aby tę właśnie osobowość możliwie najpełniej zdokumentować. Innymi słowy: książka była robiona nie dla wierszyków Witkacego czy jego rysunków, lecz dla niego samego; w tym układzie nie pozostało autorkom koncepcji nic innego jak usunąć się w cień, by pozwolić czytelnikom na bezpośrednie obcowanie z autorem wistości tych rzeczy.

źródło opisu: Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1984

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!