Potępieńcy średniowiecznej Europy

Wydawnictwo: Libron

projekt_książki | 2017-03-26

Do przeczytania „Potępieńców średniowiecznej Europy” zachęciło mnie magiczne słowo: „potępieńcy”. Kwestia marginalizacji, wykluczania, odtrącania, czy wreszcie unicestwiania pewnych osób lub całych grup społecznych czy narodowościowych, interesuje mnie od lat. Proces, w wyniku, którego pewne jednostki uznają inne jednostki za gorsze, nie godne uwagi, nie godne życia, czy nie godne zbawienia, to fascynujące choć także i przerażające zjawisko, które wciąż z zaciekawieniem badam.

„Potępieńcy średniowiecznej Europy”, to książka z zakresu historii społecznej, której tematem są m.in. osobistości, które wywarły silny wpływ nie tylko na życie swoich współczesnych, ale także nasze przyczyniając się np. do, jak twierdzi autor, nadmiernego wpływu religii na życie świeckich. Osobistości te, zarówno świeckie jak i duchowe, łączy jedno – upodobanie do radykalnych decyzji, które w konsekwencji doprowadzały do śmierci tysięcy ludzi. Według Wrzesińskiego przyczyna tychże decyzji, to obawa przed...

Nisroch | 2015-08-28
Gerard | 2013-03-16