rozwiń zwiń

Proces

Okładka książki Proces
Franz Kafka Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Proces (1993) literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Der Prozeß
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2008-10-09
Data 1. wyd. pol.:
2008-10-09
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324711260
Tłumacz:
Jakub Ekier
Ekranizacje:
Proces (1993)
Tagi:
kafka klasyka nowy przekład
Inne
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Ocena 9,0
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
725 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
346
47

Na półkach: , , ,

Enigmatyczność dzieła i związane z nią problemy interpretacyjne są zjawiskiem dobrze znanym. Tak jest też z "Procesem" Kafki, książką, której nadawano mnóstwo znaczeń, lecz jak rzadko kiedy, żadna z tych wielu interpretacji nie jest chyba w tym przypadku nadinterpretacją. Udało się bowiem Kafce stworzyć powieść wielowymiarową, otwierającą przed czytelnikiem pole do rozmaitych refleksji. Antysystemowe przesłanie miesza się tu z refleksją psychologiczną, czy egzystencjalną a momentami nawet z pewnymi elementami mistycznymi, a od pierwszych stron bardzo dobrze wyczuwalne jest przytłaczające uczucie absurdu, uczestnictwa w swego rodzaju dusznym somnabulicznym koszmarze. Wszystkie te warstwy przenikają się wzajemnie i trudno kategorycznie wskazywać, której z nich należy dać pierwszeństwo interpretując arcydzieło Kafki.
Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście znakomite sportretowanie na kartach powieści bezduszności aparatu biurokratycznego. Wszechobecny tytułowy proces osacza bohatera, stopniowo wkraczając w kolejne obszary jego życia. Na wpół anonimowy Józef K. jest całkowicie bezradny wobec potężnej, ściśle shierarchizowanej i całkowicie sformalizowanej machiny biurokratycznej, nie wie nawet o co został oskarżony. Skojarzenia z systemem totalitarnym są w tym miejscu dość oczywiste, warto jednak dodać, że proces był pisany w w drugiej dekadzie XX wieku, mamy tu więc do czynienia z genialną antycypacją Kafki.
Nie mniej ważna wydaje mi się warstwa psychologiczna książki. Józef K. to postać całkowicie zdehumanizowana. Wysoko postawiony urzędnik banku, nie posiadający praktycznie życia osobistego, żadnych pasji ani wyrazistych cech charakteru, nie potrafiący nawiązać głębszych relacji to równym stopniu ofiara systemu jak jego trybik. Porusza więc Kafka również zagadnienie bierności jednostki względem systemu a jeśli tytułowy Proces rozumieć szerzej - także względem życia jako takiego.
Każdy prawnik z łatwością dostrzeże również kolejny aspekt książki. Kafka, z wykształcenia doktor prawa, serwuje czytelnikowi porcję znakomitego, gorzkiego sarkazmu, wyśmiewając intelektualną miałkość przeteoretyzowanych, nadętych podziałów definicyjnych. No bo czyż nie ma wyraźnie wyczuwalnej kpiny w tym, kiedy Józef K. dowiaduje się o podziale adwokatów na "pokątnych", "niższych", "wyższych" i o różnicach między nimi? Jest tych smaczków zawodowych w "Procesie" więcej, jednak nie zdradzę ich by przyszłym czytelnikom (szczególnie prawnikom) nie popsuć zabawy. Na pewno lektura obowiązkowa dla każdego urzędnika. Niejednego mogłaby otrzeźwić, przywracając zdrowy rozsądek w miejsce regulaminów i okólników, jakie niektórzy z nich zdają się mieć zamiast mózgów.
Czym jest więc "Proces" Kafki? Ostrzeżeniem przed totalitaryzmem? Krytyką bierności wobec życia? A może po prostu projekcją trudnej sytuacji psychologicznej i życiowej, w jakiej znalazł się Autor pisząc książkę, na jej karty? Jeśli nawet tak, to genialną. Arcydzieło.

Enigmatyczność dzieła i związane z nią problemy interpretacyjne są zjawiskiem dobrze znanym. Tak jest też z "Procesem" Kafki, książką, której nadawano mnóstwo znaczeń, lecz jak rzadko kiedy, żadna z tych wielu interpretacji nie jest chyba w tym przypadku nadinterpretacją. Udało się bowiem Kafce stworzyć powieść wielowymiarową, otwierającą przed czytelnikiem pole do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29 473
  • Chcę przeczytać
    8 299
  • Posiadam
    3 826
  • Ulubione
    887
  • Lektury
    678
  • Teraz czytam
    522
  • Klasyka
    257
  • Lektury szkolne
    156
  • Chcę w prezencie
    122
  • 2014
    106

Cytaty

Więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także