Proces

Jakub Ekier
Der Prozeß
kafka, klasyka, nowy przekład

Inne wydania

Jedna z najsłynniejszych powieści w historii literatury w nowym, współczesnym przekładzie Jakuba Ekiera. Historię Józefa K., skromnego urzędnika bankowego, który pewnego dnia zostaje oskarżony nie wiadomo o co i wtłoczony w absurdalną machinę biurokracji, można odczytywać na najróżniejsze sposoby. Realistycznie, metaforycznie, filozoficznie... Nowy, sugestywny przekład powoduje, że arcydzieło Kafki z początku XX wieku nabiera kolejnych znaczeń i brzmi, jakby powstało dziś.

• Alicja w krainie czasów
  • Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

6,13 (8 ocen i opinii)
Uroki
Kathryn Harrison

6,3 (10 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Trawers
Remigiusz Mróz

8,11 (64 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paco | 2015-12-18
Na półkach: Synapsa, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Kwadratura koła. Zniekształcony horyzont.
Wieloznaczna powieść, o nieograniczonych interpretacjach.
Ani chybi, to najtrudniejsza książka, z jaką się zmierzyłem. Czy mnie przerosła? Prawdopodobnie. Nie potrafiłem przebić się przez warstwy absurdu. O wszechpotężnym aparacie władzy czytałem już w rozmaitych odsłonach. Ta mnie powaliła. Wina i niewinność, alienacja, surrealizm, wybiegły daleko poza mój zakres postrzegania rzeczywistości. Atmosfera grozy i brak możliwości poznania sposobu na życie, tylko mnie zdołowały.
Nie nadążyłem, więc nie jestem godzien, by oceniać.
Być może za pewien czas....
Dla ludzi posiadających szósty zmysł.

Aurland | 2016-03-13

Puk, Puk. Kto tam? To My. Ma Pan proces. Za co? A to my nie wiemy. Kto wie? Nieważne. Proces już trwa. Jest. Byt odrębny. Zostanie z Panem na zawsze.
Czytając zrozumiałem, że piórem można zmienić gęstość powietrza. Stworzyć absurd idealny. Józef K. szuka ratunku przed irracjonalnym procesem. U malarza, w groteskowym sądzie na poddaszu, w katedrze, przy łóżku chorego prawnika. Te sceny modelowały moją osobowość.
Zdaję sobie sprawę, że moja fascynacja "Procesem" nie jest - delikatnie mówiąc - zbyt powszechna. Rozmowy o tej książce to setki godzin w moim dusznym gabinecie na półpiętrze. Znajomi do dziś witają mnie tekstem "stary błagam, tylko nie Kafka". Uwielbiam ten klimat. Czuję go. Wiem, co "autor miał na myśli". A gęste opary absurdu widzę dookoła każdego dnia.

ChicaDeAyer | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

'Proces' to kolejny tytuł, który może być wielorako interpretowany - co ciekawe, także przez tego samego czytelnika. Przeczytawszy go ponownie po 5 latach przyłapałam się na tym, że widzę tę książkę inaczej aniżeli kiedyś.

Kafka przenosi odbiorcę w rzeczywistość przypominającą senną ułudę - rodem z koszmaru. Towarzyszy on w zmaganiach Józefa K., noszącego cechy bohatera tragicznego, w nierównej walce z władzą, której ten nie chce się podporządkować. W batalii o udowodnienie niewinności, w której jest z góry skazany na porażkę. Przy pierwszej styczności z książką, odbierałam jej sens bardzo dosłownie - widziałam w niej zniewolenie jednostki w zbiurokratyzowanym społeczeństwie. Teraz dostrzegam również inne wymiary - egzystencjalny, może także i polityczny?

Bardzo intrygująca pozycja - muszę do niej wrócić za parę lat i zobaczyć, co przyniesie mi kolejnym razem.

| 2015-10-02

Zawsze zastanawiało mnie - dlaczego Franz Kafka nie chciał wydać swojej powieści i dlaczego kazał ją spalić przyjacielowi? Może czuł, że nie ukończył powieści? Może chciał ją napisać inaczej? Może uważał, że nie potrafi oddać w powieści, tego co naprawdę myślał?

Czułam się dziwnie, kiedy czytałam takie sformułowanie, że "rozdział powyższy pozostał niedokończony". Bo to oznacza, że może brakować całych rozdziałów, całego toku myślenia autora! W każdym razie - uwielbiam Maxa Broda, że nie spalił całego rękopisu przyjaciela!

Kusi mnie, by interpretować "Proces" jako koszmar senny. Z drugiej strony mam uczucie, że to interpretacja zbyt prosta, zbyt wygodna - bo przecież nie można z czystym sumieniem napisać, że nie było w realnym życiu podobnych procesów, podobnych sądów, podobnie wykonanych wyroków.

Kiedy czytam tę powieść, myślę o ogromnej samotności głównego bohatera. O tej specyficznej samotności w społeczeństwie, w tłumie ludzi, o tym poczuciu pustki i przekonaniu, że w...

Pablos | 2010-09-10
Przeczytana: 10 września 2010

Człowiek często opiera się na tym, co usłyszy wokół siebie. Przykładamy niewielką uwagę do słów ludzi kompletnie obcych, nieco większą do tych, których widujemy częściej, na przykład nauczycieli w szkole. Taka jest siła rzeczy – zawsze w głowie się coś utrwali. Mnie utrwaliła się w ten sposób świadomość, iż „Proces” Franza Kafki jest powieścią o totalitaryzmie, czymś na kształt państwa policyjnego, gdzie jednostka nie ma znaczenia. Byłem przekonany, że tytułowy Józef K. to ofiara spisku mającego na celu ostatecznie upokorzenie człowieka przez aresztowanie i proces w sprawie, o której sam aresztowany do samego końca się nie orientuje.

Jak się okazało, w pewien sposób można tę powieść tak interpretować. Ale „Proces” jest czymś o wiele większym, niż tylko opowieścią o manipulowanym człowieku. Zresztą, jak się głębiej przyjrzeć, to Józef K. nieźle sobie daje radę z tą sytuacją, nie jest – jak się spodziewałem – wrakiem człowieka, gonionym od ściany do ściany, od urzędu do urzędu. W...

PMat | 2013-05-16
Przeczytana: wrzesień 2012

Jedna z tych powieści, które należałoby przeczytać nie zaglądając wcześniej do wikipedii, słowników lektur, blogów literackich czy takich portali ja ten. Przeczytać z głową wolną od wszelkich podejrzeń co do jej końcowego sensu i możliwych interpretacji. Ale mówimy o dziele tak znanym, tak "ugębionym" przez kolejne pokolenia czytelników, że spełnienie przytoczonego wyżej warunku byłoby chyba niemożliwe. W moim przekonaniu należałoby odrzucić przynajmniej te najczęściej przywoływane tropy, jak krytyka biurokracji (nazbyt przejaskrawiona, zważywszy choćby na sposób w jaki kończy główny bohater) czy prorokowanie nadejścia XX - wiecznych totalitaryzmów (zbyt jednowymiarowe byłoby to proroctwo, odnoszące się w zasadzie tylko do patologii wymiaru sprawiedliwości). Do pewnego momentu właściwa wydaje się interpretacja teologiczna, ale i ona ostatecznie chyba nie do końca przekonuje. Może najbardziej pasuje tu określenie, na które kiedyś przypadkiem natrafiłem w internecie: "parabola,...

lana | 2015-05-17
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2015

Bardzo dobra książka, mimo, że początkowo wzbudziła we mnie irytacje.

Franz Kafka przedstawia bunt aresztowanego urzędnika, próbującego wydostać się z niewoli prawa. Prawo zniewala, ogranicza Józefa K. Bohater próbuje walczyć, nie chce się zgodzić z absurdalną sytuacją – mimo iż został oskarżony nie może się bronić. Działanie Józefa K. prowadzące do udowodnienia niewinności niczego nie zmieniło. W systemie totalitarnym zostało z góry założone, iż jest winny i nic nie mogło tego zmienić. Józef K. był bezbronny wobec sytuacji, w której się znalazł. Jednostka w totalitaryzmie jest bezradna, zależna, nie ma znaczenia, próbuje się buntować, choć z góry jej działania są skazane na niepowodzenie, nie jest w stanie zmienić systemu, który jest zbyt silny, a ona niestety zbyt słaba.

Wkp | 2015-08-22

GDYBY LYNCH PISAŁ KSIĄŻKI

Różnie nazywa się Franza Kafkę, ale nigdy nie uwierzę ani w jego profetyzm, ani w wyprzedzenia wizją swoich czasów. Wielkim był pisarzem, ale nie oszukujmy się - to, co wmawiają nam nauczyciele, wykładowcy czy cała reszta krytycznych mądrych głów, "Proces", największe, a przynajmniej najbardziej znane z jego dzieł, nie jest przepowiednią. To nie ostrzeżenie przed Holocaustem, Drugą Wojną Światową, prześladowania rasowe i etniczne, etc. To nawet nie literatura socjologiczna. Losy Józefa K. to nic innego, jak surrealistyczny, psychodeliczny horror, utrzymany w ekspresjonistycznej bardzo konwencji. Co w najmniejszym stopniu nie ujmuje jego wielkości.

Józef K. jest oskarżony. Pytanie brzmi o co? Odpowiedź - najwyraźniej nie jest upoważniony do uzyskania tej wiedzy. Nie jest także aresztowany, więc stara się dociec prawdy, ale czy to bezpieczne?

Wielu mój wstęp mógł oburzyć, bo horror w naszym - i nie tylko - kraju, jest gatunkiem niedocenianym. Poniżanym. A...

Justyna | 2014-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Cały szereg interpretacji dzieła pokazuje, że Franz Kafka stworzył powieść, której przekaz jest wciąż żywy. Dla mnie „Proces” to nie tylko odsłona bezlitosnego, biurokratycznego państwa, w którym nie ma miejsca na humanitaryzm, a w którym człowiek żyje jak automat. To nie tylko ukazanie jak do upadku jednostki może przyczynić się system totalitarny, gdzie nie wiadomo czy jesteś przyjacielem czy wrogiem. Kafka opisując świat za pomocą absurdu pokazał, że człowiek zawsze może być albo oskarżycielem albo oskarżonym, wyrok ostateczny przychodzi znienacka a Józefem K. może być każdy z nas.
Arcydzieło!!!

Wstydzę się, że nie przeczytałem: Graham Masterton

Graham Masterton urodził się w Edynburgu 16 stycznia 1946 roku. Początkowo pisał poradniki seksuologiczne, jednym z których była „Magia seksu”. Zadebiutował jako autor horrorów w 1976 roku książką o tytule „Manitou”.