Sixth of the Dusk

2014-10-16
2014-10-16
59 min.
cosmere

"Sixth of the Dusk" to zdecydowanie jedno z moich ulubionych opowiadań z kolekcji Arcanum Unbounded.

Nie ma tu typowej dla Sandersona głębi postaci - bo i też nie ma na to miejsca. Jest za to kolejny fantastyczny świat, w dalekiej przyszłości Cosmere, z akcją osadzoną na wyspach, z których każda jest w zasadzie małą Australią. Czytaj - WSZYSTKO, dosłownie WSZYSTKO, od mrówek po roślinność, o drapieżnikach nie wspominając, chce cię tam zabić. Do tego ciekawy system magii oparty na ptakach-pokemonach udzielających ludziom mocy.

O fabule nie powiem nic, bo przy 50-kilku stronach ciężko powiedzieć cokolwiek bez zdradzania puenty. Powiem tylko, że mam ogromną nadzieję na kontynuację w formie pełnoprawnej książki. Albo i całej serii.

To opowiadanie nie wciągnęło mnie tak jak inne dzieła Sandersona. Czytało się je w miarę przyjemnie, podobał mi się też pomysł na zabójczą wyspę z drapieżnikami wyczuwającymi myśli ofiary. Najbardziej jednak spodobało mi się zakończenie i jestem ciekawa, w jakim kierunku historia potoczyłaby się dalej. Mimo że to nie jest najlepszy utwór pisarza, to dałabym szansę kontynuacji, gdyby się na nią zdecydował.

Nie porywa. Sanderson więc się przeczytało, ale spośród opowiastek zwartych w "Arcanum Unbounded", ta mi zapadła w pamięć jako najsłabsza. Nijaki główny bohater, irytująca drugoplanowa bohaterka. Styl i pomysł nadal fajne, ale no, tym razem zachwytu brak.

• Przeczytane w 2019
  • Graphic Audio