Przebudzenie

Wydawnictwo: Świat Książki
Wake
literatura piękna
Ag2S

Listopad 1920 roku. Londyn czeka na sprowadzenie zwłok Nieznanego Żołnierza z Francji, trzy kobiety zmagają się, każda na swój sposób, z poczuciem straty: Hettie, fordanserka, za sześć pensów tańczy z gośćmi walca w Hammersmith Palais; Evelyn, która haruje na podrzędnej posadzie w wydziale rent i emerytur; i Ada, gospodyni domowa, którą dręczą wizje nieżyjącego syna. Pewnego dnia do Ady przychodzi młody mężczyzna. Nosi w sobie wojenną tajemnicę, która połączy te kobiety i ukoi, a zarazem rozedrze im serca.

Przebudzenie to trzy splecione historie życia, uchwycone na pograniczu czasów imperialnych i nowoczesnych, które obrazują kraj w zaraniu nowej ery, w dobie, gdy odczucia narodu zmieniły się na zawsze.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Ania | 2019-10-15

Bezsens wojny, wspomnienia, które nie dają zasnąć, nie dają normalnie żyć. Trzy kobiety pozornie nie związane ze sobą i trzy historie. Rok 1920. Świat powoli otrząsa się po traumie wojny. Jest nadzieja, że wszystko wróci do normy. Jednak nie, trzeba umieć uporać się z bólem, uzmysłowić sobie ogrom cierpień tych, którzy pozostali. Pod koniec czułam pewien niedosyt, jak dla mnie brak puenty. Mimo wszystko - polecam.

Joemka | 2018-11-19

Rok 1920, Londyn czeka na sprowadzenie zwłok Nieznanego Żołnierza. Od zakończenia wojny minęło dwa lata. Niektórzy mężczyźni nie wrócili. Inni wrócili cali i zdrowi, ale z okaleczoną psychiką, jeszcze inni- bez urazów psychicznych, ale którym wojna odebrała zdrowie, sprawność, marzenia. Są też kobiety- matki, żony, siostry, narzeczone, które muszą sobie poradzić ze stratą. Adzie wojna zabrała jedynego syna, Evelyn straciła narzeczonego. Brat Hettie wrócił, ale odmieniony, niezdolny do samodzielnego życia. Każda z tych kobiet musi nauczyć się żyć na nowo, pozwolić zmarłym odejść i zwrócić się ku żyjącym, ku tym członkom rodziny, których przez swój ból, przestały zauważać

Honorata | 2018-07-26

Fantastyczna. Pełna emocji. Czytając czuje się tamte czasy, tamten klimat, zapach tamtych lat, smak drinków, itp

Katarzyna | 2018-05-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 07 maja 2018

Są książki, które o wojnie nie opowiadają hukami wystrzałów ani przelaną krwią. Opowiadają bólem i pamięcią. I taka jest książka Anny Hope.
Wojna to nie opisy bitew, chwała bohaterów i fetowanie zwycięstw. Wojna to skazy na charakterze, życiorys połamany w sposób, który nie pozwala go już posklejać, choćby prowizorycznie. To wstyd z noszenia w psychice obrazów, których nie sposób zapomnieć. Taka jest prawda o wojnie i taką prawdę ta książka opowiada - bezpośrednio, we wspomnieniach żołnierzy oraz w obrazach, które te straszne lata wytworzyły w umysłach kobiet, którym przyszło trwać pomimo śmierci, która nawiedzała je w listach zbyt często.

Przenosimy się do Londynu na kilka listopadowych dni 1920 roku. Różne są powody, dla których mieszkańcy miasta oczekują na sprowadzane z francuskiego pola bitwy zwłoki Nieznanego Wojownika. Jedni widzą w nim poległego brata, syna, ukochanego. Inni dzięki niemu dostrzegają ogrom łaski losu, które bliskiego im mężczyznę pozostawił przy życiu. Na...

rockmanka003 | 2018-02-06
Przeczytana: sierpień 2017

Ciekawa książka, akcja osadzona w czasach tuż po I wojnie światowej. Są i wspomnienia wojennego okrucieństwa i moralny chaos w głowach tych, co przeżyli. Rozpacz po stracie ukochanego syna i powolne tracenie tego co pozostało przez życie wspomnieniami i złudną nadzieją. Jest i próba normalnego korzystania z młodości i pragnienie miłości w czasach , gdy z wielką pompą przywozi się do kraju zwłoki jednego poległego żołnierza dla symbolu. Wprawia w zadumę, polecam.

kate | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Fr

JOJO | 2016-08-22

Temat bolesny - wojna. Smutna, refleksyjna książka uświadamiająca ze wojna okalecza i zabija również tych którzy bezpośrednio nie brali w niej udziału, a są bliskimi żołnierzy. Wspaniale przybliżony temat I Wojny Światowej, która zapoczątkowała okrucieństwa II Wojny Światowej.

Stripped | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

warto było

Linda | 2016-07-04

I wojna światowa to pierwszy tak duży konflikt zbrojny, porażający skalą zniszczenia, liczbą rannych i zabitych, pozostający w tych, którym udało się przeżyć głęboką skazę i straszne, nie dające o sobie zapomnieć obrazy.Dla wielu pisarzy jest tematem powieści, pretekstem do zgłębiania ludzkiej psychiki czy zachowań.
Anna Hope w "Przebudzeniu" ukazuje kobiece spojrzenie na te krwawe wydarzenia, a raczej na ich okrutne konsekwencje - za każdym mężczyzną, który nie przeżył, został kaleką czy wrócił do domu, ale nie potrafi zmierzyć się z wojennymi wspomnieniami stoi kobieta, matka, siostra, żona. Książka "Przebudzenie' to zapis tego, jak kobiety próbują radzić sobie ze stratą, tęsknotą i ogromnym smutkiem, stają się świadkami tego, jak najbliżsi im mężczyźni próbują na nowo znaleźć miejsce w tym zupełnie innym, powojennym świecie.Niektórzy z nich odbudowują to, co zostało brutalnie zniszczone - poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do innych, inni jednak nie radzą sobie z tym tak łatwo,...

Katarzyna | 2016-06-20

piękno