Listy do żony. Tom 3: 1932–1935

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura piękna
PIW

Trzeci tom korespondencji Witkacego z żoną zawiera 382 listy, pocztówki, karty pocztowe i telegramy z lat 1932–1935, w których otwarcie informuje on Jadwigę o wszystkich sprawach osobistych, nieustannych problemach ze zdrowiem, wielu podróżach w poszukiwaniu klientów Firmy Portretowej oraz kłopotach z realizacją planów twórczych. Pisze wtedy pierwszą część powieści Jedyne wyjście, ale do dalszej pracy zniechęcają go nieudane starania o jej wydanie.

Po siedmiu latach kończy w marcu 1934 sztukę Szewcy. Poświęca się przede wszystkim filozofii. Opracowuje ostateczną wersję tzw. główniaka, czyli traktatu Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie Istnienia, w którym wykłada swój system filozoficzny. Jego wydanie w marcu 1935 to jedno z najszczęśliwszych wydarzeń w życiu Witkacego. Dzięki nawiązaniu współpracy z czasopismem „Zet” może publikować tu liczne rozprawy filozoficzne i artykuły polemiczne. Udało mu się ocalić małżeństwo z Jadwigą, z którą łączy go teraz głęboka przyjaźń.

Natomiast powodem zmartwień staje się Czesława Oknińska-Korzeniowska, która raz po raz zrywa ich związek, trwający od roku 1929, co Witkacy niezwykle mocno przeżywa. Dodatkowym utrapieniem są kłopoty związane z codziennym życiem pod jednym dachem (w willi „Witkiewiczówka”) z ciotką i kuzynką, które nie cenią go jako artysty i krytycznie odnoszą się do jego trybu życia.

źródło opisu: www.piw.pl

źródło okładki: www.piw.pl

Patrycja Perzyna | 2016-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 listopada 2016

Nie było łatwo. Choć wiedziałam o tym to bardzo ciekawiło mnie jak Witkacy traktował swoją żonę. Niestety nie chciałabym być w jej skórze choć wynika z listów że ona nie różniła się od niego zbytnio :-) Nasuwa mi sie rowniez pytanie czy to była napewno miłość? Czy to nie interesy.. czy on jej miłości do siebie poprostu nie wykorzystywał, przy okazji czując do niej sentyment i przyjaźń. Cóż przeczytawszy tylko tą trzecią część nie powinnam się chyba wypowiadać. :-)

aggie | 2016-10-21
Przeczytana: 2016 rok

PiW przetrwał. Zaniechano planów likwidacji, zamieniając placówkę w narodową instytucje kultury. PiW działa. Proponuje wirtualny antykwariat, wydobywając książki z ostatnich 70 lat, ale co najważniejsze PiW wznawia piękne pozycje, ambitne, klasyczne, w świetnej edytorskiej oprawie. W moje ręce trafia tom trzeci listów Stanisława Witkacego do żony. 382 perełki z okresu 1932-35, obok listów pocztówki, telegramy, notatki, a także listy innych.
całość: http://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2016/05/witkacy-do-zony.html

Pennywise | 2014-12-12

"Pogardzam wszystkimi i mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam."
I jak tu go nie kochać ? Nie wypowiem się, absolutnie, kategorycznie nie. Jego dzieł nie da się recenzować, nimi trzeba się delektować.

Lusia Wierzchucka | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, ★ BIOGRAFIE

Zawsze czuję pewien dyskomfort, gdy czytam prywatne listy drugiego człowieka. Usprawiedliwiam się tym, iż to naprawdę dobre źródło wiedzy o artystach. Tak samo miałam w przypadku listów Witkacego.

Zostały bardzo ładnie wydane, udoskonalone o przypisy. Myślę, że sięgnę też po resztę tomów.