Rewolucja powielaczy

Wydawnictwo: Trzecia Strona
historia
Bobek

"Rewolucja powielaczy" autorstwa Jana Olaszka, to pierwsza publikacja, która prezentuje pełną historię drugiego obiegu wydawniczego w PRL. Bez niezależnych wydawców nie byłoby Solidarności, twierdzi prof. Andrzej Friszke. Skala, na jaką rozwinęła się działalność podziemnych drukarzy w ostatnich latach istnienia rządzonej przez komunistów Polski, była wyjątkowa. Nielegalne powielacze pracowały...

Bez niezależnych wydawców nie byłoby Solidarności, twierdzi prof. Andrzej Friszke. Skala, na jaką rozwinęła się działalność podziemnych drukarzy w ostatnich latach istnienia rządzonej przez komunistów Polski, była wyjątkowa. Nielegalne powielacze pracowały w mieszkaniach, piwnicach, garażach, stodołach w dziesiątkach polskich miast i wsi, drukując imponujące nakłady książek i czasopism. Nigdzie na świecie podobny ruch nie przybrał choćby porównywalnych rozmiarów. Wokół tysięcy redakcji tworzyły się środowiska ideowe i towarzyskie, których gorące spory polityczne nierzadko trwają do dnia dzisiejszego. Polacy, zwłaszcza ci młodszego pokolenia, nie zdają sobie chyba z tego sprawy. Historia ta nie została im bowiem dotychczas opowiedziana, choćby w formie filmu fabularnego, a przecież dzieje drukarzy i kolporterów oraz ich rozgrywek z policją polityczną są kopalnią potencjalnych scenariuszy filmowych.

Książka wydana dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło opisu: www.trzeciastrona.pl

źródło okładki: www.trzeciastrona.pl

Wito | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Ponieważ mam nieodparte wrażenie, że cenzura może w jakiejś postaci w Polsce zostać przywrócona, warto wiedzieć, czym był drugi obieg.
"Rewolucja powielaczy" to świetna pozycja - historyczna synteza o obywatelskiej odwadze. Jan Olaszek rok po roku analizuje i opowiada o tym, co się działo na niezależnym od komunistów rynku wydawniczym - od jego narodzin w latach 70-ych aż do odzyskania wolności w 1989 r.