Jadwiga

reportaż
Teologia Polityczna
2015-01-01
2015-01-01

Okładka książki Arcana nr 161 Andrzej Babuchowski, Marek Jan Chodakiewicz, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Marta Kwaśnicka, Jan Lechoń, Józef Mackiewicz, Olga Płaszczewska, Krzysztof Polechoński, Jan Sochoń, Andrzej Waśko, Wojciech Wencel, Marek Zieliński, Przemysław Żurawski vel Grajewski
Arcana nr 161 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki Nowe Książki nr 5 / 2020 Jan Gondowicz, Adam Wiesław Kulik, Marta Kwaśnicka, Adam Poprawa, Redakcja miesięcznika Nowe Książki
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Adam...
Okładka książki Teologia Polityczna nr 8, My, Rzymianie Mikołaj Bierdiajew, Marek Aleksander Cichocki, Marcin Darmas, Dariusz Karłowicz, Krzysztof Koehler, Marta Kwaśnicka
Teologia Polit... Mikołaj Bierdiajew,...

Piszący opinie o tej książce prawie wszyscy zwracają uwagę na wybijającą się erudycję Autorki. Dla mnie to tylko dobry i ciekawy risercz. Jednak uważam, że eseje są świetne. Tylko pierwszy rozdział pomógł mi zobaczyć Jadwigę wyraźnie i odpowiedział na kilka istotnych pytań, z którymi nikt z publicystów do tej pory się nie zmierzył. Gorąco polecam.

Dywagacje i dygresje osnute wokół świętej królowej Jadwigi. Erudycja, błyskotliwość i dobre pióro. Przenikanie się czasów, doświadczeń, poszukiwanie prawdy, ducha epok i charakterów ludzi. Duża wrażliwość i zdolność odczytywania przeszłości, jej przybliżania, wyjaśniania i łączenia w jeden obraz naszego ziemskiego trwania. Perełka.

Bardzo mało Jadwigi w tej książce.

Bardzo mało Jadwigi w tej książce.

"Czy przypadkiem nie męczy cię twoja erudycja?" - tak, trawestując greps z ulubionego filmu, chciałoby się zaatakować autorkę.
Bo mnie męczy, to znaczy - męczy mnie erudycja Marty Kwaśnickiej w "Jadwidze". Prosta baba sięgnęła po książkę o świętej królowej, a dostała patchwork, misternie pozszywany z kolorowych kawałków. Poszczególne kawałki, zwłaszcza te o Krakowie, najczęściej są majstersztykiem (gdybyż jeszcze redaktorzy oskrobali je np. z rymów i usunęli maleńką siostrę Mimbli ze strony 139!),ale całości nie jestem w stanie ogarnąć. Od urodzenia dziecka moje życie składa się z dłuższych lub krótszych dygresji, czynności przerwanych i zawieszonych na zawsze rozmów. Niechbym chociaż czytać mogła linearnie i ciurkiem.
O, a może właśnie chaotyczne macierzyństwo jest sposobem na "Jadwigę"? Może należy jej dopaść gdzieś między obiadem a rysowaniem szlaczków, przeczytać parę stron i odłożyć, a potem, tuż przed snem, zlepić sobie fakty, opisy i impresje we własny patchwork?

• 0.3.Do kupna/pożyczenia
  • Do przeczytania