Kochanek Śmierci

Tłumaczenie: Wiesława Karczewska
Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 10)
Wydawnictwo: Świat Książki
Любовник Смерти

Rok 1900. Małoletni moskiewski ulicznik, Sieńka Skorik, pragnie się dostać do bandy Księcia. Ma szansę zrealizować marzenie, gdy zawiera znajomość z ukochaną herszta. Piękna dziewczyna, uzależniona od narkotyków, nosi przydomek "Śmierć", jako że wszyscy jej mężczyźni zmarli w tragicznych okolicznościach. Wkrótce Sieńka znajduje ofiary bezwzględnego morderstwa i dowiaduje się o skarbie ukrytym w podziemiach. Wśród poszukiwaczy jest też tajemniczy Erast Pietrowicz... Nameless.

Kto wskazał Sieńce drogę do skarbu? Jak zginął sprytny jubiler? Kto jest tajemniczym brodaczem?

źródło opisu: Świat Książki, 2016

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Warsztat | 2019-05-08
Na półkach: Przeczytane, Fikcja
Przeczytana: 23 września 2007

Dobrze się czyta. Ciekawy język, parę cytatów:
"Pokładam ufność w Butsu, ale sam także uczynię, co będę mógł."
"Miej ufność w Bogu, a sam czyń co należy."
"Wszystkie one [kobiety] w istocie, mon cher, służą jedynie za materac. Kto jest brutalniejszy w obejściu, temu najszybciej ulegną."
"Zbaw mnie Boże od powolnego pełnego mąk i poniżającego konania."
Zapisałam sobie przypominajkę, żeby poczytać bajki Aleksandra Puszkina.

cornelius | 2019-05-03

Obok Koronacji i Radcy Stanu chyba najfajniejsza część cyklu

Nozomi | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Dużo lepsza niż "Kochanka Śmierci". Barwna opowieść z moskiewskiego świata przestępczego 1900 roku, przedstawiona z perspektywy sympatycznego złodziejaszka Sieńki. Kradnie on pewien przedmiot należący do Fandorina, co ma zupełnie nieoczekiwane konsekwencje. Poza tym: śledztwo w sprawie makabrycznych morderstw, kobieta fatalna i ukryty skarb. Sporo dynamicznej akcji, przebieranek i humoru.

Anna | 2019-01-05
Przeczytana: 19 listopada 2018

Po pierwsze, "Nameless" to słaby pseudonim. Akunina stać na wymyślenie czegoś lepszego.

Po drugie, brakuje mi dedukcji Fandorina. To, co mnie najbardziej pociągało w Eraście to sposób, w jaki obserwuje świat i wyciąga wnioski. Tutaj jest tego nmało, stąd rozczarowanie.

Po trzecie, postać Smierci nazbyt wydumana.

Jakoś tak mało mnie przekonują kolejne przygody Fandorina. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że sie Akuninowi pomysły skończyły, ale kredyty spłacać trzeba, więc odcinamy kupony. Szkoda.

Wona | 2018-12-30
Na półkach: Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Polecam, w kolejności:
1/. miłośnikom kryminałów - znajdą tu skomplikowaną intrygę, wielowątkową fabułę, pod dostatkiem zwrotów akcji, szybkie tempo, krew, miłość, ukryty skarb, trochę horroru i triumfującą dedukcję;
2/. miłośnikom Moskwy w 1900 roku, z jej podejrzanymi zaułkami i niebezpiecznymi dzielnicami, charakterystycznym kodeksem postępowania półświatka;
3/. wszystkim tym, co lubią analizować postawy bohaterów, obserwować ich przemianę i doszukiwać się motywacji i skrytych pragnień i kompleksów a znajdą całą plejadę interesujących postaci;
4/. i tym, którzy cenią humor delikatny i oryginalny w każdej wersji, ten słowny, sytuacyjny i samych postaci.
I każdemu umiejącemu czytać, jako świetną rozrywkę.

książek: 2019
Efemeryda | 2018-10-31
Przeczytana: 30 października 2018

Świetny kryminał retro. Dobrze skonstruowany świat marzeń małego ulicznika z dobrej rodziny. Marzeń prostych i przewidywalnych, jak szpanowanie w najlepszej bandzie, ale i tych młodzieńczych, bardziej wzniosłych jak miłość do starszej, potarganej przez LOS, kobiety. Fandorin nie jest postacią pierwszoplanową co o dziwo nie rozczarowuje. Inteligentna czasem dowcipna przypowieść o dorastaniu i zmianie priorytetów.

yoda79 | 2018-10-18

biblioteka

fabuła

Moskwa 1900,gangi

Moja opinia

Wspabniała.,dobra powieść.Uwielbiam kryminały retro.
Tu,styl pisania,te zdania.
Emocję,były na najwyższym poziomoie.
Dla mnie to książka IDEALNA.Opisy,Moskwy w czasach caratu.
Te,gangi,załóki .Trafiłem na Wysokiej klasy kryminał.

Stokrotka | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

„Kochanek Śmierci” to już 10 tom cyklu z Erastem Fandorinem. Spodziewałam się dobrej odsłony, ale fabuła przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Wprawdzie Fandorin nie jest tu bohaterem pierwszoplanowym i pojawia się z rzadka, ale jak zwykle jest wyjątkowy w swoim sposobie bycia, myślenia i postępowania. To Sieńkę Skorika (nastoletniego ulicznika) autor uczynił głównym bohaterem. Jego oczyma śledzimy świat moskiewskich zaułków, noclegowni, konkurujących ze sobą band, dzięki czemu trafiają się momenty zarówno dramatyczne, jaki i humorystyczne.
Moim zdaniem, „Kochanek Śmierci” to jeden z najciekawszych tomów serii, do którego przeczytania serdecznie zachęcam.

Zbigniew_Malinowski | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Wysłuchane jako audiobook, ponad 11 i pół godziny, czytał Artur Żmijewski.

Kupowałem kilka audiobooków w promocji, wybrałem takie, które mnie interesują i jakoś tak z rozpędu dorzuciłem "Kochanka" chociaż nie miałem kompletnie pojęcia o czym to jest, jaki to styl ani jaka to epoka. I okazało się po raz kolejny, że głupi ma szczęście...

Rewelacja! Co prawda najbardziej podobała mi się początkowa jedna trzecia książki, kiedy wciąż jeszcze nie wiedziałem czy to będzie romans, dramat, traktat filozoficzny czy powieść drogi. Kiedy już się zorientowałem, że zaczyna to wyglądać na kryminał to moje napięcie trochę opadło, ale książka i tak jest świetna.

Tu spoiler: to jest coś w rodzaju kryminału dziejącego się na przełomie XIX i XX wieku w Moskwie. Koniec spoilera.

Ale kluczowa rzecz: Artur Żmijewski! Artur Żmijewski! Artur Żmijewski! To razem trzy rzeczy. Słuchałem w tym roku wielu wspaniałych lektorów. Niektórzy wchodzą do Panteonu Lektorów bez wątpienia. Ale to co Żmijewski robi tu...