Myszoodporna kuchnia

The Mouse-Proof Kitchen
Łukasz Witczak
literatura piękna
Ag2S

Anna i Tobias nie podejrzewają, że zmiana życiowych planów spowodowana narodzinami niepełnosprawnej córki Frei okaże się dla nich początkiem niezwykłej duchowej wędrówki. Przede wszystkim jednak żadne z nich nie spodziewa się tego, jak bardzo Freja samym swoim istnieniem wpłynie na życie wszystkich dookoła. Anna, Tobias i Freja opuszczają szary Londyn i zamieszkują w Langwedocji, w sypiącym...

Anna, Tobias i Freja opuszczają szary Londyn i zamieszkują w Langwedocji, w sypiącym się, pełnym gryzoni wiejskim domu, który jak magnes przyciąga rozmaitych dziwaków. Anna robi wszystko, by jej życie wróciło na właściwe tory, ale im bardziej stara się zapanować nad otoczeniem, tym silniej wszystko sprzysięga się przeciw niej.

W miarę jak z upływem pór roku dojrzewają kolejne owoce i kwiaty – wiśnie, figi, róże damasceńskie – Anna, korzystając z pochodzącego z czasów wojny notesu z przepisami dawnej mieszkanki Les Rajons i bohaterki lokalnego ruchu oporu, mozolnie przerabia je na konfitury i przelewa do słoików na tyle solidnych, by oparły się wszędobylskim gryzoniom.

Myszoodporna kuchnia to ciepła i pełna humoru opowieść, która wzrusza i daje do myślenia, a przede wszystkim pokazuje, że najpiękniejsze rzeczy w życiu bywają również najbardziej pogmatwane.

źródło opisu: http://drzewobabel.pl/

źródło okładki: http://drzewobabel.pl/

iniarecenzuje | 2019-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2019

Zagadkowy tytuł, nic nie sugerujący, że książka będzie tak przepełniona emocjami.

To nie była lukrowana opowieść, ten poziom prawdziwości rzadko zdarza się w książkach obyczajowych. Zaskakująca, aromatyczna i prawdziwa do bólu.

Jako matka zawsze boję się książek o macierzyństwie. Może to i dla kogoś absurd, ale nic na to nie poradzę. Ten wewnętrzny lęk o zdrowie swoich dzieci zrozumie tylko rodzic.

Już od pierwszej strony wiedziałam, że będzie to ciężka emocjonalna przeprawa. Autorka porusza tu temat tabu. Czy rodzice zawsze darzą swoje dzieci bezwarunkową miłością?

Narracja prowadzona jest z perspektywy Anny, mamy, szefowej kuchni, która lubi mieć wszystko zaplanowane. Kto ma dzieci ten wie, że plany to jedno, a rzeczywistość to drugie.
Poznajemy również, męża głównej bohaterki Tobiasa, kompozytora i wolnego ducha.

Czy taki układ się sprawdzi ze zderzeniem z przykrą rzeczywistością, czyli chorobą dziecka?
Czy mogą być szczęśliwi pomimo cierpienia córki?

Ona- kocha ją...

Matylda Saresta | 2018-03-08

Takie bardzo mocne 6+.
Historia po części oparta na faktach. O zmaganiach z chorobą. O tym, że nie wszystko musi być przyjmowane z uśmiechem. O braku siły. O miłości. Bardzo realna.
Narracja dobra - trzyma kontakt z czytelnikiem.

Polecam

zaczytanasowka | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Bardzo mocna książka... Siedziałam i ryczałam jak bóbr...
Anna i Tobias to młodzi ludzie którzy cieszą się życiem. Gdy ich poznajemy , Ann właśnie urodziła ich pierwsze dziecko. Mieli w planach przeprowadzkę do Francji, z małym członkiem rodziny, chcieli zacząć nowe lepsze życie.
Niestety maluszek rodzi się upośledzony psychicznie i fizycznie.
Tobias nie chce małej zabrać do domu. Co ja się zryczałam... Myślę sobie och Ty dziadu jak tak możesz!! ale problem nie stanowi samo dziecko, tylko strach przed jej pokochaniem i ewentualnej stracie. Cała książka to walka o dziecko, z dzieckiem...
I jak tu wybrać ? Mąż czy dziecko ??
Polecam
www.zaczytanasowka.pl

Agnieszka Cupak | 2018-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2018

"Myszoodporna kuchnia" autorstwa Saira Shah to książka o życiu, rozterkach, miłości, walce, o przyrodzie, o relacjach międzyludzkich, o relacjach rodzinnych i o... kuchni. Przepiękna opowieść pełna wzruszeń, emocji, przemyśleń.O tym, że miało być pięknie, sielsko, a życie płata figle. O tym, że są rzeczy ważne i ważniejsze i wreszcie o tym, że czasem trzeba aby zaistniał w życiu chaos, by zauważyć to, co piękne obok nas.
Książka równoważy chwile radosne, które bawią i wzruszają, z chwilami pełnymi niepokoju, napięcia. Jest jak Tao, jak samo życie.
Jeden z bohaterów "Myszoodpornej kuchni" mówi do żony:
"Anno, to normalne, że kiedy spotyka nas coś złego, zadajemy sobie pytanie o przyczynę. Ale czasem trzeba się pogodzić z tym, że nie było przyczyny albo, że nigdy jej nie poznamy."
I w tej książce autorka pokazuje, że mimo wszystko, życie jest piękne, że o marzenia warto walczyć, i jak ważne są chwile szczęścia, które trzeba umieć chwytać, dostrzegać.
"Myszoodporna kuchnia"...

Młodzi Anglicy Anna i Tobias to idealne,szczęśliwe małżeństwo gdy na świat przychodzi ich pierwsze dziecko otrzymuje Freja imię bogini nordyckiej i płodności ich córka rodzi się niepełnosprawna,upośledzona umysłowo...rodzice poświęcają cały czas swojej córce. Bardzo wzruszająca,mądra,a również przejmująca książka.
Chwyta mocno za serce......

jola | 2017-05-20
Przeczytana: 21 września 2016

nie dotrwałam do końca ,chyba wpadłabym w depresję

Biblioteka Szkolna | 2017-02-02

Powodem, dla którego wybrałam akurat tę książkę, był bardzo interesujący tytuł - "Myszoodporna kuchnia", a także fascynująca okładka. Z uwagi na powiedzenie "nie sądź książki po okładce", postanowiłam ją przeczytać.
Jej autorka jest godną uwagi osobą. Pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest córką afgańskiego pisarza, Idriesa Shaha. Wcześniej, zanim zdecydowała się poświęcić pisarstwu, była reporterką i autorką filmów dokumentalnych. Zdobyła za swoje filmy trzy nagrody Emmy. W 2003 roku zrezygnowała z tej ścieżki zawodowej.
Spod ręki Sairy Shah wyszła wspaniała powieść obyczajowa, fikcyjna, ale całkiem prawdopodobna. Jej główną bohaterką jest Anna, którą poznajemy w trudnym dla niej momencie życia. Jej nowonarodzona córeczka Freja jest niepełnosprawna. Mimo to kobieta uczy się ją kochać. Mąż Anny, Tobias, jest człowiekiem bardzo zapracowanym. Podczas lektury obserwujemy też jego zmagania z trudnymi emocjami związanymi z narodzinami chorego dziecka.
Interesującą cechą tej książki jest...

Jolanta | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

To piękna opowieść o tym, że w historiach, ocenianych przez ludzi z założenia za nieszczęśliwe, można znaleźć szczęście i spełnienie. Wymaga to czasu i wiele miłości oraz dojrzałości.
Małżeństwo Anglików - Anna i Tobias, zanim zaczęli się starać o dziecko, wszystko szczegółowo zaplanowali - "Nasza córka będzie miała na imię Freja, choć Tobias mówi, że po jego trupie. Będzie miała szerokie ramiona i piękne, długie nogi jak on oraz proste, jasnobrązowe włosy i duże, poważne oczy jak moje. Po nim odziedziczy radość życia, a po mnie zmysł organizacyjny. A gdy wyjdziemy z tego szpitala, natychmiast wszystko sprzedamy i przeniesiemy się na południe Francji."
Freja rodzi się jednak z najpoważniejszą wadą mózgu zw. z upośledzeniem umysłowym i fizycznym. Dla rodziców to szok, przerażenie, strach przed przyszłością. Zwątpienie i obawy z zapewnieniem opieki. A miłość, na razie tylko u matki wraz z nadzieją, że może będzie dobrze. Ojciec na razie boi się tego uczucia.
Na przekór wszystkiemu,...

Przejmująca książka.
Tytuł sugeruje łatwą i przyjemną lekturę, ale nie dajmy się zwieść pozorom.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Głównymi bohaterami powieści jest małżeństwo Anna i Tobias. Ich życie jest zgrane, szczęśliwe i poukładane. Każde z nich ma plany na przyszłość, które chce zrealizować. Ich życie ulega zmianie od momentu wczesnego porodu. Na świat przychodzi ich córeczka Freja. Niestety lekarze nie mają dla nich dobrych wiadomości. Mała cierpi na drobnozakrętowość, co w przyszłości będzie objawiało się jej upośledzeniem umysłowym i fizycznym. Okazuje się, że dziecko może pokrzyżować ich plany, nie jest idealne i będzie wymagało od nich ciągłej opieki.

Anna i Tobias stanęli twarzą w twarz z trudną decyzją - czy wyrzec się swojego dziecka, a może poświęcić się mu całkowicie? Czy też spróbować żyć tak samo jak dotąd, jakby nic się nie stało? Mimo choroby dziecka Anna I Tobias decydują się na przeprowadzkę z deszczowej Anglii do Francji, do posiadłości Les Rajons. Nowy dom okazuje się kompletną porażką, wymaga całkowitego remontu. Mimo to małżeństwo nie podaje się i prowadzi niezłomną walkę o swoją...