Nadchodzi zima

Wydawnictwo: Insignis
(Winter Is Coming)
literatura faktu
karollllllla

Szokująca opowieść o tym, jak Rosja stacza się z powrotem ku dyktaturze, i o tym, jak Zachód płaci teraz za to, że do tego dopuścił. Dojście do władzy Władimira, objęcie w 1999 roku urzędu prezydenta Rosji przez byłego podpułkownika KGB, było silnym sygnałem, że kraj ten oddala się od demokracji. Mimo to w kolejnych latach – kiedy Ameryka i inne czołowe mocarstwa świata nie przestawały mu...

Dojście do władzy Władimira, objęcie w 1999 roku urzędu prezydenta Rosji przez byłego podpułkownika KGB, było silnym sygnałem, że kraj ten oddala się od demokracji. Mimo to w kolejnych latach – kiedy Ameryka i inne czołowe mocarstwa świata nie przestawały mu ustępować – Putin stał się nie tylko dyktatorem we własnej ojczyźnie, lecz zagrożeniem na scenie międzynarodowej.
Dysponując potężnymi zasobami i arsenałem jądrowym, Putin jest kluczową postacią prowadzonego w krajach ataku na wolność polityczną i porządek współczesnego świata. Dla Garriego Kasparowa to żadne nowiny. Od ponad dekady głośno wyraża krytyczne opinie pod adresem Putina, a nawet poprowadził prodemokratyczną opozycję wobec niego podczas farsy, jaką były wybory prezydenckie w 2008 roku. Jednak kolejne lata, podczas których Kasparow widział, jak jego przewidywania co do zamiarów Putina spełniają się niczym przepowiednie Kasandry, przekonały go, że prawda jest jeszcze mroczniejsza: Rosja Putina, tak jak ISIS i Al-Kaida, znajduje własne samookreślenie w opozycji wobec wolnych państw świata. W miarę jak Putin stawał się coraz potężniejszy, zagrożenie, jakie stwarza, zmieniło charakter z lokalnego na regionalny, a wreszcie na globalny. W swojej alarmującej książce Kasparow pokazuje, że runięcie Związku Sowieckiego nie było punktem końcowym, a jedynie zmianą pory roku, kiedy zimna wojna stopniała w promieniach nowej wiosny – ale teraz, po latach samozadowolenia i złej oceny sytuacji, znowu przychodzi do nas zima.
„Nadchodzi zima": książka, której siłą argumentu jest Kasparow z swoim światowej klasy intelektem, przekonaniem i nadzieją, ukazuje, kim naprawdę jest Putin: kryjącym się na widoku zagrożeniem dla świata

źródło opisu: http://esensja.stopklatka.pl

źródło okładki: http://esensja.stopklatka.pl

Marcin | 2018-12-29
Przeczytana: grudzień 2018

Ajjjj. Niby książka po polsku, niby problematyka jak najbardziej na czasie, a jednak książkę męczyłem z dwa miesiące. Koszmar!!!

Na_regale_u_Lidii | 2018-09-16

„Nadchodzi zima” jest spojrzeniem na politykę Rosji i jej relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Europą. We wstępie i prologu autor przeprowadza analizę relacji Putina z czołowymi politykami Europy i USA. Pierwszym rozdziałem Kasparow zapoznaje nas z mechanizmem upadku ZSRR. Wspomina również jakiej pomocy udzielił Zachód, podając w cyfrach wsparcie finansowe na potrzeby Związku Sowieckiego. Podaje wydarzenia, które miały wpływ na upadek mocarstwa. Autor wspomina również o braku interwencji Stanów w Ruandzie podczas ludobójstwa w 1994 roku. Kasparow wylicza wiele takich sytuacji w innych regionach świata.
Po upadku Związku Sowieckiego dokonują się powolne zmiany Rosji w demokratyczne państwo trwające zaledwie 8 lat. Władimir Putin dochodzi do władzy w 2000 roku. Autor przedstawia jak Putin dochodził do władzy ponownie przekształcając Rosję w dyktaturę. Putin zanim przejął władzę był agentem KGB i kandydatem Borysa Jelcyna na prezydenta. Władimir Putin był również urzędnikiem merostwa w...

Arczi | 2018-08-28
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Książka opowiada historię drogi Władimira Putina do władzy autorytarnej w Rosji oraz to, jak tę władzę obecnie on umacnia. Kasparow pokazuje, że odpowiedzialność za upadek demokracji w Rosji w dużej mierze leży po stronie polityki ustępstw krajów NATO, które nie zrobiły nic wobec stopniowego zanikania swobód obywatelskich w Rosji. Tylko powrót do polityki międzynarodowej opartej na wartościach pozwoli, jak przekonuje autor, na trwały pokój w Europie i przywrócenie wolności w jego ojczyźnie.

Książka Kasparowa ma trochę wad. Chaotyczny tok wykładu i bardzo dużo powtórzeń może irytować. Brakuje też trochę rzetelności, ale to można wybaczyć biorąc pod uwagę, że autor nie jest dziennikarzem, tylko politykiem, a sama książka raczej manifestem politycznym, niż reportażem. Mimo tych wad uważam, że była to dla mnie wzbogacająca lektura, szczególnie że nie miałem dużej wiedzy o historii Rosji po upadku ZSRR. Myślę, że można polecić tę książkę osobom zainteresowanym omawianą tematyką....

arekwawa | 2018-07-02
Przeczytana: 27 maja 2018

Cóż...Pan Kasparow powinien wrócić do polityki ew. szachów bo pisanie książek raczej mu moim zdaniem nie wychodzi. Książkę można podsumować jednym słowem - chaos. Kasparow skacze z tematu na temat z wątku na wątek - leci do przodu aby za chwilę cofnąć się parę lat wstecz. Ponadto przez prawie całą książkę miałem wrażenie, że "pisarz" stara się wmówić mi jaki to jest wspaniały i niesamowity kogo to zna i z kim rozmawiał - generalnie książka oczywiście posiada pewien walor i można z niej wynieść pewne elementy które pozwalają wyrobić sobie zdanie o współczesnej Rosji jednakże forma przekazu pozostawia wiele do życzenia.

Timon | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Kasparow jest szachistą znakomitym.
Publicystą, pisarzem - okropnym. Słowo "Putin" pojawia się kilkukrotnie (5-15 razy) na KAŻDEJ stronie. Sam liczyłem. "Demokracja", "prawa człowieka", "reżym" - analogicznie. W efekcie ukochane zbitki słów autora czytamy KILKA TYSIĘCY RAZY, bowiem lektura liczy 400 stron. Nużąca zatem, niedobra, zaskakująco słaba w odbiorze, mało konkretna.
Horrendum - mieszanka słów "prawa człowieka", "reżym", "coś trzeba zrobić", "Putin", "demokracja". Kilkaset razy w tych właśnie kombinacjach. 15 stron tekstu, rozciągnięte do 400.
Z żalem piszę - okropieństwo.

microm | 2018-03-04
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Jestem tłumaczem tej książki. Bardzo chciałem się dowiedzieć, czym zasłużyłem sobie na słowa recenzenta o pseudonimie Maxim212: "musiałem przetłumaczyć czytaną książkę na język zbliżony do polskiego". W odpowiedzi na prywatną wiadomość wyjaśnił on: "Przekład nie został skrytykowany". Miał zastrzeżenia do korekty. Z uprzejmej i rzeczowej wymiany korespondencji wynikało, że zarzut pod adresem korekty (ale tak naprawdę pod moim adresem, bo to ja opowiedziałem się w przekładzie za takim, a nie innym słowem), czyli "rusycyzm na rusycyzmie i inne niedociągnięcia", sprowadza się do jednego słowa: "sowiecki" zamiast "radziecki". Uznałem, że nie przekonam Maxima212, że nie jest to rusycyzm (w znaczeniu negatywnym) ani żaden inny błąd, poprosiłem go jednak, by w świetle tego, co sam mi napisał, zechciał ponownie rozważyć, czy słuszne było przyznanie książce tak niskiej oceny i użycie obraźliwych sformułowań w rodzaju "wnętrze kapusty" (dodam, że znam osobiście wszystkich, którzy...

pit | 2017-10-11
Przeczytana: 10 października 2017

Garri ma łeb, to już wiemy. Ma też nosa - odczytał Putina zanim ten wszystkich ograł. Książka ciekawa. Momentami przeraża jaki zachód stał się naiwny.

whitesquirrel | 2017-03-30
Przeczytana: 2016 rok

Na zimno.. Najmocniejszą stroną tej książki jest to, że jest jak akt oskarżenia przeciwko krajom Zachodu. Nasi politycy nie powinni ściskać ręki Putina, ani teraz, ani klikanaście lat temu, jesteśmy wszyscy odpowiedzialni za to co się stało i za to co się stanie. Kasparow dobrze pisze, ale trochę za mocno kreuje się na głównego opozycjonistę Rosji. Słabe są też fragmenty cytowania wywiadów z samym sobą.. Książkę mimo to warto przeczytać, o ile choć trochę interesuje Cię Rosja Putina.

Czytalski | 2016-06-01
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Zimowy wiatr od wschodu

Garri Kasparow to były szachowy mistrz, a obecnie polityk i działacz na rzecz poszanowania praw człowieka, nie tylko w Rosji.

"Rosja to nie kraj, to stan umysłu" - twierdzi obiegowa opinia. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy spojrzy się na historię ojczyzny Puszkina, Dostojewskiego i wielu innych wybitnych artystów, ale także Lenina, Stalina - twórców i propagatorów zbrodniczego systemu komunistycznego.

Początek lat dziewięćdziesiątych przyniósł przełom dla większości krajów tak zwanego "bloku wschodniego". Dla niektórych zmiana była na stałe, dla samej Rosji był to tylko epizod. Po kilku latach względnej demokracji do władzy powrócili ludzie "wytworzeni" w poprzednim systemie. Śledząc, nawet pobieżnie, doniesienia zza naszej wschodniej granicy wyraźnie widzimy, że radziecki aparat represyjny ma się całkiem dobrze - wolne media nie istnieją, wybory parlamentarne i prezydenckie to farsa, a każdy kto chociaż spróbuje skrytykować obecnie rządzącego...

RobWięckowski | 2016-04-12

Ciekawe, ale redakcja leży. Warto ją przeczytać choćby po to, żeby zobaczyć, jak myśli i postrzega rzeczywistość rosyjski opozycjonista-mistrz szachowy, którego wspiera Zachód. Myślę, że warto czytać tą książkę także między wierszami. Generalnie polecam.