Gadki kurpiowskie.

Wydawnictwo: Związek Kurpiów
4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kurpie, gadki, obyczaje, język kurpiowski,
literatura piękna
leszek

W tekstach, zawartych w tym zbiorze, wiernie oddano różne obrazy z życia Kurpiów. To nie są opowieści zasłyszane i spisane. Wszystkie opisane zdarzenia są wytworem wyobraźni aurora i efektem wnikliwej obserwacji otaczającej rzeczywistości. Opowieści okraszone humorem, ale pozbawionym ironii czy kpiny. Nigdzie nie ma odniesienia do konkretnej osoby, czy osób, a zbieżność nazwisk, czy zdarzeń może być tylko i wyłącznie przypadkowa. Autor pragnie, by czytelnik poznał lub przypomniał sobie ową dawną puszczańską obyczajowość, relacje międzyludzkie, jak to dawniej pracowano wespół, jak bawiono się i świętowano, w co Kurpie wierzyli, a czego się bali. W zbiorze znajdują się teksty z części pierwszej i drugiej zbiorków „Pusco ty moja”, a także gadki, wiersze i scenki zupełnie nowe. Na 150 stronach znajduje się ponad 20 gadek, 18 inscenizacji i 8 wierszy napisanych po kurpiowsku, bo język kurpiowski jest najlepszym narzędziem do wiernego malowania wydarzeń z kurpiowskiej przeszłości.

źródło opisu: Ze wstępu.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Robert | 2019-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

"Gadki kurpiowskie" to luźny zbiór krótkich powiastek i wierszyków zapisanych w języku kurpiowskim. Wszystkie one są wymyślone przez Leszka Czyża i podejmują tematykę ważną kiedyś dla ludu, m.in. specyficzną pobożność, pory roku, święta i związane z nimi obyczaje.

Niniejszy tomik na pewno mógłby być wartościowym źródłem historycznym, gdyby opisywane historie wydarzyły się naprawdę, a tak są tylko zabawą z gwarą kurpiowską, którą urządził sobie autor. Czytanie tego na pewno jest ciekawym treningiem "łamania sobie" języka. Lektura może też nam uświadomić różnorodność mowy polskiej, która była przecież obecna jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej, w której dopiero rozpoczęto normatywizację języka "warszawsko-polskiego" jako oficjalnego i którym posługujemy się dziś.