Testament nierządnicy

Okładka książki Testament nierządnicy Iny Lorentz
Okładka książki Testament nierządnicy
Iny Lorentz Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Nierządnica (tom 3) literatura piękna
Nierządnica (tom 3)
Das Vermachtnis der Wanderhure
Sonia Draga
2008-10-31
2008-10-31
Marta Archman
Husyci Ruś Kijowska Rosja Imperium Osmańskie

„Testament nierządnicy” to trzeci tom powieści o Marii Adler,
z cyklu Nierządnica. Główna bohaterka przeżywa niesamowite, tragiczne historie,czasami jest bliska nawet śmierci. Maria Adler jest postacią fikcyjną, ale obok niej występują postacie autentyczne, ówcześni władcy, czy książęta. Akcja rozgrywa się na początku XV wieku i razem z bohaterką w tym
tomie wędrujemy do odległej Rosji, potem do Konstantynopola. Możemy
przyjrzeć się tamtejszym władcom i poznać panującą tam sytuację polityczną. Zgadzam się z autorami, że los, jaki spotkał Marię w tamtym czasie mógł być prawdopodobny. Na pewno wówczas wiele osób spotykała taka krzywda i niesprawiedliwość,tylko pewnie z różnym zakończeniem.
Uzupełnienie powieści to tło historyczne, krótka notatka opisująca czas i warunki historyczne, w których toczy się akcja. Testament nierządnicy to książka, po którą warto sięgnąć, dzięki niej można w pewnym stopniu poszerzyć swoją wiedzę historyczną.

„Testament nierządnicy” to trzeci tom powieści o Marii Adler,
tomie wędrujemy do...

Ile może spaść nieszczęść na jedną osobę ? Ogrom! Maria mimo wszystko nie traci wiary, że wszystko skończy się dobrze...a czy tak się skończy?

1920

Nie powiem, ale zaczynałam tę książkę z ciekawością, co też tym razem autor wymyśli(właściwie autorzy). W końcu co dwie głowy to nie jedna. I się działo, oj się działa, czytam następny tom.

Dzieje się w tej książce...oj dzieje...a czyta się bardzo dobrze...motyw rosyjski...handel ludźmi. Przygody Marii i Michała podobały mi się nawet bardziej niż poprzednia część...z wypiekami czekam co będzie dalej...bo "nierządnica" nie może mieć w życiu za spokojnie.

Ucisk w lędźwiach.

Ucisk w lędźwiach.

I stało się przebrnąłem przez kolejną część niezwykłych z punktu widzenia dzisiejszego czytelnika wydarzeń.
Kolejna część przygód Marii Adler, ma którą pan Bóg chyba się uwziął. To czym doświadcza ją życie i jakie niesamowite nazwijmy to "przygody" stawia na jej drodze życiowej los to jest coś czego sobie nawet nikt nie wyobraża, a zwłaszcza faktu że można te kłopoty pokonać.

Dla mnie osobiście jednak osobiście bardziej interesujące od losów głównej postaci jest w całym tym cyklu tło historyczne. Kolejna powieść i kolejne ważne wydarzenia z życia średniowiecznej europy. Tym razem Maria zostaje rzucona w wir wydarzeń europy wschodniej, a konkretnie carskiej Rosji. Trafiając na dwór księżnej jako niewolnica, staje się sama jej wybawicielem z bardzo trudnej i nieprzyjemnej sytuacji. Śmiało nazwałbym tu Marie superbohaterem, który musi uratować siebie przed tym na co została skazana przez zawiść innej kobiety, przy okazji ratując księżną ze swoim synem oraz ...

Powieść owszem ciekawa, z mojego męskiego punktu widzenia bez odpowiedniego tła historycznego z obszernym opisem panujących wówczas praw i zwyczajów byłaby dużo mniej interesująca.

super

super

Wciagająca i ciekawa powieść historyczna.

Wciagająca i ciekawa powieść historyczna.

Maria – średniowieczna terminatorka

Po przeczytaniu „Nierządnicy”, a następnie „Kasztelanki”, mogłabym zapytać: jak to możliwe, że kobieta, która przyciąga nieszczęścia jak magnez, ma więcej żyć niż przeciętny bohater amerykańskiego filmu? Mogłabym, ale nie zapytam, bo właśnie ta pewność pokonania przez Marię trudności, prowadzi czytelnika przez kolejne nieprawdopodobne losy bohaterki, jednocześnie dbając o spokój ducha i utrwalając świadomość triumfu na końcu powieści.

„Testament nierządnicy” jest niczym innym, jak schematyczną kopią pierwszych dwóch części popularnej sagi autorstwa Iny Lorentz, w której czytelnik nie musi obawiać się o zakończenie. Nie oznacza to jednak, że strach nas całkowicie opuszcza. Towarzyszy nam, ale zmienia się jego charakter. Napisałabym nawet, że strach w trzecim tomie dojrzewa, tak jak i dojrzała nasza bohaterka. Maria, jako w pełni zahartowana i świadoma kobieta, zostaje „ubrana” w okropną intrygę, uknutą przez zawistną żonę zmarłego Falko. Nierozważne decyzje Huldy, wyprowadzają Marię na totalny skraj życia, a poniekąd także na skraj świata. Była nierządnica staje się bowiem towarem i ofiarą handlu ludźmi i zostaje wywieziona wraz z wieloma niewolnikami aż na tereny Rosji. To właśnie na tych terenach rozgrywa się akcja książki. Ode mnie duży plus dla autorów za zmianę tła powieści. Oderwałam się od tematu czeskich husytów i niemieckich średniowiecznych grodów, a w zamian otrzymałam Worosansk, poniekąd także Moskwę, a do tego księżną Anastazję rodem aż z Konstantynopola.

Całą recenzję znajdziecie na blogu: http://mozaika-literacka.blogspot.com/

Maria – średniowieczna terminatorka

Trzeci tom sagi o niesamowitych kolejach losu Marii Adler.Od pierwszej do ostatniej strony fascynuje .Kto kocha romans i przygodę ,pokocha na pewno powieści Iny Lorentz.

• Powieść historyczna

Iny Lorentz Testament nierządnicy Zobacz więcej