Błyszczeć niczym foka

7 (4 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
#BlyszczecNiczymFoka
literatura piękna
M-E

Powieść współczesna. Proboszcz Parafii im. Najświętszej Maryi Panny po Trzykroć Dziewicy w Łapach, ksiądz Zybert Malinka, otrzymuje telefon od tajemniczej osoby przedstawiającej się jako Pulsar. Pulsar twierdzi, że wie o wszystkich grzechach księdza, jakie popełnił on piastując uprzednio parafię w Wałbrzychu, z której został przeniesiony. Oczekuje, że ksiądz wyjawi te grzechy podczas publicznego występu, transmitowanego przez kluczowe media. Co więcej, wyjawienie grzechów miałoby się odbyć w formie piosenki utrzymanej w rytmie disco. Jeżeli ksiądz się nie zgodzi, wówczas Pulsar i tak wyjawi jego sekrety. Jeżeli jednak ksiądz zaśpiewa, to będzie miał szansę wygrać nagrodę w wysokości jednego miliona złotych.

Jednakże do walki o nagrodę staną również dwie inne osoby, które zostały postawione przez Pulsara w podobnej co ksiądz sytuacji. Są to: karierowicz Jacek Pasikwoka oraz świeżo upieczona żona i matka, Lidia Koziełła-Wypych.

Co łączy te trzy osoby? Kim jest Pulsar i dlaczego oczekuje od nich tak absurdalnego zachowania? Co takiego zrobili ksiądz Malinka, Jacek Pasikwoka i Lidia Koziełła-Wypych? Czy uda im się wspólnymi siłami powstrzymać Pulsara, czy może skoczą sobie do gardeł w walce o nagrodę? W jakiej kondycji jest dzisiejsze społeczeństwo i czy można wycenić ludzką godność?

Na te wszystkie pytania odpowiada książka „Błyszczeć niczym foka”, która jest wobec czytelnika swoistym lustrem. Czytelnik zareaguje na jej treść adekwatnie do swojego charakteru, ukształtowanego wychowaniem, inteligencją oraz dystansem do rzeczywistości.

Strona autora: www.facebook.com/autorlipka

Książkę można zakupić w księgarniach:
e-bookowo: https://www.e-bookowo.pl/proza/blyszczec-niczym-foka,ciasteczko,akceptuje.html

na stronie autora(zamówienie bezpośrednie): www.facebook.com/autorlipka

źródło opisu: https://www.e-bookowo.pl/proza/blyszczec-niczym-fo...(?)

źródło okładki: https://www.facebook.com/autorlipka

Eli1605 | 2019-05-30
Przeczytana: 30 maja 2019

Posiadam więc uznałam, że kiedyś należy przeczytać. Niestety książka zupełnie mnie nie porwała chociaż niektóre fragmenty czytało się całkiem przyjemnie. Chwilami zaś całkiem oderwane od rzeczywistości, trochę jak bajka. Żeby zniszczyć komuś życie w imię...Nie mogę tego zdradzić ponieważ innym czytelnikom zakończenie może się podobać.

M-E | 2016-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 lutego 2016

O książce dowiedziałem się od znajomych - zadowoleni zachęcili i mnie.

Przeczytałem książkę do końca. I to jest sukces, bo momentami miałem dość. Będę się czepiał, ale czytelnik nie jest od głaskania autora po główce, może też narzekać.

Kilka rzeczy w trakcie lektury bardzo mnie męczyło:
- Nie wiem, jak to wyglądało w wersji papierowej, ale w e-booku było nieco błędów - literówki, błędy ortograficzne, a nawet koszmar internetu - brakujące przyimki!
- Autor starał się napisać dosadnie, sarkastycznie, a momentami jego starania były męczące i denerwujące.
- Autor chciał "dopieścić" czytelnika - wydałeś xx złotych, to dostaniesz te 400 stron. A naprawdę to nic złego napisać książkę nieco krótszą (np. 250 stron), bardziej dopracowaną i lepiej zredagowaną (może przydałby się zrzęda - redaktor?). Więcej stron wcale nie znaczy lepiej.
- Książka jest niestety bardzo nierówna - są sceny napisane z pomysłem, barwnym językiem, ale sąsiadują one z fragmentami słabymi, niewnoszącymi, a...

Ire | 2016-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2016

Niezwykle udana sarkastyczna opowieść fikcyjna. Opisane wydarzenia i finezyjne cechy ich postaci występują w przyrodzie w nadmiarze. Duża przyjemność z czytania i brawo dla autora za przedstawienie ich w tak doskonale komiczny sposób!

Magdalena | 2016-01-31
Przeczytana: styczeń 2016

Książka trafiła w moje ręce przypadkowo, z polecenia grupy fanów pisarza w mediach społecznościowych, co świadczy o tym, że nie tylko z drogiej promocji telewizyjnej czy prasowej można dowiedzieć się o tym czym warto się zainteresować. Nie żałuję poświęconego na nią czasu, zwłaszcza, że napisana jest barwnym, ironicznym językiem i dotyczy zagadnień współczesnych. Wątki bywają doprowadzone do absurdu, ale mnie taki styl odpowiada. Podsumowując ciekawy debiut nieznanego pisarza, na którego kolejne odsłony na pewno warto czekać.