Faith No More. Królowie życia (i inne nadużycia)

Wydawnictwo: In Rock
muzyka
villemo47

Klawiszowiec Faith No More, Roddy Bottum, powiedział kiedyś, że przyszło mu grać w bardzo dziwnym zespole. Wcale się nie krygował. Nie kpił. Nie robił sobie jaj. Autentycznie nie mógł nadziwić się, jak dziwnemu przedsięwzięciu poświęcił ponad dwie dekady swojego życia. Dziwny jest zespół, który nigdy nie miał zamiaru dopasować się do oczekiwań świata. A może dziwny jest świat, który czasem...

Dziwny jest zespół, który nigdy nie miał zamiaru dopasować się do oczekiwań świata. A może dziwny jest świat, który czasem nie nadążał za zwrotami akcji dyktowanymi przez Faith No More?

Dziwny jest zespół, którego członkowie przez długie lata za sobą nie przepadali. A mimo to nagrywali w takiej konfiguracji muzykę, która bawi i straszy. A także dziwi.

Dziwny jest zespół, którego wokalista nie chce pić piwa, bo woli je… nosić. Nie dźwigać skrzynki, tylko nosić jak, na przykład, koszulę.

Dziwny jest zespół, który postanawia promować pierwszy od osiemnastu lat album piosenką, której tytuł radiowcom z trudem przechodzi przez usta. A polskie tłumaczenie tego tytułu może przyprawić Ryszarda Nowaka o zawał.

Dziwny jest zespół, który nie ma oporów, by piosenkę o ekskrementach śpiewać w scenerii złożonej ze świeżych kwiatów.
Dziwny jest zespół, który lubi irytować słuchaczy, którzy przyszli na jego koncert.

Ale – jak ujął to Joker w filmie „Mroczny rycerz” – „Co cię nie zabija, czyni cię dziwniejszym”. „Królowie życia (i inne nadużycia)” to książka o tym, jak Faith No More nie dali się zabić.

źródło opisu: In Rock, 2016

źródło okładki: https://www.facebook.com/113619388689499/photos/a....»

Marcin Kowalczyk | 2016-10-27
Na półkach: Przeczytane, Muzyka
Przeczytana: 27 października 2016

Zespół Faith No More to bardzo ciekawa grupa zarówno pod względem artystycznym jak i osobowym. Nie wiem ile razy wkładałem do odtwarzacza ich płyty, tego nie da się policzyć... ale większość znam na pamięć. Ostatni krążek po reaktywacji był wielkim wydarzeniem. Wrócili w wielkim stylu.
Kiedy w czeluściach sieci zobaczyłem zapowiedź książki o zespole, stwierdziłem czemu nie? Zakupiłem i wybrawszy moment służbowego wyjazdu, zapakowałem płyty "królów życia" do odtwarzacza mp3 i oddałem się lekturze.
Uwaga książka wciąga... Zanim się obejrzałem minęły trzy godziny a ja byłem w połowie...
Dobrze, że również tyle czasu przyszło mi wracać.
Autor potrafi zainteresować czytelnika i prowadzić z nim dialog. Dostajemy większość szczegółów z życia zespołu. Niektóre doprowadzały mnie do śmiechu, "słynny występ z zakraplaczem" inne poznawałem na nowo.
Po skończeniu pozostał niedosyt, że to już...
Tak powinno się pisać nieautoryzowane historie o kapelach. Wielkie brawo za tą cenną...

Mike Draven | 2016-02-19
Przeczytana: 10 lutego 2016

Maciej Krzywiński uraczył fanów zespołu Faith No More nie lada niespodzianką. Spod jego pióra wyszła bowiem nieautoryzowana biografia tej kapeli zza oceanu. O ile mi wiadomo, jest to pierwsza i zarazem jedyna publikacja w naszym języku, dokładnie opisująca dzieje Pattona, Bottuma, Goulda, Bordina i Hudsona oraz ich wspólnego tworu. Faith No More jest moim ulubionym zespołem wszechczasów, bardzo ucieszył mnie więc fakt, że ktoś w końcu postanowił wydać książkę na ten temat. I to na dodatek tym kimś okazał się nasz rodzimy autor, który odwalił naprawdę kawał dobrej i ciężkiej roboty, zbierając do kupy wszystkie te fakty i informacje składające się na "Królów życia (i inne nadużycia)" – bo taki tytuł nosi owa publikacja.

Mimo że Faith No More jest, jak wspominałem, moim ulubionym zespołem, nigdy nie wczytywałem się specjalnie w wywiady z jego członkami ani żadnego rodzaju notki biograficzne. Znałem podstawowe fakty, a poza tym liczyła się przede wszystkim muzyka. Dlatego też duża...

peppe | 2016-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2016

W sumie trudno do czegoś się przyczepić. Co prawda czuć, ze jest pisana z perspektywy fana, wiec na pewno nie zawsze obiektywnie, ale jest lekko, całkiem dowcipnie, wydaje się wyczerpująco i szczegółowo. Warto. Na pewno dla fana zespołu lektura obowiązkowa. No i plus za to że w ogóle jest - to chyba pierwsza biografia zespołu na polskim rynku.

ignus | 2016-07-18
Przeczytana: 13 lipca 2016

Mimo wszystko niezła biografia z dużą ilością przytoczonych wywiadów i anegdot o zespole, którego dorobek katowałem w czasach licealnych (nie licząc Mr. Bungle).
Jeśli chodzi o te -3 gwiazdki to kilka uwag:
- korekta i edycja momentami chyba coś przespała. W ramach dwóch akapitów jednego rozdziału (nie pamiętam którego) było kilka takich samych zdań (bodaj, że "The Real Thing" było płytą, która trafiła pod strzechy). Chyba jeszcze raz albo dwa gdzieś ten sam błąd był - takie same konstrukcje zdaniowe w ramach dwóch następujących po sobie akapitów. Zapewne przeoczenie.
- chwalenie Metaliki, jak to silniejszy pomaga słabszemu - mogło się obyć bez tego prawdę mówiąc, trochę nie pasuje to do kompozycji całości.
- w pierwszej połowie nieco nadużywane są wielokropki, w drugiej na szczęście już nie ma ich tyle.
- wtręty o staszewskim jakoś w pierwszej połowie też odrobinę mi nie pasowały, ale to mogą być jedynie moje personalne odczucia. podobnie jak wtręt z Janerki też średnio pasował....

wiedźma | 2016-11-17
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Dużą zaletą publikacji są liczne wypowiedzi byłych i obecnych członków zespołu oraz osób z nim związanych. Niektóre z nich zostały zaczerpnięte z internetu, część z rozmaitych czasopism, ale są też wypowiedzi z wywiadów, które autor sam przeprowadził z muzykami. W przypadku książek biograficznych takie fragmenty poprawiają odbiór i przybliżają sylwetki osób, o których aktualnie mowa. Oprawę graficzną powieści stanowią zdjęcia, pokazujące członków zespołu w różnych okresach ich twórczości. Wśród nich znaleźć można też fotografie wykonane podczas koncertów w Polsce, a kilka stron dalej przeczyta się krótki fragment poświęcony wizytom muzyków w naszym kraju.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/04/maciej-krzywinski-faith-no-more.html

Krzysztof | 2016-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2016

Pozycja obowiązkowa dla fanów Mike'a Pattona i Faith No More. Wiele faktów dla prawdziwych sympatyków zespołu jest zapewne dobrze znanych, ale czegoś nowego można się dowiedzieć. Jest tu sporo wypowiedzi członków FNM i ludzi z nimi w jakiś sposób związanych. Dobrze, że autor nie ograniczył się tylko do samego zespołu, ale też opisał dosyć dokładnie działalność muzyków poza FNM.

MlodyHC | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane, Do kupienia

Z początku trochę nudna, ale potem się rozkręca. Pozycja raczej dla fanów kapeli.

Marta | 2017-05-07
Helmut1870 | 2017-04-30