Bodo i jego burzliwe romanse

Wydawnictwo: Bellona
Evita

Eugeniusz Bodo – przedwojenny aktor, reżyser, producent i celebryta, ikona męskiej elegancji, człowiek, który ze swego nazwiska uczynił markę handlową. Jego nazwisko na afiszu gwarantowało sukces każdego przedstawienia, nikogo też nie trzeba było namawiać do obejrzenia filmu, w którym grał Bodo, a śpiewane przez niego piosenki z miejsca stawały się przebojami, które nuciła cała Polska. Pomimo że nie miał ku temu warunków, okrzyknięto go amantem srebrnego ekranu i przyprawiał wiele kobiet o drżenie serca. Był najpopularniejszym polskim aktorem międzywojnia, którym żywo interesowała się prasa. Tymczasem jego sprawy uczuciowe wciąż kryją wiele tajemnic, które próbuje odkryć autorka niniejszej publikacji. "W publikacji poświęconej życiu miłosnemu najpopularniejszego polskiego aktora filmowego Drugiej Rzeczypospolitej nie może zabraknąć też historii kina ani opowieści o przedwojennych teatrach i kabaretach. Krótko mówiąc, zapraszam Czytelników w sentymentalną podróż do świata, który dawno przeminął i istnieje jedynie we wspomnieniach, na pożółkłych fotografiach czy trzeszczącej taśmie celuloidowej. Świata, w którym niepodzielnym królem kobiecych serc był wielki Eugeniusz Bodo".

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2016

źródło okładki: www.bellona.pl

Sylwia | 2019-07-25

Kupując miałam wrażenie na lepsza zawartość, ale nie żałuje zakupu i czasu poświęconego lekturze. Życie jest najlepszym autorem książek.

Justyna | 2018-07-12
Przeczytana: lipiec 2018

Nie jest to jakaś szczególnie dobra książka. Czytałam już wcześniej pozycje o Bodo i w książce pani Kienzler nie ma nawet jednej rzeczy, o której wcześniej bym nie słyszała.
Tytuł książki jest nieaktualny do treści. Mamy pewność tylko co do jednego związku Bodo z piękną Polinezyjką Reri, a reszta jego romansów być może miała miejsce, a być może nie. Zresztą Bodo i jego życie uczuciowe nie grają w tej pozycji głównej roli.
Nie rozumiem, dlaczego w książce o romansach Bodo znalazł się rozdział o Poli Negri, skoro sama autorka twierdzi, że prawdopodobnie nawet się nie poznali? Może należało nadać książce inny tytuł i wtedy obecność w niej Poli Negri nie dziwiłaby mnie.
Strasznie mnie denerwował w tej książce dokładny opis fabuły filmów Bodo łącznie z zakończeniem. Można to było przedstawić w kilku zdaniach, a nie rozpisywać się na całe strony.
Mnie jako fankę Bodo (od zawsze) książka rozczarowała. Mało Bodo jest w tej pozycji. Nie polecam.

sierpia | 2017-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dość szerokie podejście do tematu :) O Bodo jest faktycznie 1/4 książki. Reszta to historia kina polskiego, mniej lub bardziej ciekawa.

mizak | 2016-12-24

Bardzo ciekawa, polecam :)

Ewelina | 2016-12-19

Historia wielkiego artysty i zarowno historii kinomatografii w Polsce i na świecie. Z chęcią ogladam teraz wyszukane filmy z bohatetem książki.

AlicjaC | 2016-07-13

Po obejrzeniu serialu o słynnym artyście postanowiłam wreszcie sięgnąć po książkę. Chętnie zapoznałam się z biografią Eugeniusza Bodo, spisaną rzetelnie, ale i ciekawie, bez zanużania czytelnika tonami pobocznych informacji. Polecam!

Ina | 2016-05-15

Nie przekonała mnie ta pozycja, choć jest zdecydowanie lepsza pod względem treści i szczegółów niż biografia Bodo Sławomira Kopra. Autorka snuje domysły na temat romansów Eugeniusza Bodo. Jedynie o Norze Ney oraz Reri wiemy, że były partnerkami znanego i lubianego aktora dwudziestolecia międzywojennego. Reszta to domysły, nadinterpretacje (np. domniemana relacja z Polą Negri czy Elną Gistedt). Przeraził mnie fakt nazywania Bodo celebrytą. Niestety to słowo nieznane jeszcze w czasach mu współczesnych, a nadużywane dziś niezmiernie ogromnie razi, kiedy używa go w stosunku do Eugeniusza Bodo lub innych artystów tamtego okresu. Książka ma dotyczyć - jak sam tytuł - wnosi burzliwych romansów aktora, scenarzysty, producenta i reżysera, a jest historią początków polskiego kina, kabaretu Qui Pro Quo oraz biografią koleżanek z planu Bodo. Ciekawe, że autorka nie dopisała do grona potencjalnych kochanek Bodo Heleny Grossówny, u boku której grał w 5 filmach. Czytając, miałam wrażenie, że...

Kinga Kulig | 2016-05-06
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Tym razem Czytelnik ma niebywałą okazję przenieść się w początkowe lata XX wieku. Przed sobą mamy Polskę tuż po I WŚ. Znajdujemy się przede wszystkim w zniszczonej Warszawie, gdzie do życia zostają powołane pierwsze teatry, na scenę wschodzą kabarety, które wdzięcznie i z wysublimowanym poczuciem humoru aktorzy, kabareciarze opowiadają o faktach w dziejach.

Co więcej, w tym samym czasie na polskiej estradzie zaczęła raczkować kinematografia, która przeszła długą drogę, aby wzbudzić zainteresowanie publiczności, która nade wszystko miała zdecydowanie wiele problemów na głowie – gospodarczych, ekonomicznych, politycznych. Przecież chwilę temu miała miejsce wojna, a jednak ludzie nie poddali ideologiom władzy wroga i postanowili na swój sposób uśmierzyć ból, wnieść nieco radości.

Książka została poświęcona przede wszystkim osobie Eugeniusza Bodo, który z buntownika i niezdecydowanego młodego człowieka stał się inspirującym pokolenia aktorem, kabareciarzem, mężczyzną pełnym uroku,...

Izabela Pycio | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

"...polskie kino dwudziestolecia międzywojennego mogło pochwalić się dobrymi aktorami komediowymi, którzy, gdyby urodzili się pod inną szerokością geograficzną, zrobiliby wielką międzynarodową karierę."

Książka zachęcająco i interesująco przenosi nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego, w których ogromną popularnością cieszył się teatr i kabaret, a kino dynamicznie rozwijało się, najpierw tylko ruchomy obraz, później także dźwięk i kolor. Pojawiły się pierwsze wielkie gwiazdy ekranu, chętnie śledzono życie osobiste celebrytów, uwielbiając i naśladując ich, zwłaszcza lansowane przez nich trendy i modę, producenci pozyskiwali uznanych artystów do reklam produktów.

Z zaciekawieniem wczytujemy się w informacje o życiu Eugeniusza Bodo, a właściwie Bogdana Eugène Junod. Biografia przybliża nam sylwetkę tego polskiego aktora filmowego, teatralnego, rewiowego, tancerza, piosenkarza, scenarzysty, reżysera i producenta. Spoglądamy na pierwsze występy sceniczne w wieku dziesięciu lat,...

Erna Eltzner | 2016-03-26

× www.majuskula.blogspot.com ×

Romanse, romanse! Towarzyszą ludziom od wieków. Pomyśleć, że i kilkadziesiąt lat temu wszyscy ekscytowali się nowinkami, plotkami. A równocześnie szukali miłości i spełnienia. Bywa trudno. Zwłaszcza, gdy jest się znanym aktorem…

Eugeniusz Bodo dalej świeci triumfy! Na rynku ukazała się kolejna książka poruszająca temat życia aktora. Tym razem jednak skupia się na konkretnej strefie — tej miłosnej. Nie da się ukryć, że urokliwego Eugeniusza otaczał wianuszek wielbicielek. Kobiet w różnym wieku, a także różnej narodowości. Iwona Kienzler postanowiła przedstawić sylwetki kilku z nich. Recenzje z natury są mało obiektywne, ale moja (muszę zaznaczyć) zapewne będzie przesiąknięta uwielbieniem dla Bodo, dlatego przymknijcie nieco oczy. Wydanie należy do tych grubszych, ale poręcznych. Bardzo ładna okładka! Romantyczna, w starym stylu, jedynie przesunęłabym gdzieś logo wydawnictwa. Duża czcionka, grube strony, jakby pożółkłe. Klimatyczne. Po wnikliwym...