Siedem szmacianych dat

Axis Mundi
2016-01-27
2016-01-27
literatura polska

Niesamowicie niepozorna, tytuł, który mówi dość niewiele, a na okładce widoczna część starannie dopracowanej, uszytej szmacianej lalki. „Siedem szmacianych dat” to pierwszy tom cyklu „Córka cieni” autorstwa Pani Ewy Cielesz. Książka zupełnie zaskakuje i przed rozpoczęciem lektury kompletnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie emocje wywoła. A zapewniam - wywoła ich wiele. Historię rozpoczyna podróż. Może bardziej…wyprawa strudzonych studentów historii, którzy po zaliczeniu ostatniego egzaminu pomyśleli „A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady?” I pojechali. Wykończeni, przemierzając las natrafiają na czarny zarys jakiegoś obiektu. Po przejściu licznych zarośli i ominięciu szeregu gałęzi na ich drodze staje - jak przypuszczają, opuszczony dom. Miejsce jest zaniedbane, widać, że od wielu lat w środku nikogo nie było, jednak wchodząc tam jeden z bohaterów – Adam, natrafia na siedem ułożonych równo szmacianych lalek oraz pamiętnik, który następnie chowa szczelnie do swojego plecaka. Na łamach zapisanych tam stron wyłania się historia miłości, marzeń, ale także wielkiego bólu i smutku, który rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Kiedy czytamy go, po swoim świecie oprowadza nas Magdalena. Ulubienica bogatego domu pewnego dnia zakochuje się bez pamięci. A w kim? Jak sama stwierdza: „(…) mam w głowie najpiękniejsze imię świata. Piotr”. Oczywiście ona obojętna mu również nie jest, ale „(…) ojciec kazał mi wybić sobie Piotra z głowy. Powiedział, że człowiek, który jest kelnerem, nie może stanowić dla mnie partii”. Para jednak ucieka razem i gdy natrafiają po drodze na liczne niefortunne zbiegi zdarzeń – los prowadzi ich właśnie do starej chaty w środku bieszczadzkiego lasu. Oj, łatwo nie jest Magdalenie, przecież tak naprawdę z dala od jakiejkolwiek cywilizacji uczy się ona żyć na nowo. Nawet codzienne czynności, jak przygotowywanie posiłków sprawiają jej trudność, bo skąd ma niby znaleźć jakieś produkty skoro wokół nich nic nie ma? Na szczęście obok siebie ma Piotra, który uczy ją jak żyć w tej głuszy, żeby…po prostu przeżyć, oraz niezwykłego psa – Popioła, który niejednokrotnie pokaże, że jest bardzo czujny. W momencie gdy na świat przychodzi dziecko, w oddali szaleje wojna, która początkowo tylko delikatnie dotyka ich swoją brutalnością. Juliana jest najpiękniejszym darem jaki mogli stworzyć razem. Z roku na rok staje się bardziej rezolutna, potrafi zbierać jajka, rozwieszać pranie, przygotowywać posiłki. Można by rzec, że świetnie sobie radzi w takim odosobnieniu, jednak jest…dzika. Dodatkowo na ich drodze pewnego dnia staje Iwan, Ukrainiec. Postać, która w trakcie czytania, pewnie ze względu na wypowiadane przez niego słowa wzbudziła we mnie największe wzruszenie, jednak jaki będzie miał wpływ na losy tej trójki?

Książka, której nie da się podsumować jednym zdaniem. Pokazuje wielką siłę i odwagę. Pokazuje, że w czasie wojennej atmosfery nie zawsze jest łatwo wykazać zdrowy rozsądek. Pokazuje miłość. Szczerą miłość dwojga ludzi, która jest po prostu piękna. Pokazuje honor, wdzięczność i pomoc drugiemu człowiekowi, która nie zawsze jest bezinteresowna. Ale pokazuje także świat widziany oczami dziecka. Dziecka, które nie dostrzega jeszcze brutalności i otaczającego zła.

„ – Skąd wzięłaś tatusia?
- Hm… Z cukierni.
- Z cukierni? To miejsce, gdzie robi się cukier?”

Najlepsza seria, jaka czytałam!!!

Najlepsza seria, jaka czytałam!!!

"Siedem szmacianych dat" to pierwszy tom sagi "Córka cieni" autorstwa Ewy Cielesz. Książka przenosi nas w malownicze scenerie przedwojennej Polski, opowiadając historię Magdaleny, Piotra i Juliany, których życie splata się z dramatycznymi wydarzeniami tamtych czasów.

Magdalena, przedstawiona jako panna z zamożnego domu, odważnie wybiera miłość z ubogim kelnerem Piotrem, co stanowi wybuchowy początek tej niezwykłej opowieści. Ich ucieczka do bieszczadzkiej wsi i życie w opuszczonej chatce stają się tłem dla skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich i brutalnych realiów wojny.

Ewa Cielesz misternie układa wątki romansu, historii rodzinnej i dramatu wojennego, tworząc barwny obraz życia Magdaleny. Przeplatające się losy bohaterów odzwierciedlają trudności, z jakimi musieli zmierzyć się mieszkańcy Polski w tamtym czasie. Odnalezienie pamiętnika Magdaleny przez Adama, studenta historii, dodaje narracji dodatkowego wymiaru, nadając historii emocjonalnego napięcia.

Autorka balansuje między intymnymi losami postaci a ogólną historią, kreując wartką narrację, która trzyma w napięciu. "Siedem szmacianych dat" to nie tylko opowieść o miłości i wojnie, ale również podróż przez zapomniane zakamarki historii Polski, wzbogacona tajemniczą mapą, prowadzącą do opuszczonej chaty w puszczy, której znaczenie odkrywa się stopniowo.

Autorka błyskotliwie łączy elementy historyczne z intymnymi historiami, co nadaje powieści głębię i autentyczność. Rzuca światło na złożoność relacji społecznych w Polsce, tworząc wielowymiarowy obraz epoki.

Ewa Cielesz zaskakuje zwrotami akcji, ukazując, że życie Magdaleny to nieustanny proces samopoznania i adaptacji do zmieniającego się świata. To refleksja nad czasem, zmianami społecznymi i ceną, jaką płaci się za miłość.

Książka skłania do refleksji nad siłą ludzkiego charakteru w obliczu przeciwności losu oraz ukazuje, jak wojna zmienia życie zwykłych ludzi. Ciekawie zaplanowane zakończenie sprawia, że trudno doczekać się kontynuacji w drugiej części sagi, aby poznać dalsze losy Juliany w powojennym świecie.

Bardzo podobała mi się ta historia, tym bardziej, że w historię Adama piszącego pracę magisterską, wpleciony został wątek Magdaleny, jej męża Piotra i córki Juliany. Książka napisana została z uwzględnieniem czasów "dzisiejszych" jak i okresu II wojny światowej. Polecam ❣️ świetna przygoda. Swoją drogą nie sądziłam, że naród ukraiński aż tak bardzo "dał nam się we znaki" na przestrzeni tamtych lat. Zawsze mówiono o Niemcach i Ruskich, że to takie złe narody. Jak widać, jeszcze dużo przede mną. Polecam 🙂

Super książka, dosłownie wciąga. Polecam!

Super książka, dosłownie wciąga. Polecam!

"Kiedy trwa wojna,
jedynie pewnym czasem jest ten, który jest tu i teraz."

Wciągająca, z elementami grozy.

"Kiedy trwa wojna,
jedynie pewnym czasem jest ten, który jest tu i teraz."

Wciągająca, z elementami grozy.

Pierwszy tom cyklu "Córka cieni". Po raz pierwszy sięgnęłam po książkę tej autorki i zdecydowanie nie ostatni. Czeka na mnie jeszcze tom II i III. Akcja pierwszego tomu zaczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Magdalena, panienka z dobrego, zamożnego domu zakochuje się w ubogim, młodym człowieku Piotrze. Miłość wygrywa z wszelkimi konwenansami; młodzi uciekają w zupełnie nieznane im miejsce i dzięki pomocy dobrych ludzi osiedlają się na zupełnym pustkowiu. Magdalena uczy się życia, takiego prawdziwego życia z wszystkimi jego odsłonami; i tymi dobrymi i tymi gorszymi. Książka o miłości, prawdziwym życiu, o brutalności wojny. Dzieje Magdaleny i Piotra poznajemy z pamiętnika, który czyta Adam - bohater współczesny. I o ile wątek historyczny jest bardzo ciekawy, o tyle wątek współczesny niekoniecznie. Książka bardzo wciągająca, dobrze się czyta. Z chęcią sięgam po II tom. Polecam.

Wciąga :)

Wciąga :)

Ależ wciągająca historia! Oblepiła mnie ta historia. Magdalena dziewczyna z zamożnego domu zakochuje się w Piotrze. Niestety ojciec nie wyraża zgody na ich małżeństwo z uwagi na niski status społeczny chlopaka. Dziewczyna postanawia uciec z ukochanym. Osiedlają się w chatce w głuszy z dala od świata. Styl książki sprawia że przenosimy się w czasie. Patrzymy z boku na to co przeżywają Magdalena i Piotr. Patrzymy na radości i smutki bohaterów. Naprawdę piękna historia. Z niecierpliwością i ogromnymi oczekiwanianiami sięgam po kolejna część

Mój klimat, bardzo mi się podobała i przeczytam wszystkie książki Ewy Cielesz.

Mój klimat, bardzo mi się podobała i przeczytam wszystkie książki Ewy Cielesz.

Ewa Cielesz Siedem szmacianych dat Zobacz więcej
Ewa Cielesz Siedem szmacianych dat Zobacz więcej