Obozy pogardy. Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956

Okładka książki Obozy pogardy. Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956 Mateusz Wyrwich
Okładka książki Obozy pogardy. Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956
Mateusz Wyrwich Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM historia
historia
Oficyna Wydawnicza RYTM
2015-01-01
2015-01-01
komunizm obozy opresja władza

Bardzo polecam tę publikację. Bardzo otwiera oczy. Dopóki jej nie przeczytałam, nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wiele o historii Polski jeszcze nie wiem. Nie miałam pojęcia o istnieniu Komisji Specjalnych, nie znałam powojennego losu obozu w Auschwitz, nie wiedziałam czyimi rękami budowany był Pałac Kultury i Nauki, co mieściło się wcześniej na Polach Mokotowskich oraz kto pracował w polskich kopalniach. Tego nie uczą w szkole, a książek, takich jak ta, jest zdecydowanie za mało.

O niemieckich obozach koncentracyjnych mówi się głośno, ale o tym, że większość z nich po 45 r. nie zmieniła swojej funkcji, a jedynie właściciela - już nie. Upamiętniamy ofiary hitlerowskich katów na Alei Szucha, ale nie ma muzeum komunistycznej katowni na Rakowieckiej, która pochłonęła więcej niewinnych żyć niż osławione więzienie na Szucha. Przez lata pojęcie zbrodni komunistycznej nie miało prawa istnieć, bo jak słusznie zauważa autor Mateusz Wyrwich, "w parlamencie i mediach zasiadali jeszcze komuniści odpowiedzialni za te zbrodnie, a po dziś dzień zasiadają ich potomkowie".

A trzeba o tym mówić. Trzeba o tym wiedzieć.

Z niewiadomych względów, sowietyzacja Polski w latach 1945-1989 jest tematem niezbyt medialnym i rzadko poruszanym. Mało kto stawia też znak równości pomiędzy okupacją III Rzeszy i późniejszą sowiecką. Mam nadzieję, że ta książka przybliży temat nie tylko miłośnikom dziejów najnowszych, ale każdemu komu leży na sercu los Ojczyzny. Jest to pozycja szczególnie dla ludzie otumanionych dziwną antypolską retoryką, skierowaną np. tzw. żołnierzy wyklętych. Gdy ktoś myli morderców z ofiarami, w tle słychać tylko rechot Stalina...

• Biblioteka
  • Literatura faktu
  • 2016
  • 2017
  • Historyczne
  • Reportaże, podróże i historia
  • 2017

Dodaj cytat z książki Obozy pogardy. Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956