Złudzenia postępu

5 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Les illusions du progrès
filozofia, etyka
Kamil

W "Złudzeniu postępu" autor mając w pamięci marksowską ideę determinizmu historycznego w zasadzie w znacznej mierze się od niej odcina i twierdzi, że nie ma żadnej konieczności dziejowej, która miałaby zagwarantować historyczne zwycięstwo socjalizmu. Dodatkowo Sorel nie ma również złudzeń co do rewolucyjnego ducha klasy robotniczej, twierdzi wręcz, że dokonywana przez te klasę rewolucja prowadzić będzie zmiany organizacji produkcji. Sorel - zgodnie z tytułem - jest całkowicie pozbawiony złudzeń, co do tego jak będzie wyglądał porewolucyjny ład na świecie i prawdopodobnie te jego tezy spowodowały, że przez socjalistyczną ortodoksję został zaliczony nie tylko do szkodników, ale wręcz faszystów.

źródło opisu: Vis a vis Etiuda 2015

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=254

Przemysław Bryk | 2017-12-16
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Szkoda czasu.

Kamil | 2016-01-24

Być może jest ona ciekawa, ale język którym została napisana i straszna ogólność myśli i nawiązań do filozofii postępu strasznie odrzuca mnie jako czytelnika.