Śmiertelne ostrze

Cykl: Tweed (tom 19)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Vorpal Blade
Śmiertelne, ostrze

Przez Stany Zjednoczone i Europę przetacza się fala koszmarnych morderstw. Tylko przypadek sprawia, że Tweed i Paula Grey z SIS dostrzegają w nich wspólny element, wskazujący na działanie seryjnego zabójcy. Rozpoczyna się wyścig z czasem i władzami próbującymi zablokować śledztwo. A podejrzanych jest kilku – cała rodzina Arbogastów, która wzbogaciła się dzięki inwestycjom w przemysł chemiczny i zbrojeniowy, a także sam wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, wędrujący po Anglii krok w krok za Arbogastami. Co ich łączy? Dlaczego giną ludzie po dwóch stronach oceanu? I wreszcie, kto jest zabójcą i dlaczego pozbawia swoje ofiary głów? Podczas pełnego napięcia pościgu Tweed i Grey nie tylko szukają odpowiedzi na te pytania, muszą też chronić własne życie, ponieważ sami stają się celem mordercy.

Nitager | 2016-04-19

Schematyczne do bólu. Przemoc, dokonywana w sposób niepotrzebnie okrutny, co zapewne w założeniu autora miało szokować, a budzi jedynie niesmak. O ile postacie Tweeda i jego współpracowników, znane zresztą z innych powieści tego cyklu, nakreślone są przekonująco i wyraziście, o tyle pozostali wydają się plastikowi, sztuczni i nierealni. Fabuła niewiarygodna, co paradoksalnie staje się atutem, bowiem trudno jest przewidzieć następny krok.
Zakończenie takie, jakiego czytelnik się spodziewa, jedynie motywy mordercy długo pozostają nieznane.
Można przeczytać bez szkody dla wątroby, zwłaszcza, że miło spotkać starych znajomych: Tweeda, Paulę, Boba, Marlera i pozostałych. Ale raczej trudno się tym zachwycać

Bartosz Oszczęda | 2015-02-23

Książka na samym początku bardzo wciąga, ale jej późniejsza schematyczność i powtarzalność pozwala czytelnikowi przewidzieć zakończenie o wiele za wcześnie, przez co całe napięcie uchodzi.

Sara Rocławska | 2012-08-23

wciągająca i można się domyślić kto jest sprawcą ale i tak sposób pisania i przedstawiania świata jest fascynujący :)

Mariusz Carewicz | 2013-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Fajna książka :) wciągnęła mnie i w dwa dni ją przeczytałem :)

agniesia151993 | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016