literatura polska
Ag2S

Kuba przeprowadza się z rodziną na Saską Kępę. Nowy dom, nowa okolica, nowa szkoła, nowi ludzie… Początkowo nic mu się tu nie podoba. Jednak gdy przypadkowo poznaje Jagodę, jego nudne życie nabiera tempa. Najpierw Kuba dołącza do harcerskiego zastępu „Tropicieli”, później na strychu odnajduje tajemnicze pudełko z pocztówkami, wreszcie trafia na ślad cennych klejnotów, czyli dawno zapomnianego rodzinnego skarbu! Chłopak daje się ponieść przygodzie, która wiązać się będzie z wydarzeniami sprzed wielu lat.
Wciągająca i pełna humoru powieść przygodowo-detektywistyczna z intrygującym tłem historycznym. Przybliża temat powstania warszawskiego, pozwala poczuć wyjątkowy klimat Saskiej Kępy i zachęca do poznania biografii Wacława Chodkowskiego, przedwojennego malarza, który naprawdę stworzył wspomniane w tekście pocztówki, znalezione później przez jego daleką krewną – autorkę książki.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Wkp | 2016-03-18

DRUH BORUCH

Wydawałoby się, że powieść harcerska to nie gatunek na nasze czasy. Przygodowe książki, których bohaterami są młodzi ludzie należący do konkretnego zastępu, kojarzy nam się głównie z reliktem czasów minionych. Z PRL-em. Z propagandą jednym, z dzieciństwem innym. A tymczasem Małgorzata Piekarska udowodniła, że nie tylko temat nadal można śmiało wykorzystywać, ale przede wszystkim zaprezentować go w naprawdę atrakcyjny dla współczesnych czytelników sposób.

Gdyby trzeba było krótko scharakteryzować głównego bohatera/narratora tej powieści i jego stosunek do harcerstwa, chyba najlepiej oddałyby go słowa żartu, który sam przytacza: Czy jest druh Boruch? Kuba bowiem nie cierpi harcerzyków. Tych śmiesznych, chodzących w mundurkach dzieciaków, którzy kojarzą mu się z brakiem intelektu i niedomytymi stopami. Ale pewnego dnia będzie musiał zweryfikować swoje poglądy. Gdy wraz z mamą, tatą i siostrą przenosi się do odziedziczonego w spadku rodzinnego domu na Saskiej Kępie,...

książek: 2023
AnnaSikorska | 2016-04-04

Życie nastoletniego Kuby przewraca przeprowadzka z Żoliborza na Saską Kępę, z czego jest bardzo niezadowolony. Trafia do szkoły, w której nikogo nie zna, koledzy są całkowicie inni niż ci z jego poprzedniej szkoły, a do tego musi pomagać młodszej siostrze, entuzjastce zuchowych przygód. Przykry obowiązek jednak bardzo szybko zmienia się w przyjemność. Negatywnie nastawiony do harcerstwa Kuba trafia na zbiórkę harcerską, gdzie poznaje piękną Jagodę. Nie uśmiecha mu się jednak uczestniczenie w harcerskim życiu. Jest przecież tyle ciekawszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Zdanie zmienia, kiedy na strychu swojego nowego domu znajduje stare pocztówki z rebusami będące pretekstem do poznawanie historii, rozwijania nowych zainteresowań, przeżywania interesujących przygód. Kuba zaczyna interesować się harcerstwem, wymyśla zadanie roczne dla zastępu, jeździ na obozy.
Dużym plusem książki jest umieszczenie akcji w znanych dzieciom realiach. Młodzież gra w Simsy, pisze maile, posiada...

Justyna | 2017-07-08
Przeczytana: styczeń 2017

Zapewne pamiętacie jak zachwycałam się ,, Klasą Pani Czajki” i ,,Czuciem i wiarą” pani Piekarskiej. Kolejną książką tej samej autorki są ,,Tropiciele”. Jest to książka , którą otrzymałam w wyniku konkursu. Jest to pozycja o fabule z harcerzami w tle , rozwiązywaniem zagadek czy elementami kryminału. Nastoletni Kuba przeprowadza się wraz z rodziną na Saską Kępę i poznaje rówieśniczkę – Jagodę. Na strychu swojego nowego domu znajduje stare pocztówki z rebusami. Kuba jak zazwyczaj każdy nastolatek ma wahania nastrojów, kłóci się ze swoją młodszą siostrą czy rodzicami. Pojawia się miłość i przyjaźń, które jak wiemy mają wielką moc. Można pomyśleć iż jest to lektura głównie dla chłopców, jednak pojawia się też tutaj Jagoda, więc dziewczęta również mogą być zainteresowane powieścią. Autorka wspomina o pewnych wydarzeniach historycznych m.in. o powstaniu warszawskim . Historia może nagle stać się ciekawa i wzbudzać zainteresowanie. Lekturę polecam uczniom szkół podstawowych,...

Zania | 2018-10-05

Nastolatek, przeprowadzka, zmiana szkoły i otoczenia - znajome, nieprawdaż? Zaczyna się gładko i niewymagająco - ot, książka dla właśnie takich zagubionych nastolatków. Gdy Kuba, bohater książki, zostaje harcerzem, można już mieć przeczucia, że w środku książki czeka coś większego. I tak właśnie jest - w miarę zagłębiania się w lekturę staje się ona coraz bardziej wciągająca, dochodzą wątki romantyczne i kryminalne, a byli - lub wcale nie byli - harcerze na pewno z przyjemnością zanucą, czytając opis obozu i zbiórki harcerskiej.
Podsumowując: mimo prostego języka, ciut nudnego początku i wciąż jęczącego bohatera książkę da się z przyjemnością przeczytać. Uważam jednak, że część druga jest o niebo lepsza.

Dominika | 2016-03-22

Przygoda z historią w tle... "Tropiciele" Małgorzaty Karoliny Piekarskiej
Pamiętacie, jak zachwycałam się "Klasą pani Czajki" Małgorzaty Karoliny Piekarskiej? Nie inaczej będzie tym razem, bo jestem po lekturze "Tropicieli" i śmiało mogę stwierdzić, że autorka ma doskonały styl, pisze ciekawie i bardzo przystępnie o sprawach, które nie zawsze są łatwe i proste dla młodzieży. Dotrzeć do ludzi wkraczających w trudny okres dojrzewania to nie lada wyzwanie, a Małgorzata Karolina Piekarska wyśmienicie sobie z tym radzi. Jej książki to mądra, pouczająca i przede wszystkim zabawna proza, którą czyta się rewelacyjnie bez względu na wiek. Podrzuciłam tę książkę do przeczytania mojemu synowi, obserwowałam jego reakcję, widziałam uśmiech na twarzy i momentami zatroskaną minę, nie byłabym sobą, gdybym nie zapytała, dlaczego? Liczyłam się z tym i nawet z premedytacją ją zaproponowałam, bo nie uważam, żeby temat podjęty przez autorkę był dla niego za trudny, choć jest uczniem szkoły podstawowej,...

Lolek90 | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Z „Tropicielami” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej spotkałam się już w drugiej klasie gimnazjum, kiedy w dwutygodniku „Victor Gimnazjalista” publikowano kolejne jej rozdziała. Już wcześniej znałam twórczość autorki, ponieważ na łamach tego samego czasopisma przez trzy lata zamieszczała rewelacyjną „Klasę pani Czajki” opowiadającą o przygodach kilku osób chodzących do tej samej klasy w gimnazjum.
„Tropiciele” poruszały podobną tematykę. Wiedziałam jednak, że dwutygodnik, podobnie jak to było w przypadku „Klasy pani Czajki”, drukuje tylko fragmenty poszczególnych rozdziałów. Dlatego po cichu liczyłam, że z czasem doczekam się opowieści w wersji książkowej. Pojawiła się ona po roku od zakończenia publikowania w „Victorze”, jednak z powodu braku funduszy nie mogłam postarać się o nabycie egzemplarza. Na szczęście po siedmiu latach doczekałam się przeczytania powieści.
Głównym bohaterem książki jest uczeń pierwszej klasy gimnazjum – Kuba Stec. Wesoły nastolatek pewnego dnia dowiaduje...

HermionaGranger | 2018-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2018

Bardzo miło się czytało. Emocjonująca historia z szybką akcją. Po przeczytaniu książki tej samej autorki pt. "Dzika"nie zawiodłam się.

W książce "Dzika" co jakiś czas było wspominane jakieś tajemnicze odzyskanie skradzionych pocztówek - to właśnie "Tropiciele" opisują tę przygodę!

Fajnie się czyta, idealna na wieczór:).

scorpius | 2011-04-30
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Tropiciele... Ahh kolejna swietna książka Piekarskiej. Jak każda, jest wciągająca. Można wysilić się, pomyśleć nad zagadkami stworzonymi przez autorkę.
Jest to dobra ksiązka młodzieżowa.

Katarzyna | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Mojej prawie dziesięcioletniej córce książka wpadła w ręce w bibliotece. Pochłonęła ją w ciągu 2 dni, z ciekawością dopytując o wyjaśnienie szczegółów, głównie związanych z Saską Kępą. Ja zaś sięgnęłam po książkowe wydanie powieści, którą czytywałam lata temu z moimi służbowymi dziećmi w Victorze Gimnazjalisty. Książka nie straciła nic na atrakcyjności, wzbogaciły ją komiksowe ilustracje,a w tym względzie bardzo ciężko mnie zadowolić. Wątek historyczny wynikający z wątku detektywistycznego jest wciągający, a nie nachalny, więc z czystym sumieniem mogę polecić, także tym którzy podobnie do autorki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej i do mnie nie wyrośli z tzw. literatury młodzieżowej

I znów miałam okazję sięgnąć po książkę o młodzieży. Już po tytule, zorientowałam się, że powinna mi się spodobać. Powiem Wam, że ta książka jest bardzo fajna i chętnie podsunę ją mojej córce za kilka lat. Uważam, że warto :)

Przygoda, napięcie, tajemnica, przyjaźń, pierwsza miłość... wszystko to mieści się w niespełna 200 stronach książki Tropiciele.

Jest to historia chłopca, który wraz z rodziną przeprowadza się do dużego, starego domu po zmarłym dziadku. Wiąże się to ze zmianą otoczenia, szkoły... przyjaciół. Chłopiec długo nie może pogodzić się z tą zmianą. Wciąż nie może odnaleźć się w nowych warunkach i tęskni za starymi kolegami. Wszystko zmienia się, gdy poznaje pewną dziewczynę i w sumie trochę dzięki niej postanawia dołączyć do harcerstwa.

Tam znajduje nowych przyjaciół i wraz ze swoim zastępem krok po kroku poznaje historię swoich przodków. Okazuje się, że w jego rodzinie od dawna istnieje pewna nie rozwiązana jak dotąd tajemnica klejnotów ciotki Heleny. Chęć...