Tunnel Rat in Vietnam

Okładka książki Tunnel Rat in Vietnam Gordon L. Rottman
Okładka książki Tunnel Rat in Vietnam
Gordon L. Rottman Wydawnictwo: Osprey Publishing Ltd. Cykl: Warrior (tom 161) militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Warrior (tom 161)
Osprey Publishing Ltd.
2012-01-01
2012-01-01
wojna w Wietnamie Cu Chi szczury tunelowe

Ciekawa praca opisująca formację (choć ciężko mówić formacja z racji luźnej koncepcji tworzenia takich oddziałów na polu walki) szczurów tunelowych, którzy działali w Wietnamie. Autor ciekawie opisał stosowane uzbrojenie i wyposażenie (broń indywidualną, sprzęt drobny, ładunki wybuchowe, a także urządzenia takie jak pompy/generatory służące do wtłaczania gazu CS do tuneli nazywane Mity Mite). Mamy również opisany nabór i szkolenie (podstawowe BCT i zaawansowane AIT),choć Autor podkreśla, że szkolenie, czy też życie w bazie szczurów tunelowych, nie różniło się wiele od sposobu życia i zadań jakie spełniali normalni żołnierze piechoty i wojska inżynieryjne. Mamy trochę więcej informacji dot. wojsk inżynieryjnych, bo ściśle współpracowali oni ze szczurami tunelowymi w zakresie eksploracji i niszczenia tuneli. Autor opisuje także stosowane w tunelach pułapki i sam charakter walk podziemnych. Książka wzbogacona jest ciekawymi planszami barwnymi na których omówiony jest ekwipunek stosowany przez szczury tunelowe (to już norma w Osprey`u). Pracę doceniam za podjęcie tematu bardzo ciekawego i mało zgłębionego w dostępnej literaturze. Ocena tylko 6 ze wzlgędu na pojemność i to, że po niektórych tematach Autor się jedynie prześlizgnął. Brakuje większej ilości opisów walk, można było włączyć jakieś wspomnienia. Praca ciekawa, ale to tylko przystawka przed daniem głównym, mam nadzieję, że ktoś takie danie kiedyś upiecze.

• Audio&E-booki
  • Wietnam