Podróż po Anglii.Dziennik podróży po Anglii i Szkocji w roku 1790.

Wydawnictwo: Tako
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Montgomerry

Książka udostępnia po raz pierwszy całość tekstu diariusza księżnej Izabeli Czartoryskiej, napisanego przez nią podczas niemal trzy miesięcznej podróży po Anglii i Szkocji w roku 1790. Diariusz przechowywany jest w Bibliotece Książąt Czartoryskich w Krakowie. Tutaj zaprezentowany jest jednocześnie w tłumaczeniu z języka francuskiego i w faksymile, i zaopatrzony w bogate noty biograficzne i historyczne. Esej wprowadzający Agnieszki Whelan nakreśla szerokie tło polityczne i społeczne podróży, rozwija zapisy księżnej w kontekście industrializacji i reform rolnych, a także ustala dynamikę podróży malowniczych oraz implikacje turystyki dla tworzenia tożsamości kulturowej. Całość ilustrowana jest rycinami pochodzącymi z przewodników i kompendiów topograficznych rozpowszechnionych w Anglii w końcu XVIII i na pocz. XIX wieku.

Źródła do dziejów sztuki – to seria Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, w której wydawane są opracowania dokumentów dotyczących twórczości i życia artystycznego, źródła literackie (w tym pamiętniki artystów i ludzi sztuki) i wizualne (w tym ikonograficzne) do dziejów sztuk plastycznych i performatywnych, antologie krytyki artystycznej i myśli o sztuce. Podseria A zawiera publikacje w polskiej wersji językowej.
Podseria B – w języku angielskim.

źródło opisu: http://tako.biz.pl/k,111,podroz-po-anglii.html

źródło okładki: http://tako.biz.pl/k,111,podroz-po-anglii.html

MonicaAlice | 2018-12-24
Przeczytana: grudzień 2018

Relacja Izabeli Czartoryskiej z podróży po Anglii i Szkocji ma bardziej charakter notatek, niż rozbudowanych opisów. Autorka wymienia odwiedzone miejsca - parki, ogrody, zamki, miasta, rezydencje arystokratów, manufaktury i fabryki. Jej samej w tym diariuszu jest niewiele - nie pisze o swoich prywatnych przeżyciach czy odczuciach. Byłam też ciekawa jej opinii na temat problemów i przemian zachodzących ówcześnie w Anglii - niestety nie znajdziemy takich informacji w jej dzienniku.

Polecam osobom zainteresowanym historią sztuki. Na plus również samo wydanie - bogato ilustrowane, z wyczerpującymi komentarzami ze strony edytorów.

Montgomerry | 2018-12-15
Przeczytana: 16 sierpnia 2016