La Vie devant soi

1982-03-16
1982-03-16
francuski
9782070373628
Romain Gary Emile Ajar literatura francuska w oryginale imigranci miłość śmierć Paryż Belleville
Inne

Narracja przedstawiona oczami dziecka. Pięknie opowiedziana historia miłości, która zdarza się wszędzie. A wydaje się, że potrzebujemy tak niewiele... Choć z drugiej strony to wydaje się ogromem-miłość, atencja, uwaga, zrozumienie, potrzeba bycia potrzebnym... wszystko jest w tej książce, przepięknie napisane, wzruszające, mądre.

Poszerza horyzonty polskiemu czytelnikowi dzięki umiejscowieniu nawet nie tyle geograficznie, co kulturowo w niefrancuskiej części Paryża. Momo jest sierotą pod opieką starej żydówki prowadzącej nieoficjalny dom dziecka. Życie układa się tak, że schorowana opiekunka sama wymaga opieki i to dziecko, po którym nie wiadomo czy można się czegoś dobrego spodziewać (przecież jest sierotą otoczoną nieciekawym towarzystwem),to właśnie dziecko wie co jest słuszne i zaczyna opiekować się kobietą. To stanowi o pozytywnym przesłaniu płynącym z książki.

Same 10/10, jakby to był Dostojewski, a mamy tu jedynie niezłą, napisaną z wielką swadą i bez wewnętrznego krytyka powieść. Powieść, która przez swoją własną formułę nie przekracza pewnego poziomu głębokości, no i bazuje na emocjach, rysując świat w karykaturze, grubym konturem.

Nic niezwykłego.

Nic niezwykłego.

Czytałam z 20 lat temu, ale zrobiła na mnie duże wrażenie, do dziś pamiętam sceny... Musi to być mocna rzecz.

Napisana specyficznym językiem, który nie każdemu może się spodobać.
Ale jednocześnie w tak prosty i niebanalny sposób poruszone są tak ważne i jednocześnie trudne sprawy, że nie sposób się oderwać.
Aż szkoda, że taka krótka...…

Napisana specyficznym językiem, który nie każdemu może się spodobać.
Aż szkoda, że taka krótka...…

Wow! Książka, którą zdecydowanie polecam.
Mimo trudnej tematyki nie chciałem się od niej oderwać. Napisana w bardzo ciekawy sposób, z perspektywy, której kompletnie się nie spodziewałem. Zdecydowanie na tak.

Wow! Książka, którą zdecydowanie polecam.

Doskonała.

Doskonała.

Krótka, acz treściwa i pełna emocji.

Dostajemy tutaj świat widziany okiem 10-latka, syna prostytutki, który jest pod opieką Pani Rozy prowadzącej nielegalny przytułek dla dzieci. Tych dwoje łączy wyjątkowa relacja i przywiązanie, które są głównym wątkiem tej niepozornej książeczki.

Świat i jego postrzeganie podane są w unikalny sposób widziany oczami przedwcześnie dorosłego dziecka, które swoją etykę i wartości kształtuje na ulicy wśród ludzi różnej narodowości, wiary i często wątpliwych moralnie. Książka niepoprawna politycznie. Poglądy Momo i jego spostrzeżenia często zadziwiają.

Na pewno jest to książka unikalna, która zapadnie mi w pamięć, ale nie uważam jej za genialną. Było tu kilka wątków oraz stwierdzeń, które były mielone i powtarzane co kilka stron. Strasznie mnie to irytowało przy tak małej objętości lektury.

#6/10 - dobra

Krótka, acz treściwa i pełna emocji.

Émile Ajar, Romain Gary, a tak naprawdę to Romain Kacew, dwa wcześniejsze nazwiska to pseudonimy literackie, którymi autor się posługiwał.
Émile Ajar w swej książce „Życie przed sobą” udowadnia, że można połączyć wodę z ogniem, potrzeba do tego: miłości, cierpliwości oraz wzajemnej tolerancji.

Autor w słowach prostych, acz dosadnych ukazuje czytelnikowi życie kilkorga zagubionych ludzi z uboższej dzielnicy Paryża, ludzi różniących się od siebie kolorem skóry, wyznaniem religijnym, statusem społecznym, jak również orientacją seksualną, ale tak naprawdę to tylko pozorne i sztuczne różnice nakręcane i pompowane przez siły czerpiące korzyści z podgrzewania antagonizmów społecznych, w rzeczywistości przy odrobinie chęci ludzie mogą się ze sobą dogadać, tolerując wzajemnie swą odmienność, widzimy to doskonale na przykładzie starej żydówki Rozy, Momo chłopca arabskiego pochodzenia i pani Loli – transwestyty z Senegalu.

Bohaterowie powieści Émilea Ajara doskonale potrafią się uzupełniać i wspierać w ciężkich chwilach, trwają przy sobie od samego początku aż do końca, nic nie jest w stanie ich rozdzielić żadne poglądy, pochodzenie, kolor skóry i tym podobne błahostki, dla tych ludzi najważniejsze są: miłość, lojalność i wzajemne zaufanie- cała reszta to zbędny bełkot i sztuczne zamieszanie.

Książka jest niezwykła, w sposób lekki i z poczuciem humoru opowiada rzeczy straszne, od których włosy na głowie się jeżą, gdyby nie ta szczypta optymizmu przebijającego się w niej od czasu do czasu ciężko byłoby przez nią przebrnąć bez wpadnięcia w stan depresji i utraty wiary w drugiego człowieka.

Dzięki: Momo, Rozie i Loli oraz ich bezgranicznym pokładom dobra duchowego człowiek uświadamia sobie, że jeszcze są na świecie piękne istoty, dla których warto żyć i mieć nadzieję, że nie wszystko stracone.
Książka trudna pod względem emocjonalnym, bo i tematyka w niej poruszona jest mroczna i smutna, jednocześnie jej przesłanie daje jakąś nadzieję na przyszłość, iż ludzie zaczną w końcu patrzeć na siebie bez uprzedzeń, bez podziału na kasty, nacje i religie. POLECAM.

Autor w słowach prostych, acz dosadnych ukazuje czytelnikowi życie kilkorga...

Najsmutniejsza książka świata. Napisana świetnym językiem.

Najsmutniejsza książka świata. Napisana świetnym językiem.

• Literatura piękna
  • Literatura francuska