Kim był Leonardo da Vinci?

Tłumaczenie: Jan Hensel
Seria: Wielcy i sławni
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Who Was Leonardo da Vinci?
Ag2S

Kim był Leonardo da Vinci? Czy Leonardo da Vinci był wielkim malarzem? Odkrywcą? Niezwykłym wynalazcą, wyprzedzającym swoją epokę? A może wszystkim tym jednocześnie? Jakie obrazy jego autorstwa do dziś pozostają przedmiotem fascynacji miłośników sztuki na całym świecie? Jakie pomysły Leonarda znalazły zastosowanie we współczesnej technice? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także na wiele...

Kim był Leonardo da Vinci?
Jakie pomysły Leonarda znalazły zastosowanie we współczesnej technice?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także na wiele innych, znajdziecie w książce „Kim był Leonardo da Vinci?”.

Seria książek „Wielcy i sławni” przedstawia pasjonujące historie wybitnych naukowców, sławnych odkrywców i wynalazców, najpotężniejszych i najodważniejszych umysłów, dzięki którym ludzkość coraz lepiej poznawała otaczający ją świat. Jest to jednocześnie fascynująca galeria wzorów dla każdej młodej osoby, która chciałaby im dorównać.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

inkaa2000 | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Bywa, że czytam z dziećmi, ale bywa też, że im ,,podbieram" książki. Tym razem z ciekawości sięgnęłam po ,,Kim był Leonardo da Vinci". Krótka, ale treściwa, napisana przystępnym językiem biografia geniusza wszech czasów. Opisano jego niezbyt szczęśliwe życie, wynalazki, problemy z dokończeniem wielu prac. Nie jest to jakaś dogłębna analiza psychologiczno-biograficzna, ale dla dzieci może być.

Joanna_Korneta | 2016-05-22

Mistrz Leonardo zyskuje w tej książeczce portret doskonały. Trudno wyobrazić sobie dziecko, które po lekturze tomiku „Kim był Leonardo da Vinci” nie rzuci się do internetu (lub do albumów z reprodukcjami, jeśli takie posiadają jeszcze jego rodzice) – w celu sprawdzenia, o jakich dziełach tu mowa. Lektura w tym wypadku nie skończy się z zamknięciem książki, sporo informacji zapadnie w pamięć dziecka i zapłodni jego wyobraźnię. W końcu Leonardo z Vinci dość wcześnie odkrył w sobie talenty – a to oznacza, że każde dziecko może zastanowić się nad tym, co chciałoby robić w przyszłości. W dodatku autorka dość rozległe zainteresowania przedstawia w takiej formie, że każdy chce się przekonać, na czym geniusz Leonarda da Vinci polegał. I bardzo dobrze: zwłaszcza że sięga po anegdoty i opowieści spoza encyklopedycznych danych. Między innymi kwestię nieodpowiedniego przygotowania ściany pod fresk, czy spektakularnych porażek. Innym razem pokazuje, jakimi tematami zajmował się da Vinci – i jak...

Iwona_C_ | 2016-04-19
Przeczytana: kwiecień 2016

Kim był Leonardo da Vinci? Większość z nas odpowie, że był to malarz, rzeźbiarz, architekt… Doskonały przykład człowieka renesansu. Jednak jak opowiedzieć kilkulatkowi o tym sławnym człowieku w przystępny sposób, tak aby dziecko zaciekawiło się jego fascynującym życiem i dokonaniami? Z pomocą przychodzi nam wyjątkowa książka autorstwa Roberty Edwardsa Kim był Leonardo da Vinci?
Książka opowiada o życiu wielkiego artysty. Nawet kwestie dość trudne przedstawione są w bardzo przystępny i prosty sposób, tak że dziecko bez problemu je zrozumie (np. to, że Leonardo da Vinci był wychowywany początkowo przez swoich dziadków). Autorka przedstawia dzieje Leonarda od dzieciństwa do starości – ukazuje jego drogę do osiągnięcia mistrzostwa w każdej z dziedzin, którą się zajmował, a także jego podróże i życie w różnych miastach. Bardzo ciekawie jest też przedstawiona jego praca nad największymi dziełami zlecanymi przez największe włoskie rody.

Dodatkowo w książce Kim był Leonardo da Vinci?...

DomowaKsięgarnia | 2016-04-09

Dokonania Leonarda Da Vinci, a także mnogość jego zainteresowań przyprawiają o zawrót głowy nawet dorosłych czytelników.

W tej krótkiej opowieści, życiorys i dokonania mistrza, zostały przedstawione chronologicznie, prostymi słowami, tak, by dziecko bez problemu przyswoiło sobie wiedzę zawartą w książce. A jest jej tam niemało.

Postać Leonarda została połączona z takimi pojęciami, jak druk czy renesans, tak, by ukazać młodemu czytelnikowi Włocha w jak najszerszym świetle.

Dodatkowo, książkę uzupełniają rysunki ułatwiające dziecku zrozumienie pewnych terminów, zdarzeń i miejsc.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Kasia Kulik | 2016-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

„Kim jest Leonardo da Vinci?” to świetnie przedstawiona historia życia wielkiego malarza, rysownika, inżyniera, biologa, wynalazcy i miłośnika muzyki. To krótka, ale niesamowicie wciągająca książka, kompendium wiedzy i przede wszystkim dobra zabawa. Treść książki bardzo szybko zapada w pamięć, co jest tym bardziej ważne dla młodego, otwartego na świat czytelnika. Rozdziały są poukładane w taki sposób, że w dowolnej chwili książkę można odłożyć i wrócić do niej za jakiś moment, nie tracąc nic z lektury. To świetna zachęta do czytania i nauki.

zolzowata_franca | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

Chciałabym Wam polecić książkę z serii Wielcy i sławni "Kim był Leonardo da Vinci?" autorstwa Roberty Edwards. Książeczka niebanalna, bo przedstawiająca wybitnego malarza, odkrywcę, ale przede wszystkim wizjonera na miarę wszech czasów i ponad czasowego.

Autorka opisała życie Leonarda od jego dzieciństwa, niełatwego zresztą, poprzez dorastanie związane z nauką oraz pracą utalentowanego artysty. Dowiemy się jak wielki wpływ na jego pracę miała natura. Jego notatki spisane były pismem lustrzanym, do dziś nie wiadomo, dlaczego nasz leworęczny Leonardo zastosował taką technikę zapisu. Jego notatki liczyły prawdopodobnie około 13 tysięcy, po dziś dzień zachowało się około 6 tysięcy stron. Z książki dowiemy się o jego sukcesach, ale również porażkach, o niedokończonych projektach, o wizjach naszego, współczesnego świata, a również o rzeczach nielegalnych, których robić nie powinien. Jego życie to tułaczka, wiele lat spędził w drodze i pewnie dlatego był tak dobrym obserwatorem natury....

Życie Leonarda da Vinci w skrócie. W brew pozorom objętości książeczki można się o nim mnóstwo dowiedzieć. Niektóre fakty wstrząsają, niektóre bawią, a inne są bardzo ciekawe.
Już nie mogę się doczekać kolejnej części z tej serii!
Gorąco polecam!

Gitarą Rysowane | 2016-03-21

Któż nie zna Leonarda da Vinci? Włoski artysta i wynalazca, a przede wszystkim wizjoner, stał się trwałą częścią europejskiej kultury, tej wysokiej, jak i popularnej. Książka Roberty Edwards należy jednak do nieco innej kategorii. Jej zadaniem jest bowiem zainteresowanie postacią renesansowego artysty młodego czytelnika.

Autorka "Kim był Leonardo da Vinci?" pokazuje najważniejsze momenty w barwnym życiu artysty oraz analizuje najważniejsze dokonania Leonarda da Vinci. Edwards zgrabnie pokazuje drogę ubogiego, acz genialnego, chłopca do obfitującej w wyzwania, nie tylko artystyczne, kariery.

Biografia Leonarda da Vinci jest niezwykle ciekawa i obfituje w dramatyczne, ale i humorystyczne momenty. Autorka dobrze poradziła sobie z opisaniem życia najsłynniejszego człowieka renesansu językiem zrozumiałym dla młodszego czytelnika. Choć zabrakło w niej nieco polotu, można po nią bez obaw sięgnąć. Jest solidnym kompendium wiedzy, zawiera kalendarium epoki, pokazujące historyczne tło...

Izabela Pycio | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

"Niektórzy są bardzo utalentowani... ale nikt nie może równać się z Leonardem da Vinci. W jego epoce nie brakowało geniuszy. Leonardo jednak wyróżniał się wśród nich."

Świetnie przedstawiona historia życia i twórczości Leonarda da Vinci, malarza, rysownika, uczonego, inżyniera, wynalazcy i muzyka. Zaprzyjaźniamy się z małym chłopcem, później utalentowanym uczniem, poważanym artystą, mieszkańcem Florencji, Mediolanu... Poznajemy źródła jego różnorodnych zainteresowań i kreatywnych pomysłów. Książka wciągająca i pasjonująca, z dobrym humorem, sporą dawką wiedzy wspartą atrakcyjną formą graficzną wykorzystującą naturalną ciekawość i otwartość na świat młodego czytelnika.

Publikację wzbogacają znakomite i zabawne ilustracje, a także wiele interesujących informacji z epoki odrodzenia, choćby jak wówczas postrzegano wszechświat, na czym malowano, z czego robiło się farby, jakich barwników używano, jaka była tematyka obrazów, szczeble kariery w pracowni artystycznej czy cechy człowieka...

wallsend25 | 2016-03-20
Przeczytana: 18 marca 2016

Książka: Kim był Leonardo da Vinci?

Autor: Roberta Edwards

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 22 marca 2016r.

Stan: Współpraca, przedpremierowe

Liczba stron:112

Ocena: 8/10

Czy fascynowała Cię kiedyś osoba Leonarda da Vinci? Byłaś/eś zainteresowana/y wynalazkami, czy malarstwem? Jeżeli tak, to ta lektura jest właśnie dla ciebie!

Początkowo sięgając po książkę, myślałam, że to jakaś bajka dla dzieci. Kiedy przeczytałam pierwsze strony uświadomiłam sobie, że książka jest rzeczywiście przeznaczona dla młodszych czytelników, ale nie jest dziecinna. Książka ma charakter naukowy (stąd tytuł serii ,,Wielcy i sławni") i z całą pewnością mogę stwierdzić, że gdyby podręczniki od historii były pisane w tak łatwy, a zarazem ciekawy sposób, każdy z nas polubiłby ten przedmiot. Szczerze przyznam, że dowiedziałam się wiele ciekawych faktów o życiu i twórczości Leonarda, który jest moim ulubionym malarzem. Książka pokazuje dzieje bohatera od narodzin, aż do śmierci.

Książkę...