Konto numerowane

1998-01-01
9788325205515
Jerzy Kozłowski
sensacja

Jedna z lepszych książek, które przestałem do tej pory !

Jedna z lepszych książek, które przestałem do tej pory !

z początku nie tak ciekawa. dużo opisów i w ogóle. ale w połowie książki zaczyna się akcja. warto wytrzymać do samego końca. polecam

Były żołnierz piechoty morskiej, absolwent Uniwersytetu Harvard'a - Nick Neumann porzuca swoją narzeczoną oraz karierę na Wall Street i przybywa do Zurychu, aby podjąć pracę w jednym z tamtejszych banków. Wybór jest nieprzypadkowy, bowiem dla tejże instytucji pracował jego ojciec, który przed laty został zamordowany, a sprawcy nigdy nie schwytano.

Wydana w 1998 roku Numbered Account to debiut - urodzonego w Japonii - amerykańskiego pisarza Christopher'a Reich'a. W swojej powieści autor nakreślił misterną intrygę rozgrywającą się w - zamkniętym - świecie międzynarodowej ekonomii. Czytelnik wraz z głównym bohaterem przekracza próg banku, zagłębia się w labirynt długich korytarzy i mozolnie rozwiązuje sprawę: pozornie nie do ruszenia.

Powieść Christopher'a Reich'a porusza kwestię dobrze znaną z życia. Nie chodzi tu tylko o dramat głównego bohatera i prowadzone przez niego "osobiste" śledztwo. Nick stoi, bowiem tylko na wierzchołku góry lodowej i coraz śmielej pochyla się nad czarną taflą próbując zajrzeć w mroczną otchłań, skrywającą prawdziwe oblicze świata, w którym się znalazł. Despotyczni zwierzchnicy, walczący o stołki współpracownicy, a także szemrani klienci, stanowią istny wachlarz potworów w szytych na miarę, drogich garniturach, dla których ludzkie życie jest jedynie kolejną transakcją.

Christopher Reich umiejętnie waży finezyjne opisy z bezpretensjonalnymi dialogami, konsekwentnie poruszając wyobraźnię w bardzo realistyczny sposób. Udało mu się stworzyć mroźny - aż po wypieki na twarzy - obraz ponurego Zurychu. Interesujące retrospekcje natomiast przybliżają nie tylko głównego bohatera, ale także odsłaniają kulisy działań amerykańskiego wywiadu. Autor wykreował również ciekawy - zapadający w pamięć - czarny charakter.
Niestety "Konto Numerowane" nie jest wolne od wad: doświadczony przez los, posiadający dyplom elitarnej uczelni, dobiegający ledwie trzydziestki porucznik Neumann - posiada tak bogaty życiorys, że śmiało można by napisać na jego podstawie grubą biografię. O ile można jeszcze wytłumaczyć - trudnym dzieciństwem i młodym wiekiem - jego "nadludzką" determinację, o tyle nie które "pomagające mu" sploty wydarzeń już nadwyrężają cierpliwość. Powieść miejscami zamienia się w wykład z bankowości prowadzony przez Christopher'a Reich'a, co dla niektórych - nastawionych na wartką akcję - czytelników może być wspomnieniem nużących zajęć na studiach. Zakończenie poprawnie wiąże wszystkie wątki, ale mimo iż akcja toczy się w Europie, to przypomina bardziej finał jednej z hollywoodzkich produkcji szpiegowskich.

Konto Numerowane ma w sobie coś - oczywiście z zachowaniem stosownych proporcji - z powieści "Firma" John'a Grisham'a, a także pierwszych dzieł Dan'a Brown'a. Nie jest to jednak, ani jedno, ani drugie... To świat widziany oczami Christopher'a Reich'a.

Wydana w 1998 roku...

Przyznam, że dawno żadna książka sensacyjna tak bardzo mnie nie wciągnęła. Czytało się bardzo dobrze, miło było choć raz na jakiś czas oderwać się od rzeczywistości, historii, reportaży, dat, biografii, esejów itd. itp.

Po prostu warto czasami dać porwać się przygodzie autorstwa Ch. Reicha.

Po prostu warto czasami dać porwać się przygodzie autorstwa Ch. Reicha.

Konto numerowane.

Konto indywidualne, które może założyć każdy w Szwajcarii, posiada niewątpliwą zaletę - jest chronione wyjątkowo dokładnie. teczka takiego klienta znajduje się pod ręką jednego pracownika, a wszystkie dane osobowe są ściśle tajne. Z takiego konta z pewnością nie można przelewać pieniędzy za granicę, a..

Ali Mevlevi to robi. "Pasza" - tajemniczy klient Unitet Swiss Bank dokonuje przelewów dwa razy w tygodniu, dokładnie o tej samej porze. Jest on jednym z ważniejszych, jeżeli nie najważniejszym klientem banku, w którym zginął Alex Neumann, ojciec Nicka - bohatera książki, teraźniejszego bankiera. To od Paszy zaczynają się wszystkie pytania i.. właściwie na nim się kończą. Wiadomo, że pierze brudne pieniądze, ale dlaczego to robi? Jak to robi? Dlaczego tak wysoko szanowany bank nie chce współpracować z policją tylko sprzedaje życia swoich pracowników w imieniu Aliego?

Ch. Reich idealnie odpowiada na wszystkie te pytania. Robi to wolno, skrupulatnie i dokładnie, w taki sposób, że po ponad połowie książki zdajemy sobie sprawę, że nie znamy jeszcze żadnej konkretnej informacji na temat tajemniczego klienta, a mimo to akcja nas wciągnęła. Niewątpliwie lekkość czytania jest znakomitym plusem tej książki.

Dlaczego więc taka a nie wyższa nota? A to dlatego, że książką jest bardzo obszerna w porównaniu do treści jaką faktycznie zawiera. Posiada w sobie bardzo dziwne, momentami męczące, a na pewno niepotrzebne anegdotki (przyznam szczerze, od połowy książki je omijałam bez czytania),natomiast omija ważne moim zdaniem wątki i sprawia wrażenie, że główni bohaterowie - jak jeden mąż - są zwyczajnie naiwni!

Nie jest to książka niewymagająca skupienia. Nie jest to też tekst zawierający w sobie różne, całkiem godne uwagi perełki. Takie, ot, dobre czytadło na długie (baaaardzo długie) burzowe popołudnie.

Konto numerowane.

Ali Mevlevi to robi. "Pasza" - tajemniczy klient...

• Christopher Reich
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Mam :D
  • Crime and Story
  • Kraków dół
  • 2. #

Dodaj cytat z książki Konto numerowane