Ława przysięgłych

Okładka książki Ława przysięgłych John Grisham
Okładka książki Ława przysięgłych
John Grisham Wydawnictwo: Amber Ekranizacje: Ława przysięgłych (2004) kryminał, sensacja, thriller
The Runaway Jury
Amber
2009-01-01
2009-01-01
Andrzej Leszczyński
Ekranizacje:
Ława przysięgłych (2004)
powieść proces strach papierosy nikotyna nałóg korupcja thriller prawniczy

Długo zastanawiałem się nad końcową oceną "Ławy przysięgłych" i dopiero udało mi się ją ustalić na podstawie dotychczas przeczytanych przezemnie książek Grishama.
Początek dość ciężki. Dużo nazwisk bohaterów rzuconych szybko podczas zarysowania fabuły. Pierwszy raz z taką liczbą spotykam się u Grishama. Następnie duża liczba kandydatów a później wybranych przysięgłych. Przyznam że mnie to lekko wybijało i nie sprawiało że czytało mi się lekko.
Później po zarysowaniu fabuły było łatwiej.
Historia może się podobać. Lubię atmosferę amerykańskiego sądownictwa i relacjonowanego procesu.
Do Grishama napewno wrócę.

Grisham ponownie nie zawiódł i przedstawił czytelnikom znakomity thriller z amerykańskiego środowiska prawniczego. Jak zwykle z wielką precyzją i szczegółowo opisuje przebieg całej rozprawy sądowej i wyboru oraz działania poszczególnych członków ławy przysięgłych. Dobry pomysł i ciekawa wciągająca fabuła. Polecam przeczytać.

Grisham to pewniak. Świetny thriller prawniczy. Interesująca fabuła oparta na rzeczywistych wydarzeniach. Nieoczywiste zakończenie.

Jak zwykle- nie zawiodłam się. John Grisham to mistrz pióra.
Historia oparta na faktach wciąga od samego początku. Przedstawiony został amerykański system sądownictwa, który jest zgoła odmienny od naszego .
Mega ciekawe. Polecam

Jak zwykle- nie zawiodłam się. John Grisham to mistrz pióra.
Mega ciekawe. Polecam

'Ława przysięgłych' to świetny thriller, w którym główny nacisk nakłada się na aspekty związane z amerykańskim sądownictwem.

Autor, umiejętnie i z ogromną precyzją, krok po kroku, opisał procedurę doboru ławy przysięgłych oraz przebiegu całej rozprawy. Przedstawił wszelkie zabiegi (w tym i machlojki) obydwu stron, byleby tylko przechylić szalę na swoją stronę i wygrać.
Z rozdziału na rozdział robi się coraz bardziej ciekawie, gdy jedni chcąc przechytrzyć drugich, wpadają w pułapkę trzecich. W każdym razie, im dalej w las, tym napięcie wzrasta - od połowy książki ciężko było się od niej oderwać.

Mimo nieustannego podkręcania akcji, 'Ława przysięgłych' jest dość ciężką książką do przyswojenia. Dla czytelnika nie znającego stylu autora, może być dość nużąca: duża ilość opisów, próba wytłumaczenia niemal wszystkiego, powolne rozkręcanie akcji - może wystawić na próbę cierpliwość nie jednej osoby.

Myślę nawet, że trzeba umiejętnie się 'nastawić' do powyższej lektury.
'Ława przysięgłych' jest moim drugim spotkaniem z Grishamem - dzięki przeczytaniu poprzedniej książki wiem, czego mogłam się spodziewać i ten początkowy perfekcjonizm autora nie tylko nie zniechęcił mnie do dalszej lektury, ale i zaczęłam dostrzegać piękno jego stylu.
Podejrzewam jednak, że bez tego doświadczenia nie czytałoby mi się 'Ławy…' tak dobrze i zapewne oceniłabym ją gorzej.

Warto wspomnieć o tym, że 'Ława przysięgłych' jest książką wydaną w 1996r. Ta informacja jest o tyle ważna, albowiem w przeciągu tych 30 lat wiele się zmieniło w branży tytoniowej - zatem brak tutaj współczesnej wiedzy i wrażliwości odnośnie palenia papierosów.
Swoistym smaczkiem dla polskiego czytelnika może być zapoznanie się z amerykańskim systemem prawnym, który mocno różni się od rodzimego.

Podsumowując: nie sądziłam, że tak nudne tematy mogą zostać tak interesująco przedstawione.
Warto dać szansę - nawet, gdy z początku będzie dość nudno, to przetrwać, albowiem kolejna część przyniesie i więcej intryg i więcej zamieszania i więcej polotu.

Z...

kolejna swietna ksiazka Grishama

kolejna swietna ksiazka Grishama

Daję dziewięć, bo to super książka. :)
Wszystko mi się podobało, prócz zwrócenia Fitchowi jego dziesięciu milionów.
Uważam, że jakaś nagroda im się należała za zwrócenie uwagi świata na ten problem; zwłaszcza, że zrobili ogrom pracy.

Daję dziewięć, bo to super książka. :)
Wszystko mi się podobało, prócz zwrócenia Fitchowi jego dziesięciu milionów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Interesująca, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Przedstawienie ogromnej roli ławy przysięgłych w amerykańskim systemie sądowniczym.

Z każdą książką Grishama jestem ciekaw jaką tym razem przyjmie perspektywę na tematy prawnicze. Przy dużej ilości seriali i książek o adwokatach bardzo ciekawie było przeczytać książkę o ławie przysięgłych, która zaskakuje intrygą i zwrotami akcji.

Bardzo dobry thriller Johna Grishama. Z pewnością wrócę do niego.

Bardzo dobry thriller Johna Grishama. Z pewnością wrócę do niego.

• John Grisham
  • Literatura amerykańska
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Ława przysięgłych