Most przez czas. Listy do praprawnuka.

Wydawnictwo: Stapis
Sonia

MOST PRZEZ CZAS. LISTY DO PRAPRAWNUKA NOWOŚĆ! Autorzy książki napisali listy do mających się narodzić za 200 lat praprawnuków. Opowiedzieli w nich o własnych pomysłach na ciekawe, mądre i pożyteczne życie, o wyznawanych zasadach i wartościach, o spełnionych i niespełnionych marzeniach. Napisali takie listy, jakie być może sami pragnęliby otrzymać od dalekich przodków. Ważne sprawy w nich...

MOST PRZEZ CZAS.
LISTY DO PRAPRAWNUKA NOWOŚĆ!

Autorzy książki napisali listy do mających się narodzić za 200 lat praprawnuków. Opowiedzieli w nich o własnych pomysłach na ciekawe, mądre i pożyteczne życie, o wyznawanych zasadach i wartościach, o spełnionych i niespełnionych marzeniach. Napisali takie listy, jakie być może sami pragnęliby otrzymać od dalekich przodków. Ważne sprawy w nich poruszone dotyczą jednak bardziej nas niż naszych potomnych. Nie mamy pojęcia, czy i jacy oni będą, czy w ogóle zainteresują ich rozmyślania dawno zmarłych prapradziadków. Realia, w jakich żyjemy, technika, prawo, obyczaje, sposoby komunikacji, tak szybko się zmieniają. Mimo to warto podjąć próbę zbudowania mostu przez czas, pozostawienia po sobie przesłania dla następnych pokoleń, licząc, być może naiwnie, że nie usną nad nim z nudów ani nie umrą ze śmiechu, dziwiąc się ignorancji, zacofaniu oraz uprzedzeniom prapradziadków i babć.

Do współtworzenia Listów... zaproszono różnych ludzi z różnych obszarów życia: pisarzy, poetów, podróżników, polityków, lekarzy, a także kwiaciarkę, szamana, a nawet więźnia. Mamy nadzieję, że to „dzieło” przetrwa na jakiejś półce czy w jakiejś bibliotece i że za dwieście lat któryś z Czytelników zastanowi się, czy to nie jakiś jego przodek jest współautorem tej książki.

źródło opisu: Wydawnictwo STAPIS

źródło okładki: Wydawnictwo STAPIS

Qulturasłowa | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Dla przyszłych pokoleń
„Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie / Może ktoś na ten list czeka kilka długich lat / Dostanie go może dziś” – śpiewali Skaldowie, choć nikt wówczas nie był świadomy tego, że te listy z roku na rok będą cieszyły się coraz mniejszą popularnością, że zostaną one wyparte nawet nie przez e-maile, ale przez lakoniczne wiadomości tekstowe. Tym samym zostaliśmy pozbawieni radości oczekiwania na list niosący wieści od bliskich nam osób, również i my przestaliśmy się dzielić swoimi przeżyciami, tęsknotami, przestaliśmy przelewać swoje myśli na papier. Tym samym być może pozbawiamy przyszłe pokolenia możliwości uczestniczenia w naszym życiu, odbieramy im opowieść o naszej codzienności i problemach, jakich w trakcie tej egzystencji nie brakuje. Pozbawiamy ich wreszcie możliwości uczenia się na naszych błędach, wyciągania wniosków i zmiany dotychczasowego sposobu postępowania.
Kilkanaście osób zyskało jednak taką szansę, by podzielić się przemyśleniami ze...