Bajki i przypowieści, tudzież bajki nowe Ignacego Krasickiego

Wydawnictwo: J. Szlachtowski
poezja
Sasha

minlynch | 2017-06-22

W erze tępych, amerykańskich bajek z milusińskimi postaciami o powykrzywianych twarzach, chętnie poczytam swojemu dziecku bajki Krasickiego. Naprawdę.
Tak, tak, wiem - "bajki to wszystko, cokolwiek żyjemy" i rudy biskup nie napisał ich dla dzieci. Ale właściwie - dlaczego nie?
"Bajki" Krasickiego sprawiają, że głęboko przemyśliwamy i się zawstydzamy. Przy jednej pomyślimy: "o! wreszcie ktoś się śmieje z kościelnych dewotek" a przy następnej to nasza cecha charakteru zostanie wytknięta (w tle śmiech dewotek, że to wreszcie nie o nich). Świetna, mądra lektura z inteligentnym dydaktyzmem. Nie czytamy: "Właśnie tak robisz. Ty i tylko Ty. Nie rób tak", ale: "No widzisz? Ja też tak robię. Jesteśmy tylko ludźmi. Ale - co ja tam mogę wiedzieć. Ja to tylko między bajki włożę" ; )