Bajki i przypowieści, tudzież bajki nowe Ignacego Krasickiego

Okładka książki Bajki i przypowieści, tudzież bajki nowe Ignacego Krasickiego Ignacy Krasicki
Okładka książki Bajki i przypowieści, tudzież bajki nowe Ignacego Krasickiego
Ignacy Krasicki Wydawnictwo: J. Szlachtowski poezja
poezja
J. Szlachtowski
1849-01-01
1849-01-01
poezja bajki bajka literatura oświecenia przypowieść przypowieści

Okładka książki Polscy poeci dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Mickiewicz
Polscy poeci d... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Ulubione wierszyki Władysław Bełza, Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki
Ulubione wiers... Władysław Bełza,&nb...

W erze tępych, amerykańskich bajek z milusińskimi postaciami o powykrzywianych twarzach, chętnie poczytam swojemu dziecku bajki Krasickiego. Naprawdę.
Tak, tak, wiem - "bajki to wszystko, cokolwiek żyjemy" i rudy biskup nie napisał ich dla dzieci. Ale właściwie - dlaczego nie?
"Bajki" Krasickiego sprawiają, że głęboko przemyśliwamy i się zawstydzamy. Przy jednej pomyślimy: "o! wreszcie ktoś się śmieje z kościelnych dewotek" a przy następnej to nasza cecha charakteru zostanie wytknięta (w tle śmiech dewotek, że to wreszcie nie o nich). Świetna, mądra lektura z inteligentnym dydaktyzmem. Nie czytamy: "Właśnie tak robisz. Ty i tylko Ty. Nie rób tak", ale: "No widzisz? Ja też tak robię. Jesteśmy tylko ludźmi. Ale - co ja tam mogę wiedzieć. Ja to tylko między bajki włożę" ; )

• CZAS POWSTANIA: XVIII wiek
  • 2000
  • Studia
  • CECHA: Klasyka
  • Lektury na studiach
  • 1321 OŚW

Dodaj cytat z książki Bajki i przypowieści, tudzież bajki nowe Ignacego Krasickiego