Arsene Lupin, dżentelmen włamywacz

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Cykl: Arsene Lupin (tom 1)
Wydawnictwo: Elipsa
Arsène Lupin, Gentleman Cambrioleur

Maurice Leblanc w 1905 roku opublikował pierwszą historię opowiadającą o przygodach Arsene’a Lupina. Trafił w dziesiątkę. Arsene bardzo szybko stał się jednym z najpopularniejszych fikcyjnych bohaterów literackich. Ten dżentelmen włamywacz o zdolnościach detektywistycznych mistrzowsko kradnie i mistrzowsko uwodzi. Nie ma kobiety, która potrafiłaby mu się oprzeć. Nie ma szyfru do sejfu, którego by nie złamał. Okrada złych, nieuczciwych, bogatych, a broni słabych i pokrzywdzonych - karząca dłoń sprawiedliwości w jedwabnych rękawiczkach. Oto on - doskonałe połączenie przeciwieństw: patriota, gdy jego kraj znajdzie się w potrzebie. Na co dzień anarchista, który kpi z policji i żyje jak arystokrata. Umysł bystry i niezależny. Arsene Lupin znów powraca! Oto pierwszy z dwudziestu trzech tomów opowieści Maurice'a Leblanca!

źródło opisu: Wydawnictwo Elipsa, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kokos | 2014-09-30
Przeczytana: 29 września 2014

Bardzo zależało mi na spotkaniu ze sławnym Arsenem Lupin. To jeden z tych bohaterów, którzy przewijają się w kulturze popularnej i o których nieraz się słyszało, ale jakoś nigdy nie dotarło się do źródła (jak np. z Bondem - większość ludzi zna go z filmów, mało kto dotarł do książek). Staram się takie braki nadrabiać.
Arsene ma niezaprzeczalny czar dżentelmena, podziwiam również jego intelekt i spryt. Nie jest to jednak bohater, którego potrafiłabym jednoznacznie polubić. Wprawdzie jego historia uzasadnia trochę postępowanie, ale mimo wszystko jakoś mnie nie pociąga urok włamywacza. Jego sposób działania jest wprawdzie fascynujący, jednak nie mogę jakoś zaakceptować tego, że robi to wszystko dla siebie i dla powiększenia swojego bogactwa (wybaczam mu tylko to, że uwielbia się popisywać, bo akurat do tego ma pełne prawo). Wolę jednak mniej egoistycznych bohaterów (niekoniecznie jednoznacznie dobrych, ale jednak skłonnych do poświęceń w imię wyższych wartości).
Postać głównego...

atimere | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

Lekka, łatwa i przyjemna. Arsene Lupin taki jak go znamy, błyskotliwy włamywacz, a przy tym wielbiciel, a czasem nawet wybawiciel płci pięknej. Niewątpliwi nie jest to literatura wysokich lotów, ale pozwala się zrelaksować i uśmiechnąć.

Roman Dłużniewski | 2016-12-14

Nie byłem fanem pana Lupin. Nie trafiało do mnie jego zuchwalstwo i niewiarygodne talenty. Książkę przeczytałem, bo znalazłem ją któregoś dnia na półce Taty. Dziś bym po nią nie sięgnął.

Tsukine | 2014-08-23

Książka ta została przeze mnie zauważona podczas wyprzedaży i nabyłam ją za około 3zł. Doznałam szoku, gdyż kreacja głównego bohatera jest mistrzowska! Nie wiem czemu seria ta nie zyskała ogromu fanów. Leblanc ma ładny styl, a same książki nie są długie i ciężkie. Lupin jest słodkim dżentelmenem włamywaczem. Ciekawe czy udałoby mu się wygrać z Sherlockiem :D

Pchełka | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 lutego 2014

Tylko genialny umysł mógł stworzyć genialnego włamywacza o nieodpartym uroku. Leblanc fantastycznie połączył elementy zabawne, by nie rzec - komiczne, z kryminalnymi, tworząc w ten sposób lekturę lekką i przyjemną, od której wprost nie idzie się oderwać.
Jestem ciekawa, co by się stało gdyby los zetknął Maurice'a Leblanca z sir Arthurem Conanem Doylem. Jak niezwykły i zapierający dech w piersiach pojedynek by powstał gdyby Arsene Lupin stanął twarzą w twarz z Sherlockiem Holmesem na kartach książki...

książek: 1986
milla | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Anglicy mają Sherlocka Holmesa – genialnego detektywa, mistrza dedukcji. Francuzi mogą się pochwalić nie mniej przebiegłym i inteligentnym Arsénem Lupin – dżentelmenem włamywaczem, który potrafi rozwiązać kryminalną zagadkę równie sprawnie jak stojący po drugiej stronie barykady angielski detektyw.

W roku 1905 Maurice Leblanc opublikował w magazynie "Je sais tout" nowelkę, w której po raz pierwszy ukazała się postać niezwykłego dżentelmena włamywacza, Arséne’a Lupin. Dwa lata później ukazała się książka "Arsène Lupin gentleman-cambrioleur" (Arséne Lupin, dżentelmen włamywacz), zbiór dziewięciu nowel przedstawiających niezwykłe przygody wszechstronnego przestępcy-kameleona. Na przestrzeni ponad 30 lat Leblanc opublikował kilkadziesiąt tomów przygód włamywacza, który z czasem dołączył do stałego panteonu sław kultury popularnej.

Postać Arséne’a jest niewątpliwie ciekawa. To wszechstronnie wykształcony złodziej, który posiadł niezwykłą umiejętność kamuflażu, człowiek tysiąca twarzy....

David | 2017-07-16

Bardzo ciekawa koncepcja dżentelmena włamywacza. Czytając widać francuski polot i finezję Maurice’a Leblanca. Szczególnie polecam fanom Sherlocka Holmesa jako niewątpliwie wartą uwagi odskocznię od przygód najsłynniejszego detektywa w historii literatury.

Rysia | 2016-08-21
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Szalenie ciekawa książka o znanej bardziej z filmów postaci. Ciekawa akcja, ciekawa narracja, wszystko ciekawe! Arsena Lupin wolę tysiąc razy bardziej niż Bonda, czy Holmesa :)

Jeanpaul | 2013-09-25
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Czytając opowiadania o Arsenie Lupin, zawarte w książce - nasuwało mi się porównanie do Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Tu również główny bohater ma swojego przyjaciela, piewcę jego dokonań. Jest również obdarzony swoistym geniuszem, tyle, że wykorzystywanym akurat trochę inaczej. Mimo, że Lupin jest przestępcą, to jednak potrafi zjednać sobie sympatię czytelnika - może dlatego, że kieruje się własną moralnością i jego ofiarami padają ludzie bogaci, skąpi i niesympatyczni.

kinga | 2012-01-08
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Arsene Lupin - "enigmatyczna postać", "dżentelmen-włamywacz", "człowiek tysiąca przebrań", to jedynie kilka określeń bohatera utworów Leblanca.

Wszystko, co ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, tajemnicze kradzieże najcenniejszych przedmiotów, najpewniej znajduje się w posiadaniu Arsene'a Lupin. Tylko jak mu to udowodnić? Kto może przyłapać mistrza złodziei, który nie zostawia śladów?

W pierwszej części serii o błyskotliwym włamywaczu poznamy zaledwie namiastkę jego możliwości. Przede wszystkim będziemy tu obserwować brawurowe kradzieże dokonane na pokładzie transatlantyku oraz w zacisznej rezydencji barona Cahorna.

Lupin to bohater wyjątkowy, nieszablonowy, zawsze w wyśmienitym humorze, zdystansowany i niezwykle pewny siebie, niekiedy nawet wydaje się wręcz bezczelny: na przykład wtedy, gdy wysyła list do barona z prośbą o dostarczenie mu interesujących go kosztowności, w razie odmowy adresata, Lupin wyznacza dokładny termin, w którym sam po owe rzeczy się uda. Baron się...