Mogiłka

Wydawnictwo: The Cold Desire
literatura piękna
Indyviduum

Jak łatwo jest kogoś osądzić i "skazać", przekonuje się Marcin Podolecki, niegdyś młody nauczyciel w wiejskiej szkole, teraz odrzucony przez społeczeństwo za zbrodnię, którą popełnił. A może nie popełnił? Gdzie tkwi prawda? W tym, co mówią o nim ludzie, czy w jego własnych słowach i czynach, którymi ze wszystkich sił próbuje oczyścić swe imię? "Mogiłka" to świetne studium psychologiczne...

"Mogiłka" to świetne studium psychologiczne postaci. Doskonale przedstawia emocje rządzące człowiekiem, który musi się zmierzyć z ostracyzmem, własną przeszłością i targającymi nim uczuciami. Pokazuje też, jak nawet beznadziejna sytuacja może być początkiem czegoś dobrego.

"Mogiłka" to także opowieść o próbie odnalezienia samego siebie i wyrwania się z marazmu codziennej egzystencji, pozbawionej perspektyw na lepsze jutro.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.wydawnictwotcd.pl/

Katter | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Wbrew opisowi, nie jest to bynajmniej studium psychologiczne, zaś główny bohater nie jest odrzucony przez społeczeństwo. Widać nawet, iż "społeczeństwo" (koledzy z pracy, przyjaciele z kręgu towarzyskiego) jest mu przychylne. Ale opisy książek mają to do siebie, że nagminnie mijają się z treścią. Co do samej treści - przyznaję, jest wciągająca i ciekawsza, niż sugeruje sam opis. Na tyle wciągająca, iż ta króciutka książka przykuła mnie do fotela - musiałam ją przeczytać od razu do końca.
Co do wykonania - styl jest bardzo nierówny. Pewne fragmenty zapierają dech, bardzo naturalnie opisane, wydają się być bliskie autorce. Niektóre jednak świadczą o braku doświadczenia i jeszcze "niewyrobionym piórze".
Postaci nakreślone schematyczne, ale budzą we mnie szerokie spektrum emocji: głównie sympatię, czasem współczucie, rzadziej niechęć.
Dialogi to zdecydowanie najsłabsza część, czasem nienaturalne, czasem drętwe.
Ogromy plus dla książki za...