Zbijany

Wydawnictwo: Świat Literacki
literatura czeska

Co się stało z sześciorgiem nastolatków z jednej klasy po dwudziestu pięciu latach? Ten pomysł w przekornej interpretacji Michala Viewegha to znakomita, melancholijno-groteskowa opowieść balansująca pomiędzy kłopotami z dorastaniem a kryzysem wieku średniego. Z podszytego czarnym humorem narracyjnego wielogłosu wyłaniają się portrety bohaterów niejednoznacznych, podejmujących ryzykowne gry z życiem i o życie. Michal Viewegh (ur. w Pradze, 1962) jeden z najpopularniejszych współczesnych czeskich pisarzy, absolwent filologii czeskiej i pedagogiki na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Karola. Pracował jako stróż nocny, nauczyciel w szkole podstawowej i redaktor w wydawnictwie Český spisovatel. Od czasu debiutu w 1990 roku wydał kilkanaście cieszących się ogromnym powodzeniem książek, z których nakładem świata Literackiego ukazały się powieści Cudowne lata pod psem oraz Wychowanie dziewcząt w Czechach. Proza Viewegha doczekała się kilku adaptacji filmowych.

Krzysiek | 2013-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Najlepsza książka Viewegha, jaką do tej pory czytałem. Kawałek naprawdę dobrej literatury obyczajowej w czeskim wydaniu.

Discort | 2011-05-07
Przeczytana: listopad 2009

Książka wydana w 2004 roku, w Polsce pojawiła się jakieś 4 lata później, kiedy to ogólnie ów czeski pisarz stopniowo stawał się znany za granicą. Objętościowo stosunkowo mała, ale z braku czasu i ośmiogodzinnego trybu pracy, musiałem mocno rozłożyć terminy jej czytania. Jednak przejdźmy do meritum.

Viewegh, jakby wynikało z moich dotychczasowych doświadczeń z jego twórczością, nie jest pisarzem głęboko zapadającym w pamięć. Owszem, jego powieści czyta się przyjemnie, lekko, gdyż napisane są względnie przystępnym, unikającym pokrętnego bajdurzenia stylem. Pisarzowi nie brakuje poczucia humoru, z lubością pokazuje prawa stada, które stanowimy i kondycję człowieka w zetknięciu z upływającym czasem, nieuchronnie nadchodzącą starością etc.

"Zbijany" opowiada historię kilku osób, których łączy wspólna przeszłość, tj. szkoła średnia, do której razem uczęszczali. Mamy tu prawdziwy mix charakterologiczny. Sześciu głównych bohaterów, pięcioro dawnych licealistów + autor, stojący poza...

Nemeni | 2011-08-31
Przeczytana: sierpień 2011

Według Michala Viewegh - życie to gra w zbijanego – tak samo, jak na boisku – są typy wysportowane, z góry „skazane” na sukces, potrafiące zawsze spaść na „cztery łapy”, i w przeciwwadze do nich – boiskowe ciamajdy, klasowe ofiary… Historia grupy rówieśników z jednej klasy na przestrzeni kilkunastu lat. Małżeństwa, rozwody, nadzieje, rozczarowania, wypadki samochodowe, samobójstwa. Niby w literaturze temat wyeksploatowany, ale tutaj z powiewem świeżości, oryginalności spojrzenia i charakterystyczną dla autora słodko - gorzką ironią.

„Ktoś na balu myśliwych wygrywa w loterii całą sarnę, a inny słoik konfitur z jarzębiny. Ot, samo życie, a kogo to wnerwia, ten się ośmiesza”.

chiave | 2013-08-26
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

No nie wiem... Niby wszystko jak zwykle u Viewegha: lekko, dowcipnie, spostrzegawczo - ale czegoś mi tu brakuje. Jakiejś bardziej wyrazistej pointy? Lepiej wyczuwalnego ciężaru gatunkowego? Dlaczego, choć książka traktuje o istotnych sprawach egzystencjalnych, niemal nie czuję ich wagi? Jakby autor w swoim mruganiu do czytelnika zapędził się trochę w kozi róg. A mając w pamięci "Cudowne lata pod psem" czy "Uczestników wycieczki" wiem, że od tego akurat pisarza można oczekiwać lepszego wyważenia groteski i powagi.

Wadjejka | 2010-10-24
Przeczytana: październik 2010

Książka wydawała mi się idealną na moje długie godziny spędzane w tygodniu w autobusach, tramwajach i na przystankach: Nieduża, w wygodnym formacie, leciutka. Nie przewidziałam jednak, że momentami trudno będzie powstrzymać cisnące się do oczu łzy, opanować złość, zaskoczenie, rozbawienie.<br />
Do tej książki trzeba się przekonać; łatwo porzucić ją na pierwszych kilkunastu- kilkudziesięciu stronach. Warto jednak wytrwać, gdyż porusza w sposób zaskakujący i zmuszający do myślenia, tematy uniwersalne. Jak żyć, żeby nie przegrać życia? Dlaczego jednym się udaje, a innym nie? Czy możemy oczekiwać sprawiedliwości?<br />
Serdecznie polecam książkę jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy czeskich.

Daniel Janus | 2014-07-03

"Nasza klasa" po czesku. Odkryłem tę książkę zupełnym przypadkiem, a potem się okazało, że jestem w stanie czytać ją w oryginale mimo kiepskiej znajomości języka. Viewegh ma lekkie pióro, ale książka zmusza do myślenia. Poleca się.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-29