Technical Leadership. Od eksperta do lidera

Okładka książki Technical Leadership. Od eksperta do lidera Mariusz Sieraczkiewicz
Okładka książki Technical Leadership. Od eksperta do lidera
Mariusz Sieraczkiewicz Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
Helion
2016-01-14
2016-01-14

Okładka książki Programista, nr 1 (44) / 2016 Michał Bentkowski, Dawid Borycki, Gynvael Coldwind, Damian Czapiewski, Grzegorz Kokot, Dorota Pawelec-Sobótka, Łukasz Piwko, Redakcja magazynu Programista, Kamil Rytarowski, Marek Sawerwain, Mariusz Sieraczkiewicz, Sławomir Sobótka, Piotr Wesołowski, Sławomir Zborowski
Programista, n... Michał Bentkowski,&...

Książka jest przeładowana wiedzą co siłą rzeczy nie pozwala na pełne zgłębienie większości poruszanych zagadnień. Sprawia wręcz wrażenie notatek z kilkudziesięciu szkoleń/książek/metodyk zebranych w jednym miejscu.
Porusza mnóstwo aspektów przywództwa i zarządzania dając obraz ogromu wiedzy, która jest przydatna w roli liderskiej a której osoby techniczne zwykle nie posiadają.
Jednak dogłębne zrozumienie poruszanych tematów i zaimplementowanie choćby podzbioru praktyk aplikowalnych do sytuacji czytelnika wydaje się zadaniem na lata.
Poleciłbym tę książkę jako „otwieracz oczu” na nową rolę i ogrom pracy i edukacji przed świeżo upieczonym liderem. Dla świeżego lidera dużą wartością mogą być początkowe rozdziały pokazujące jak wymagające jest łączenie roli lidera i eksperta oraz jakich kompromisów to wymaga i jakie niesie zagrożenia.
Druga sytuacja, w której bym ją polecił to sytuacja lidera z kilkoma latami doświadczenia za pasem, po pewnej ilości szkoleń/książek itp. – jako przypomnienie, zebranie i być może usystematyzowanie różnych obszarów wiedzy i doświadczenia we wspólnym kontekście – czyli wspomniane wyżej „notatki”.
Istotnym jest też moim zdaniem fakt, że mimo opierania kontekstu na pracy programistów, w olbrzymiej większości jest to wiedza uniwersalna, kontekst programistyczny służy głownie za przykład, choć wyobrażam sobie, że komuś z całkiem innego świata, np. szkoleń czy HR może to nieco przeszkadzać (przy odrobinie otwartości nie powinno być jednak sprawiać problemu).

Bardzo fajna, krótka książka wprowadzająca programistę w rolę technicznego lidera/managera. Autor zwraca uwagę na sprawy z jednej strony oczywiste, z drugiej strony na aspekty współpracy z innymi ludźmi, które nie są już tak oczywiste. Bardzo fajne przykłady z "życia".
Podobają mi się również mapy myśli na koniec każdego rozdziału.
Polecam, nawet tym osobom które nie zmierzają tą ścieżką kariery.

Podobają mi się również mapy myśli na koniec każdego rozdziału.
Polecam, nawet tym osobom które nie...

Przewija się wiele tematów dostępnych w innych pozycjach. Książka traktuje raczej o podstawach ale stanowi solidne kompendium wiedzy dla początkujących.

dobra książka, która w ciekawy sposób ukazuje warsztat pracy managera w świecie IT.
przydatna i bardzo pragmatyczna.

przydatna i bardzo pragmatyczna.

Bardzo dobra książka. Wiedza przydatna dla osób nie tylko z technicznym zacięciem :)

Wszyscy zastanawialiśmy się chociaż raz nad tym jak to by było być liderem swojego zespołu. Z reguły są to bardzo miłe i przyjemne myśli. Jednak czy na pewno tak wygląda życie lidera? Może jest to tylko wymysł naszego mózgu, a rzeczywistość okaże się być drastycznie odmienna? Co może pójść przecież nie tak? No i w końcu jak zrealizować nasze marzenia?
Książka „Technical Leadership. Od eksperta do lidera” przedstawia w zdecydowany sposób zachowania i schematy działań jakimi powinien kierować się „wódz” zespołu. Porusza ona między innymi takie tematy jak: „Motywacja”, „Praca z zespołem”, „Zarządzanie wiedzą” czy „Relacja z biznesem”. Co motywuje nas, a co cały zespół? Co możemy zrobić gdy zadania spływają do nas liderów, z wielu źródeł? W jaki sposób można usprawnić efektywność zespołu i powiązać to z dzieleniem się wiedzą? To tylko kilka pytań na które odpowiedzi znajdziemy w tekście. A propos czy wiedzieliście, że informacja zwrotna jest podstawowym narzędziem pracy lidera?
„Technical Leadership. Od eksperta do lidera” zawiera wiele schematów, wykresów tabel i obrazków, które sprawiają, że czytany tekst jest łatwiejszy do zrozumienia. Ponadto wplecione wyliczenia i wypunktowania sprawiają wrażenie odrobiny technicznego, mam na myśli konkretnego, sposobu przekazywania informacji. Podział na trzynaście rozdziałów wydaje się bardzo logiczny – od przedstawienia lidera, aż do umiejętności, które go cechują.
Okładka może sprawiać wrażenie podejścia do tematu z humorem, jednak zapewniam, że tak nie jest. Tekst napisany jest na ciekawych przykładach, które są poparte rekomendacjami liderów pracujących w znanych firmach.
Osobiście spodobała mi się ta książka i z ręką na sercu mogę polecić osobom zainteresowanym tematem przywództwa w zespole.
Warto, zwłaszcza że napisana jest przez polskiego autora.
Moja ocena: 9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl