Here
komiksy
Adrian Tync

"Pierwsza w historii powieść graficzna naprawdę podróżująca w czasie!" Wired.com "Komiks, jakiego dotąd nie było, czyli pionierska podróż w czasie" Marta Mizuro, Zwierciadło Gdy w 1989 roku w prowadzonym przez Arta Spiegelmana magazynie "Raw" ukazał się krótki i czarno-biały komiks Tutaj zaskoczenie było olbrzymie. Komiksów o czasie i jego zmienności powstało już sporo, ale żaden nie...

"Pierwsza w historii powieść graficzna naprawdę podróżująca w czasie!"
Wired.com

"Komiks, jakiego dotąd nie było, czyli pionierska podróż w czasie"
Marta Mizuro, Zwierciadło

Gdy w 1989 roku w prowadzonym przez Arta Spiegelmana magazynie "Raw" ukazał się krótki i czarno-biały komiks Tutaj zaskoczenie było olbrzymie. Komiksów o czasie i jego zmienności powstało już sporo, ale żaden nie rozwiązywał tego tematu w taki sposób. Autor postanowił opowiedzieć historię symultaniczną - w każdym kadrze zostały wycięty 'podkadry' odnoszące się do tego samego miejsca, które przedstawia główny kadr, ale w innym okresie. Podróżowanie w czasie z McGuirem to niezapomniana przygoda.

Po dwudziestu pięciu latach Richard McGuire zaprasza nas do przygody z TUTAJ na kilkuset kolorowych planszach.

Polskie wydanie w eleganckim pudełku umożliwia nowy sposób śledzenia komiksowej narracji. Zobacz co wydarzyło się w rogu pokoju dziś, wczoraj, miliony lat temu i co wydarzy w przyszłości.

* * *

Po lekturze TUTAJ mój mózg eksplodował. Siedziałem na kanapie i czułem bezkresny czas, z przodu i z tyłu, wyczuwałem te wszystkie chwile pomiędzy przestrzenią i czasem. McGuire w „Tutaj” zbliżył się do granic narracji graficznej i rozszerzył wszechświat narracji wizualnej wprowadzając do niej nowy wymiar (...). Gwarantuję Ci, że zapamiętasz miejsce i czas gdy zacząłeś czytać TUTAJ.
Chris Ware (m.in. Building Stories) dla "The Guardian"

Jakkolwiek nie będziemy nazywać tego ciągu rysunków i dyskursów, na szczycie którego znajdują się takie działa jak „Maus" Arta Spiegelmana, „Fun Home” Alison Bechdel”czy „Jimmy Corrigan”Chrisa Ware'a - by wymienić tylko trzy - musi się znaleźć miejsca dla TUTAJ.
Dwight Garner, "New York Times"

Tutaj jest wizualną rozkoszą i mądrym zaproszeniem do eksploracji. Czas, pamięć, historia - jak konstruujemy i definiujemy te kategorie? Jak sami jesteśmy skonstruowani i zdefiniowani przez nie? To prowokująca opowieść, która aż się prosi by się dzielić nią z innymi.
Dan Wasserman, "Boston Globe"

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwokomiksowe.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!