My Life on the Road

Okładka książki My Life on the Road Gloria Steinem
Okładka książki My Life on the Road
Gloria Steinem Wydawnictwo: Penguin Random House biografia, autobiografia, pamiętnik
Penguin Random House
2015-10-27
2015-10-27
feminizm
Inne

Doceniam działalność Glorii na rzecz kobiet, jednak pozycja była dla mnie sinusoidą i w gruncie rzeczy ciężko mi było przez nią przebrnąć. Długie opisy kto z kim, gdzie jak, całe mnóstwo osób do zapamiętania.
Na plus ciekawostki z życia w drodze oraz ze świata polityki. Działalność wartościowa, jednak książka napisana w mało ciekawy dla czytelnika sposób, bardziej niż życie w drodze opisuje działalność na rzecz ruchu kobiet.

Fascynująca, a może i nawet inspirująca opowieść wspaniałej kobiety. Nie jest to typowa biografia, bo nie skupia się na Glorii, a przedstawia mnóstwo historii innych osób - mężczyzn i kobiet, które poznała w drodze. Mam nadzieję, że wiedza o jej niezwykłym życiu doda nam wiary we własne możliwości i pozwoli jeszcze lepiej obserwować i rozumieć prawdziwe problemy obecnych czasów, problemy ze społeczeństwem.

Jedynie fragmenty wchodzące mocno w szczegóły politycznych dziejów US uważam za przydługie i nużące, aczkolwiek zrozumiałe dlaczego się pojawiły. Mogłyby być jedynie niecno bardziej zredagowane, to wszystko.
Polecam książkę.
Przywraca wiarę w ludzi (tą mądrą część).

Fascynująca autobiografia, historia walki kobiet, mniejszości seksualnych, rasowych, ludzi wykluczonych o prawa w Ameryce.

Ta książka wnosi masę dobra, trafnych stwierdzeń, ciekawych anegdot, ważnych faktów. A w dodatku ona to opisuje takim językiem, jakbyś siedziała z nią na kawie, a ona tak po prostu ci o tym opowiada.
Niektóre z poruszanych tematów:
- rys autobiograficzny Steinem, w którym opisuje w szczególności dość specyficzny charakter swojego ojca, po którym odziedziczyła wewnętrzny imperatyw do podróżowania
- podróżowanie taksówkami - historie opowiedziane przez taksówkarzy i taksówkarki - okazuje się, że to jedna z nich była autorką słynnego, memicznego już zdania: "gdyby mężczyźni zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem"
- podróżowanie samolotami - rozmowy ze stewardessami, ich sytuacja w latach 40.- 60., o której dotąd nie wiedziałam, a warto wiedzieć
- kampanie wyborcze, w których Steinem brała udział jako organizatorka i współpracowniczka, m. in. specyficzna sytuacja, jaka nastąpiła gdy o fotel prezydenta USA konkurował Barack Obama (który miał być pierwszym czarnym prezydentem) i Hilary Clinton (która mogła być pierwszą kobietą prezydentką)
- wielka konferencja kobiet w Houston w 1977, na którą zjechały się delegatki z całego kraju, reprezentantki wszelkich grup etnicznych - niesamowite wydarzenie o wielkim znaczeniu dla kobiecej historii, o którym jednak niewiele mówiło się w mediach
- temat aborcji i pikietujących pod klinikami "obrończyń życia", które czasem po pikiecie przychodziły usuwać ciąże 😛
- temat rdzennych ludów Ameryki bardzo głęboko poruszony!!!
W temacie rdzennej ludności muszę przyznać, że ta książka uświadomiła mi kilka rzeczy, z których nie do końca zdawałam sobie sprawę. Wydawało mi się, że ogólnie mam na ich temat jakieś tam pojęcie, znam historię ich pokolumbijskiej zagłady, związanej nie tylko z ludobójstwem, ale i z szerzeniem nowych chorób, na które nie byli odporni. Wiem, że to mit, że Ameryka była mało zaludniona (była normalnie zaludniona, tak samo jak pozostałe kontynenty w tamtych czasach) oraz wiedziałam oczywiście o tych potwornych placówkach reedukacyjnych dla rdzennych dzieci, o których jest ostatnio dosyć głośno. Co pomogła mi jeszcze uświadomić ta książka? Np. to, że najstarszą demokracją na świecie wcale nie jest nasza przereklamowana "demokracja" w starożytnej Grecji (w której, jak pisał gdzieś Pratchett, obowiązywała zasada równości obywateli w głosowaniu, za wyjątkiem oczywiście kobiet, niewolników, biedaków itp.). Naprawdę najstarszą demokracją była Konfederacja Czirokezów, w której prawo głosu mieli wszyscy dorośli obywatele, mężczyźni i kobiety, a niewolnictwo nie było praktykowane. Albo tego, że w kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki kobiety były poważane i szanowane, a gwałty były surowo zabronione, zdarzały się zresztą niezmiernie rzadko (w porównaniu do kultury białych Europejczyków). Aha, i jeszcze zwróciłam uwagę, że te straszne szkoły reedukacji dla rdzennych dzieci, w których były poddawane opresjom, nie były tylko w Kanadzie. W USA też one były i nie zapominajmy o tym.
Zdecydowanie czołówka najlepszych książek przeczytanych w 2021, polecam!!

Niektóre z poruszanych tematów:

Dziennik podróży, czy nawet życia, najpewniej życia w podróży. Bogaty w lekcje i przykłady, które wydają się łatwe do zaaplikowania w codzienności, choć ich rezultaty wymagają cierpliwości i niebywałego uporu. „Opowiadanie i słuchanie są częścią zmiany, która buduje się od dołu” – rzekła Gloria. Najlepszych liderów tworzą uważni obserwatorzy, zdaje się dalej mówić. „Każda osoba, która czegoś doświadczy, jest w tym lepszą specjalistką niż specjaliści” – rzuca na odchodnym.

Niestety „W drodze” nie w pełni odzwierciedla fascynującą biografię i niesamowite dokonania Steinem. Książka, pisana jednym, mało angażującym odbiorcę tonem, zwyczajnie nuży. Tłumaczenie przeszkadza. Styl ten wywołał we mnie czytelniczą obstrukcję na kilka dobrych tygodni i krótkotrwale odebrał nadzieję oraz chęci do zgłębiania innych ciekawych rzeczy. Trzeba było zatrzymać się, by znowu móc ruszyć.

"Moje życie w drodze" to opowieść o życiu Glorii Steinem, nazywanej często matką feminizmu XX wieku, jej droga od dzieciństwa do miejsca, w którym znalazła się kilka lat temu, ale także bardzo różnorodne historie pozostawione czytelnikowi do dyskusji i do zastanowienia.
Gloria Steinem nie wstydzi się mówić o tym, że czasami popełniała błędy, ale pokazuje nam też, że podążanie za swoimi ideami, trwanie w ruchu, w działaniu ma swoje piękne strony. Nie jest egocentryczna, chętnie oddaje głos innym osobom, opowiada o swoich słabych i mocnych stronach.
"Moje życie w drodze" czytałam powoli i z ogromną przyjemnością. Czasami potakiwałam do książki, czasami polemizowałam z autorką, a czasami po prostu zamykałam oczy myśląc, że doskonale Glorię Steinem rozumiem. Spośród wielu ludzi ona naprawdę rozumie czym jest tolerancja, otwartość, dawanie ludziom czegoś od siebie, co oznacza równość i siostrzaństwo. To jest naprawdę piękna książka, inspirująca, dająca do myślenia, nakłaniająca do działania, do tworzenia wspólnoty, doceniania każdego dnia. Ogromnie polecam!

Wstyd przyznać, ale przed przeczytaniem tej książki nie wiedziałam nic o Glorii Steinem, o jej istnieniu, nie mówiąc o tym jak działała na rzecz kobiet. Książka została mi polecona przez program, aplikację, co oznacza, że profilowanie się jednak czasem przydaje😉
Moje życie w drodze to autobiografia feministki, aktywistki na rzecz kobiet i praw człowieka w ogóle, niezwykle inteligentnej kobiety. Autorka wspomina swoje dzieciństwo, pokazuje co ją ukształtowało, nadało początkowy kierunek jej drodze, przegląd działalności na kampusach, jak również przy kampaniach politycznych. Ostatnie rozdziały są zbiorem różnych opowieści bohaterki o sytuacjach, których doświadczyła w życiu związanych z równouprawnieniem, jak również przyjaźniami i odnalezieniem swojej drogi i swojego domu. Pani Steinem działa na terenie Stanów Zjednoczonych, opisuje więc walkę o równość z tamtejszej perspektywy, z kilkoma odniesieniami do Indii, w których spędziła dwa lata. Poza częścią polityczną, która najmniej mnie zainteresowała, za wyjątkiem części o Hilary Clinton i Baracku Obamie, cała książka jest według mnie doskonała. Wciąga, inspiruje, zmusza do zastanowienia. Właściwie nie zdarza mi się zaznaczać fragmentów książek, tu jednak wyciągnęłam karteczki, które poprzyklejałam przy bardziej ważkich dla mnie kwestiach. Myślę, że naprawdę warto się z tą pozycją zapoznać, nawet jeśli nie interesuje nas Pani Steinem sama w sobie, książka w interesujący sposób zobrazuje nam rozwój feminizmu i organizacji walczących o prawa Afroamerykanów.

Gloria jest dla mnie jedną z największych inspiracji! cudowna postać, jednak po przeczytaniu jej książki czuje niedosyt. jest w niej dużo opisów wydarzeń i jej życia codziennego, a zbyt mało opinii i przemyśleń Glorii, których głównie szukałam w tej książce.

Absolutnie inspirująca kobieta i jej cudowna książka!!! <333

Absolutnie inspirująca kobieta i jej cudowna książka!!! <333

Aktywne, bardzo produktywne, godne podziwu życie, niemniej ta książka mnie nużyła. Nie chciało mi się doczytać do końca.

• Feminizm
  • Biografie