Circulo mortis

10 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Circulo mortis
poezja
Lbartek

Nieuchronny los, fatalizm, nietrwałość i efemeryczność istnienia – to jeden z najtrudniejszych problemów dotyczących ludzkiego życia, z jakim od wieków zmagają się: nauka, filozofia, religia, sztuka, kultura, psychologia… Leszek Bartoszewski w tomiku Circulo mortis (z łac. krąg śmierci) podejmuje trud zmierzenia się z nim w niekonwencjonalny, właściwy sobie sposób: chętnie korzysta z licznych odniesień biblijnych i kulturowych, przy jednoczesnym „oswajaniu” tematu za pomocą pogodnego humoru, subtelnej ironii, elementów groteski, ciekawej gry słowem, zaskakującej puenty. Jego poezja daleka jest od średniowiecznej dydaktyki czy moralizatorstwa; jest to świat pełen pogodnej zadumy nad nieuchronnością losu, pisany z perspektywy człowieka rozliczającego się z własnym życiem.

źródło opisu: Wydawnictwo Harmonia

źródło okładki: Wydawnictwo Harmonia

Halina | 2016-02-08

Książkę przeczytałam "jednym tchem", potem przez kolejne dni wielokrotnie do niej wracałam i wiem że zawsze będę wracać. Zarówno wiersze jak i proza zawarte w niej, przybliżyły mi wiele tematów, które pomimo tego iż nigdy nie były mi obce, odkładałam do lamusa i rzadko się nad nimi zastanawiałam. Dziękuję autorowi za to wszystko, czego doświadczałam czytając "Circulo Mortis".
Polecam tę wspaniałą kekturę wszystkim, niezależnie od wieku czy płci zapewniając, że każdy znajdzie w niej dla siebie coś naprawdę wyjątkowego.
Halina

Ariadna | 2016-01-22

Bruno Schulz napisał kiedyś w „Republice marzeń”: "Błękitnooki zaprasza wszystkich do kontynuacji, do budowania, do współtwórczości – jesteśmy wszak wszyscy z natury marzycielami, braćmi spod znaku kielni...".
Niewątpliwie Leszek Bartoszewski jest takim właśnie kontynuatorem, marzycielem i niezwykłym budowniczym. Wykreowany przez niego świat „Circulo mortis” wypełniają niełatwe meandry ziemskiego życia: miłość, cierpienie, śmierć... Towarzyszy im jednak pogodna refleksja nad nieuchronnością losu wrażliwego, ciepłego, pełnego pokory poety-obserwatora, z życzliwością spoglądającego na ludzi i nieobojętnego na zmysłowe piękno. Nad tym światem nadbudowany jest drugi, niezauważalny w codziennym pośpiechu i chaosie, mistyczny wymiar egzystencji, w którym wszechobecny jest Bóg wraz z jego gniewem, ale i aniołami: poranionymi, wyśmiewanymi, lecz wciąż wiernymi. To świat widziany oczami człowieka rozliczającego się z własnym życiem, uwikłanego w egzystencjalną nostalgię przemijania, któremu...

AnaM | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Od zawsze lubię czytać poezję. Ta książka mile mnie zaskoczyła, ponieważ oprócz wierszy zawiera także bardzo ciekawą prozę poetycką. Zarówno wiersze, jak i proza są właściwie opisami stanu ducha narratora. A ten stan ducha wzrusza, fascynuje, zmusza do zastanowienia nad najważniejszymi tematami naszego życia.
Książka sprawiła mi jeszcze jedną przyjemność - obok tekstów polskich znajdujemy ich tłumaczenie na j.angielski. Mogłam więc mieć podwójną frajdę, po raz pierwszy poznając naprawdę dobre, czasem głębokie, a czasem bardzo poruszające wiersze, a potem sprawdzając, jak to samo brzmi w innym języku.