W Krakowie i w Paryżu. Wspomnienia i szkice

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
betelgeuze

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Arturion | 2017-09-25

Ważna rzecz dla poznania ruchów awangardowych XX-lecia. Cenna dla polemiki z Jalu Kurkiem ("Mój Kraków"), Przy czym, ja raczej serce skłaniam w stronę Kurka.
Brzękowski mógł zostać poetą francuskim (nawet próbował), został, po wżenieniu się, francuskim dymaczem turystów. Zarazem podkreśla swe lewicowe sympatię i przyjaźń z Aragonem i Triolet. Wolę plebejskiego, krakowskiego Jalu Kurka, który niewiele przed śmiercią zdobył się na wspomnienie Wandy Wasilewskiej nazywającej wziętych do niewoli sowieckiej polskich oficerów "swołoczą". Kurka - krytyka polski sanacyjnej - to zaszokowało (choć dopiero pod koniec życia z niego wypłynęło). Jan Brzękowski ma zawsze zostanie jako członek paryskiej i pirenejskiej bohemy. Zarazem poeta postępowy, który był OK.
Wolę Kurka.