Aleksander Wielki. Morderstwo w Babilonie

Wydawnictwo: Wołoszański
838934405X

Próba rozwiązania jednej z największych zagadek historycznych. Barwna opowieść o burzliwym zyciu jednego z najznamienitszych wodzów starożytności, który podbił większość ówczesnego świata. Na ekranach kin od stycznia 2005 roku w filmie Olivera Stone a pt. Aleksander wystąpią: Colin Farrel, Val Kilmer, Angelina Jolie, Jared Leto, Anthony Hopkins.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: grudzień 2008

Natomiast wczoraj skończyłam jedną z książek, na które czaiłam się „od dawna”, z tym że w tym wypadku zawsze było mi szkoda tych 40 zł. We wtorek znalazłam ją przypadkiem u mojego brata i natychmiast sobie pożyczyłam. Chodzi o książkę Grahama Phillipsa, poszukiwacza przygód i „detektywa” specjalizującego się w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek przeszłości, „Aleksander Wielki – morderstwo w Babilonie”.
Wiedziałam, że nie warto wydawać na tę książkę ani grosza i naprawdę nie chcę, żeby to zabrzmiało rasistowsko, ale tylko Amerykanin mógł wpaść na pomysł, żeby nie tylko napisać taką książkę, ale i napisać ją w taki sposób.
Po pierwsze nie jest to ani biografia, ani monografia historyczna, a opis kampanii Macedończyka jest tam dodany chyba tylko dla zwiększenia objętości, bo tak to ja pisałam streszczenia wojen perskich i peloponeskich na zajęcia z historii Grecji. Poza tym autor ma denerwującą manierę lania wody, w czym, co muszę przyznać, przebija nawet mnie. Po jaką ciężką...

tuten | 2015-05-05

Fajny pomysł na książkę historyczną, w której prowadzone jest dochodzenie kryminalne. Tak można się uczyć historii. Polecam

Elwira | 2013-09-03

Słyszałam niewiele dobrego o tej książce jednak mi się podobała. Dzięki niej zaczęłam interesować się Aleksandrem Macedońskim. Rzeczywiście po przeczytaniu "Aleksandra Wielkiego" Petera Greena czy Krzysztofa Nawotki stwierdzam, że książka Phillipsa nie jest najlepszym źródłem informacji o Aleksandrze. Mimo to autorowi udało się mnie zaciekawić na tyle, że przeczytałam nie tylko książki wymienionych przeze mnie autorów ale znacznie więcej. W jakiś pośredni sposób ten entuzjazm zaowocował nawet tym, że zdecydowałam się studiować historię. Może książka Phillipsa wpłynęła na to w najmniejszym stopniu ale jednak w jakiś sposób popchnęła mnie w wir minionych wydarzeń, wir historii. W skrócie: nie żałuję, że ją przeczytałam.

Pio | 2011-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2011