rozwiń zwiń

Głód

Okładka książki Głód Martín Caparrós
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wierzę we wściekłość



106 8 32

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
1995 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
583
569

Na półkach: , ,

Porażka. Wstyd.
Nie wiem, co to znaczy nic nie jeść przez trzy dni. Jak więc ogarnąć rozumowo stan człowieka, który takich przerw w jedzeniu ma za sobą tyle, co ja przeczytanych książek w tym samym okresie? Na dodatek te książki nie dały mądrości do zmierzenia sie z głodem, globalnym zjawiskiem naszej cywilizacji?
"Głód" Caparrosa to ohydne doświadczenie, przy którym przykładowo świadomość prosperity prostytucji podczas XV-wiecznych rzymskich konklawe, to co najwyżej niestosowność.

Od strony warsztatowej praca Caparrosa to cykl reportaży z Nigru, Indii, Bangladeszu, USA, Argentyny, Sudanu Południowego i Madagaskaru. W nich poznajemy ofiary głodu, nazwanych, choć bezimiennych (jako symbole tragedii) ludzi. Autor, z szacunku dla ich cierpienia, nie dokonuje ocen ich wyborów, nie upatruje przyczyn ich sytuacji w nich samych. Pyta i słucha.
Każdą z rozmów kończy pytaniem o przyczynę ich głodu. W odpowiedzi oskarżają siebie, władze, przypadek. Zapytani o Boga, stwierdzają, że ma w tym swój plan.
Czytając o ich tragediach trzeba przygotować się na wyczerpujący emocjonalnie historie.
Paola, mieszkanka Buenos Aires. Bita przez ojca alkoholika. Wykorzystywana seksualnie przez ojczyma od 7. roku życia. Bez wsparcia matki, którą zastępowała w opiece nad rodzeństwem. Żyje dzięki jadłodajni. Trójka dzieci. Dwoje umarło.

Geograficznie rozsiane tragedie jednostek przeplata Caparros syntetycznymi analizami przyczyn niedożywienia.
Pokazuje jak ONZ w celu wykazania spadku głodu po prostu zawyżyła po latach liczbę ubogich na świecie przekłamując pierwotne dane. Jakie to łatwe. Zmieniamy liczby i pokazujemy własną przydatność i skuteczność działań!
Dowiadujemy się na przykład, że francuskie koncerny drenują gospodarczo Niger, nie dając nic.
Sudan Południowy to modelowy przykład barbarzyństwa naszych czasów. Kraj ten powstał tylko i wyłącznie dlatego, że koncern naftowy Chevron namierzył tam czarne złoto. Należało, więc oderwać od pro islamskiego i niewygodnego Sudanu, kawałek państwa dla zdobycia kontroli nad polami naftowymi. Dotychczasowy głód mieszkańców zostawiając do ich dyspozycji (byli głodni zanim my, Amerykanie przyszliśmy, więc niech zostaną niedożywieni).

Madagaskar, kraina biedna, zapomniana. Do czasu. Gdy bogatym (USA, Arabia, Korea Południowa, Chiny) zaczęło brakować terenów rolnych, szybko zaczęli nabywać miliony hektarów pod uprawy. Ostatecznie ten układ mafijny z przekupnym rządem Madagaskaru został wykryty i upubliczniony przez paryska emigrację malgaską.

I tak dalej, i tak dalej.

Caparros pokazuje cynizm globalnych korporacji, nad którymi żaden kraj nie jest juz w stanie zapanować. Przypomina tragiczny moment, który przyspieszył patologię. W 1991 roku bank Goldman Sachs stworzył indeks inwestycyjny na żywność i przez to rozpoczął złota erę spekulacji na fundamencie egzystencji ludzkiej. Żywność stała się świetnym towarem na wykresach giełdowych. Jak można zarabiać na różnicach kursu żywności? Polecam strony 331-332.
Białe kołnierzyki bawią się w zyski, a miliony głodują. Niemoralność do kwadratu.

Jedyne zorganizowane światło w tej beznadziei to Lekarze Bez Granic, którzy wykonują syzyfową pracę codziennie i zasługują na szacunek.

Ostatecznie my syci, po przeczytaniu "Głodu" powinniśmy wejść w siebie, nie religijnie, nie medytacyjnie, tak po prostu złapać się za włosy i podnieś w górę odrywając się od ziemi. Niemożliwe? Wiem.

Można długo pisać o książce Caparrosa. Daję 9 gwiazdek, bo za krótka. Czuję, że powinienem bardziej doświadczyć tej humanitarnej porażki, dla własnego dobra.
Czytając, miałem w głowie piosenkę Youssou N'Dour i Neneh Cherry "7 Seconds". Polecam.

CYTATY DO WDRUKOWANIA W MÓZG, SZCZEGÓLNIE DLA NIEUŚWIADOMIONYCH:

"Ta książka to porażka" (11)

"Jak, do diabła możemy żyć, wiedząc?" (50,173,280,358,551,627)

"... pięć procent najuboższych Amerykanów razem ma dochody takie jak pięć procent najbogatszych Hindusów ..." (374)

"...kupuję herbatniki, nie smakują mi, daję je siedzącemu na chodniku dziecku (które się uśmiecha w podziekowaniu). Miło mi widzieć ten uśmiech, niemiło uświadamiam sobie, że kupuję gest wielkoduszności za to, czego mi zbywa - znów jestem śmieciem." (598)

"...nie trzeba robić niczego złego, żeby czerpać korzyści z cudzego nieszczęścia..." (661)

"Jakiś czas temu czytałem artykuł o nielegalnych polowaniach na słonie dla zdobycia kłów. Profesor od ochrony środowiska z Princeton zadawał dramatyczne pytanie: << Czy chcemy, aby nasze dzieci rosły w świecie bez słoni?>> Tutaj, w tych wioskach, pytanie brzmiałoby krócej: << Czy chcemy, aby nasze dzieci rosły?>>" (666)

"...jeśli w jakikolwiek sposób możemy pomóc tym ludziom, to powinniśmy im pomagać, (jeśli jednak stwierdzisz), że jesteś bezsilny, i nie będziesz dla nikogo specjalnie użyteczny, czując się jak ostatnia szmata; i powiem ci, że to dowód skromności, nie - pokory i realizmu: zaakceptować fakt, że są rzeczy, które cię przerastają..." (670)

"...nie ma już głodu z powodu braku żywności - jest z powodu chciwości..." (688)

Porażka. Wstyd.
Nie wiem, co to znaczy nic nie jeść przez trzy dni. Jak więc ogarnąć rozumowo stan człowieka, który takich przerw w jedzeniu ma za sobą tyle, co ja przeczytanych książek w tym samym okresie? Na dodatek te książki nie dały mądrości do zmierzenia sie z głodem, globalnym zjawiskiem naszej cywilizacji?
"Głód" Caparrosa to ohydne doświadczenie, przy którym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6 987
  • Przeczytane
    2 557
  • Posiadam
    648
  • Teraz czytam
    347
  • Chcę w prezencie
    89
  • Ulubione
    81
  • Reportaż
    75
  • Literatura faktu
    49
  • 2018
    41
  • 2020
    38

Cytaty

Więcej
Martín Caparrós Głód Zobacz więcej
Martín Caparrós Głód Zobacz więcej
Martín Caparrós Głód Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także