Księga Pieśni

Buch der Lieder
poezja liryczna, Romantyzm
poezja
Jeanpaul

W potocznym i raczej niesłusznym przekonaniu "Księga Pieśni" pozostaje do dziś najważniejszym dziełem Heinego. Wprawdzie krytycy literaccy wyżej stawiają inne dzieła poety, to jednak Księga Pieśni pozostaje nadal jego tytułem wywoławczym i jest jego najbardziej znanym utworem lirycznym.

źródło opisu: przedmowa

źródło okładki: zdjęcie własne

Grot | 2017-06-21

Zbiór wierszy, nierzadko mrocznych, a jednocześnie przepełnionych paradoksem, ironią, oraz poczuciem humoru.

Np.

„Witamy pastora ! To miejsce dla pana!
Chociaż z ogonem i końskim kopytem,
Ja waszą wielebność witam z zachwytem!”

Heine porusza w swoich utworach tematykę śmierci, miłości i religii. Nastrojowo czuć klimat Edgara Allana Poe. Nie brakuje też mocnych, dosadnych fragmentów („Nie będę ja się kłaniać żadnej ku*wie, z tych co bezwstydnie hańbę swą obnoszą”).