Ciało obce

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki

W dwa lata po rozwodzie czterdziestoletni bohater, zwany Hrabią, wciąż w myślach rozmawia ze swoją żoną Magdą, usprawiedliwia się, coś tłumaczy. Nieudane małżeństwo skończyło się, gdy wyznał, że zdradzał ją z wieloma kobietami, choć... wcale nie czuł się z tym dobrze. Z jednej strony jest mężczyzną wychowanym po katolicku, odnoszącym zawodowe sukcesy, prawym i uczciwym. Lecz jednocześnie wynajął garsonierę i kupił łóżko wielkie jak pastwisko do seksualnych ekscesów: całkiem jakby tkwiło w nim jakieś ciało obce . Pewnego dnia Hrabia dostaje niezwykłą propozycję pracy u jednego z najbogatszych Polaków. Gdy orientuje się, że stał się mimowolnym członkiem mafii, wsiada do pociągu Warszawa Suwałki, by podjąć najważniejszą decyzję swego życia...

Tajemnica | 2010-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2010

Nigdy nie przypuszczałam, że obcy Facet, znany mi tylko ze słyszenia wkroczy do mojego łóżka wieczorową porą. Stało się, Ziemkiewicz przysiadł najpierw skromnie na samym rogu, a po chwili leżał rozwalony, bezwstydnie nie przejmując się niczym. Co prawda moje łóżko nie jest „wielkie jak pastwisko”, ale na szczęście nie jest też kupowane w po rozwodowym szaleństwie.
Głównego bohatera nazwanego Hrabią poznajmy w pociągu, w 2 lata po rozwodzie wybiera się on w ostatnią podróż, w czasie której upojony wódką próbuje dojść do porozumienia z ciałem obcym – czyli z samym sobą postrzeganym jako nic nie znaczące mięso. Do pewnego momentu Hrabia miał w swoim życiu sporo tego co najlepsze: żonę dbającą o wszystko, córkę, pieniądze, dom, prestiż i nawet kochanki na zawołanie a dziwki na telefon. Żyło mu się coraz lepiej, życie zawodowe i polityczne układało się dobrze, towarzystwo dopisywało. Ta sielanka długo trwać nie mogła. Był święcie przekonany, że prawda go wyzwoli i dzięki niej wyrzuty...

JotKa | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2014, EBook
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Chyba po raz pierwszy czytam aż tak realistyczną książkę... Momentami szokuje, trafia w najczulsze ludzkie punkty, na długo pozostaje w pamięci. Od razu mówię - nie jest to książka dla każdego, jednak mimo to polecam i stwierdzam, iż warto poświęcić jej trochę czasu i jednak po nią sięgnąć. Szczerze? Również w tym wypadku PO RAZ PIERWSZY zupełnie nie wiem, jak opisać tę książkę. Może to dlatego, że jest zupełnie inna niż wszystkie te, które wpadły w moje dłonie..

kiniol89 | 2011-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Salonowcy, feministki, esteci, zwolennicy przedstawiania w sposób eufemistyczny oraz ci, którzy zwykli relatywizować pojęcie dobra i zła zastępując to pojęciami w "dobrym i złym guście" w tył zwrot, książka ta nie jest dla was przeznaczona.

Ziemkiewicz, w właściwy dla siebie sposób opisał historię Hrabiego, faceta po przejściach z wieloma rozterkami moralnymi i targającymi jego życiem różnego rodzaju sprzecznościami.
Książkę czyta się dobrze, szybko, ale niezbyt przyjemnie, dużo w niej polactwa, naszego rodzimego bagienka, układów i haków... tak przede wszystkim haków, skrupulatnie gromadzonych na każdego członka agencji pijarowej (de facto mafii), w której zatrudnienie znalazł główny bohater.

Dzieło wielopłaszczyznowe - rzecz jasna. Kobiety.
"Jak to możliwe, że kochasz kobietę i jesteś dla niej gotów na wszystko, a piętnaście lat później zostaje z tego tylko fizyczny wstręt, nienawiść i góra wzajemnych pretensji. Na to pytanie jest odpowiedź, ale jej udzielenie wymaga właśnie...

Mariola | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

To było moje pierwsze spotkanie z Ziemkiewiczem. Książa zdecydowanie kierowana do mężczyzn, dlatego mi średnio przypadła do gustu. Przyglądamy się z boku życiu przeciętnego faceta, który ma dobrą pracę, rodzinę... Mimo to powoli wszystko zaczyna się psuć, można powiedzieć, że czytelnik staje się powiernikiem głównego bohatera.

Przemysław Zyra | 2014-12-03
Przeczytana: 2008 rok

Czyżby było dwóch Rafałów Ziemkiewiczów? Bo przecież czytałem książki publicysty o tym imieniu i nazwisku i byłem zachwycony. A tu brudna i nic nie wnosząca do życia książka tego samego autora? Zdecydowanie wole RAZa publicystę niż RAZa powieściopisarza. Historia nieciekawa o człowieku, który popełniał za dużo błędów.

Lucas | 2010-08-24

Powieść Ziemkiewicza jest powieścią realistyczną, czasami aż zanadto, ale może właśnie to jest jej największy plus. Autor nie zakłamuje, nie ubarwia świata przedstawionego. Pisze o zakamarkach ludzkiej duszy, o tym jak bardzo trzeba uważać na drzemiące w zakamarkach podświadomości instynkty i marzenia, ale pisze też i o tym, jak niewiele czasem potrzeba człowiekowi do szczęścia.

Dokładność opisów przedstawionych przez autora może czasami szokować, ale takie „mocne uderzenie” pozwala nam zweryfikować własne poglądy na sprawy najistotniejsze. Książka niewątpliwie skłania do refleksji, więc - z zastrzeżeniem, że nie jest to lektura dla każdego - zachęcam do sięgnięcia po nią.

Czytacz48 | 2011-05-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011

Książka zdecydowanie dla facetów i to dla takich około 40...
Znakomicie oddaje męskie widzenie świata w wieku "wielkiego kryzysu",czytałem niemalże jak autobiografię.
Kobiety nigdy tego nie zrozumieją ...

Kubik | 2011-03-29
Przeczytana: 27 marca 2011

Przyznam szczerze, że książką jestem pozytywnie zaskoczony. Nie spodziewałem się takiej prozy po Ziemkiewiczu. Do tej pory znałem go jedynie jako publicystę i pisarza politycznego (Michnikowszczyzna, czas wrzeszczących staruszków), to mój pierwszy kontakt z jego literaturą.

Porusza naprawdę ważne problemy, w sposób atrakcyjny, dla każdego przystępny. Moim zdaniem książka bardzo niedoceniona - nie było o niej chyba specjalnie głośno, a być powinno. Myślę, że "zaszkodziła" tu autorowi jego etykietka prawicowo-konserwatywnego dziennikarza (co nie jest prawdą... gdyby ktoś uważnie czytał jego publicystykę, miałby okazję wyrobić sobie opinię na jego temat - RAZ jest jednym z lepszych dziennikarzy, zawsze swoje stanowisko potrafi logicznie uargumentować, nie zmienia poglądów co zmianę rządu, poza tym nie zawsze krytykuje tylko jedną stronę, robi to, co do dziennikarza należy - krytykuje, ocenia, wytyka błędy).

Polecam wszystkim lekturę tej książki i z chęcią sięgnę po pozostałe...

pozytywka_1605 | 2013-03-02

Dobrze napisana. Dla mężczyzn i kobiet. Wnikliwa, prześmiewcza... Taka... Współczesna. Trochę w niej psychologizmu, trochę filozoficznych dywagacji, dotknięć ducha, błyskotliwych refleksji, ubranych w przyjemne słówka. Do tego interesująca fabuła i bohater.

zielonewkropki | 2010-07-05

Ziemkiewicz zachwycił mnie swoją książką już od pierwszej strony i w tym zachwycie pozostawił mnie aż do końca "Ciała obcego".