Ścieżka sztyletów

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Path of Daggers
koło czasu, nowy format
Dawid

Seanchańscy najeźdźcy opanowują Ebou Dar. Nynaeve, Elayne i Aviendha jadą do Caemlyn, gdzie Elayne ma zasiąść na tronie. Po drodze natrafiają jednak na wroga o wiele groźniejszego niż Seanchanie...Rand składa przysięgę w Illian, że przegna Seanchan, tak jak już to kiedyś zrobił, ale niestety, oznaki szaleństwa pojawiające się wśród Ashamanów skłaniają go do podjęcia decyzji, która może się okazać fatalna w skutkach.Tymczasem zbuntowane Aes Sedai pod wodzą ich młodej Zasiadającej na Tronie Amyrlin, Egwene al'Vere, stawiają czoło armii, która staje im na drodze do Białej Wieży. Egwene jest jednak zdeterminowana obalić uzurpatorkę Elaidę i na nowo zjednoczyć Aes Sedai. Ciągle jeszcze nie wie, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić...

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Michał | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

Kolejny tom monumentalnego cyklu Koło czasu za mną. Akcja posuwa się powoli do przodu, śledzimy dziejące się równolegle wydarzenia w różnych częściach świata powieści. W tej części cyklu najczęściej towarzyszymy Randowi, Egwene, Elayne, Nynaeve, Min oraz Perrinowi, niestety nie ma nic o Macie. Sprzymierzeńcy ciemności, czarne ajah i przeklęci spiskują i ingerują bardzo blisko głównych bohaterów i pewnie w końcu się ujawnią znienacka atakując. Do tego mamy znowu najazd Seanchanów i panoszących się Shaido chcących zdobyć jak najwięcej niewolników i łupów w tej części świata. Ta część ma wszystkie zalety i przywary poprzednich części cyklu, oczywiście tych pierwszych jest więcej, ale ja osobiście poczułem trochę mniej ekscytacji niż w poprzednich tomach. Mam nadzieję, że w kolejnej części będzie lepiej. Na pewno zamierzam skończyć całe Koło czasu, a więc jeszcze sporo przede mną :)

PanPapryk | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2015
Przeczytana: 15 marca 2015

Jeśli tu dotarłeś, wiesz czym jest Koło Czasu, i wiesz z czym to się je. Wiesz, że bohaterów jest więcej niż mrówek w mrowisku, wątek główny ciągnie się niemiłosiernie, a autor nie dąży do finałowych scen. Czytając dzisiaj tą opinię wiesz ile jeszcze tomów Ciebie czeka i wiesz jak daleko w lesie jesteś. I szczerze Ci powiem - ten tom nie przybliża akcji w żaden sposób do finałowej walki. Wątek wlecze się niemiłosiernie, co chwile pojawiają się nowe postacie, i chyba tylko Robert Jordan jest w stanie połapać się w tym gąszczu imion, miejsc i wątków które sam stworzył.
Czas odpocząć od Randa i jego bandy. Może po trzech lub czterech miesiącach wróci ten wcześniejszy powiew świeżości, który był w pierwszych tomach. A może dopiero jak sagę przejmie Sanderson, który ją finalnie skończy?
Nie mi to jeszcze oceniać ale wiem jedno - chwilowo dość.

Łukasz | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Wraz z poprzednią częścią dostarcza sporo niedosytu i mieszanych emocji. W tym wypadku wynika to z licznych niedopowiedzeń, nie mniej nadal dostarcza przyjemności jeśli ktoś takowej szuka w czytaniu. Akcja choć wydaje się toczyć szybko jest jednak podobna do mglistej pogody i trudno jednoznacznie orzec czego brakuje aby ten tom dorównywał pierwszym sześciu.

Majkel | 2013-09-14

Dla mnie właśnie na ostatniej stronie tego tomu kończy się "Koło czasu", nawet słowa zakończenia wystarczyłyby mi za całą Ostatnią Bitwę. Po dalsze części z autopsji wiem, że sięgać raczej nie należy - grozić to może znacznym rozstrojem nerwowym (szczególnie w przypadku wielkich fanów serii tj. np. ja).

Moridin | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Książka bardzo dobra warta przeczytania Lubię książki Roberta Jordana

Apfelbaum | 2013-05-07
Przeczytana: 07 maja 2013

To już drugi tom znacznie słabszy od wcześniejszych tomów "Koła czasu".

Mariusz B | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Czekałem na wprowadzenie Seanchan i jak już jest trochę więcej wątków im poświęconym to wygląda to nie najlepiej. Przede wszystkim to już wszystko było tylko troszkę inaczej opowiedziane, ciężko nie zauważyć analogii z Seachanami i Aielami. Proroctwa smoka jak widać odnoszą się do każdego ludu jak zostaję wplątany w historię. Nie było by w tym nic złego, gdyby to nie było tak strasznie rozciągniętę przez kilka tomów. Na dokładę zabawa w kotka i myszkę Randa i jego przeciwników. Egwene to ja nie wiem kiedy dojedzie do Tar Valon, całe szczęście, że wątek z Czarą Wiatrów się rozwiązał. Ale, żeby nie było za mało to wprowadzono nowy, który mam przeczucie będzie tematem przewodnim następnych tomów. A Ostatnia Bitwa nie zając, nie ucieknie.

Sylosha | 2019-04-23
Przeczytana: 29 marca 2019