Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy

Okładka książki Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy
Dalajlama XIVDaniel Goleman Wydawnictwo: Rebis filozofia, etyka
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
A Force for Good: The Dalai Lama's Vision for Our World
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2016-01-19
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-19
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378186915
Tłumacz:
Anna Zdziemborska, Joanna Grabiak-Pasiok
Tagi:
dobro szczęście buddyzm
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1852
1504

Na półkach: , , ,

Dziennikarz naukowy towarzyszący Dalajlamie w czasie wielu podróży opisał system wartości i nauki moralne tego niezwykłego człowieka. Chodzi o skuteczne panowanie nad naszymi destrukcyjnymi myślami i emocjami, o życzliwość i współczucie dla innych, o porzucenie przemocy na rzecz dialogu między ludźmi. Czasami to zbytnio idealistyczna, ale bardzo inspirująca i dająca do myślenia lektura.

Znany amerykański dziennikarz naukowy i autor książek psychologicznych, (Inteligencja emocjonalna) zapisał swoje refleksje ze spotkań z Dalajlamą na przestrzeni wielu lat. Przedstawia w nich system moralny przywódcy tybetańskiego, jego filozofię i praktykę życia. Bardzo to ciekawe i głębokie spostrzeżenia, bo i Dalajlama nie jest tuzinkowym człowiekiem. To przewodnik duchowy pokazujący na własnym przykładzie jak dobrze i z sensem żyć. Ważne, że rzecz cała przedstawiona jest przez człowieka z Zachodu, który jest w stanie zasypać do pewnego stopnia przepaść kulturową między nami a ludźmi z Dalekiego Wschodu.

Zalecenia nt. dobrego życia wg Dalajlamy przedstawia Goleman w kilku punktach. Po pierwsze, winniśmy skuteczniej panować nad naszymi myślami i emocjami, zwłaszcza destrukcyjnymi, bo: „Nieopanowany, rozzłoszczony ludzki umysł, targany atakami wściekłości, złośliwością, obsesyjnym pragnieniem, zazdrością i arogancją, może zniszczyć życie”. Nie chodzi jednak o tłumienie w sobie negatywnych emocji, ale bardziej ich świadomość: winniśmy zauważyć nadciągające destrukcyjne emocje i zapamiętać negatywne konsekwencje naszych zachowań. Łatwo się pisze, ale zrobić to trudno...

Po drugie trzeba być autentycznie współczującym i życzliwym dla innych, bo „Pomoc potrzebującym wzmacnia poczucie sensu w życiu, co z kolei psychologowie uważają za klucz do osobistego szczęścia”. Jak mówi Dalajlama: „Ważniejsze jest, by kochać, niż być kochanym”. Stosując tą zasadę w praktyce, Dalajlama traktuje wszystkich ludzi jednakowo, jak mówi: „nie ma żadnej różnicy między wysokim urzędnikiem a żebrakiem”. To bardzo trudna praktyka, chyba wszyscy (ja też!), odnosimy się różnie do ludzi, zależnie od ich pozycji społecznej i ekonomicznej.

Po trzecie, propaguje Dalajlama gospodarkę opartą na współczucia, która „łączy w sobie ducha przedsiębiorczości i solidny system wsparcia społecznego oraz opodatkowania bogactwa.” Przywołuje tu przykład Szwecji z powodzeniem stosującej te zasady w praktyce. Poza tym akcentuje, że poczucie szczęścia mało się ma do poziomu dochodów człowieka (powyżej pewnego poziomu): „największą rolę w zapewnianiu szczęścia odgrywają takie czynniki, jak zdrowie i jakość relacji międzyludzkich.”

Po czwarte, „Dalajlamę inspiruje zasada ahimsa – braku przemocy – którą wyznawał Mahatma Gandhi”. Dla niego przemoc, czy wojna nie jest żadnym rozwiązaniem problemów ludzkości. Sam stosuje to podejście w pertraktacjach z Chińczykami w celu przywrócenia Tybetańczykom praw człowieka. Ta ostatnia zasada budzi moje wątpliwości, oczywiście Gandhi był wielkim człowiekiem, ale walczył z Anglikami, którzy przestrzegali pewnych praw. Iluż takich potencjalnych Gandhich w Rosji Sowieckiej zostało zagłodzonych na śmierć albo zabitych strzałem w tył głowy? A stosowanie zasady braku przemocy w praktyce oznaczałoby, że wszystkie kraje będące obiektem agresji Hitlera w czasie II wojny, winny mu się poddać bez walki, jak Czechosłowacja w 1938r., a potem liczyć na jego dobrą wolę w negocjacjach...

Mimo tych zastrzeżeń, to książka ważna i potrzebna bo obcowanie z myślą i ideami Dalajlamy jest zawsze wzbogacające i inspirujące.

Dziennikarz naukowy towarzyszący Dalajlamie w czasie wielu podróży opisał system wartości i nauki moralne tego niezwykłego człowieka. Chodzi o skuteczne panowanie nad naszymi destrukcyjnymi myślami i emocjami, o życzliwość i współczucie dla innych, o porzucenie przemocy na rzecz dialogu między ludźmi. Czasami to zbytnio idealistyczna, ale bardzo inspirująca i dająca do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    138
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    16
  • Teraz czytam
    2
  • Filozofia
    2
  • Portrety
    1
  • Droga
    1
  • Rozwój
    1
  • Spirituality
    1
  • 2016
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy


Podobne książki

Przeczytaj także