Wojna Austriacko-Pruska. Wojna Austrii z Prusami i Włochami w 1866 roku

Tłumaczenie: Miłosz Młynarz
Wydawnictwo: Napoleon V
The Austro-Prussian War. Austria's War with Prussia and Italy in 1866

"Wojna austriacko-pruska to wybitne dzieło, jeszcze raz dowodzące, że historia działań militarnych może wnieść ważny i przyjemny wkład do rozumienia przeszłości. Pozycja obowiązkowa w kolekcji studenta, naukowca i specjalisty."-Choice "Barwna i wnikliwa nowa praca Geoffreya Wawry prezentuje czytelnikowi nowy pogląd na znane wypadki kampanii pod Sadową ze stosunkowo nieznanej perspektywy...

"Barwna i wnikliwa nowa praca Geoffreya Wawry prezentuje czytelnikowi nowy pogląd na znane wypadki kampanii pod Sadową ze stosunkowo nieznanej perspektywy sztabu austriackiego dowódcy Ludwiga Benedeka."-German Studies Review

"Omówienie przez Wawrę planów strategicznych i rozkazów w trzech głównych stron wojny oraz pomniejszych sojuszników Austrii jest znakomite. Proste mapy pomagają zrozumieć rozmieszczenie i ruchy sił, rozrzuconych na terenie nieznanych większości amerykańskich czytelników."-St. sierż. John T. Broom, Military Reviews

źródło opisu: Wydawnictwo Napoleon V, 2014

źródło okładki: http://napoleonv.pl/index/

Arek | 2019-09-11
Przeczytana: 11 września 2019

Druga z książek autora. Pierwsza była poświęcona zmaganiom Prusaków z Cesarstwem Francuskim. W zasadzie obie książki tworzą wspólną narrację. Motywem przewodnim i myślę zamysłem autora było pokazanie w jaki sposób Prusacy dążyli do zjednoczenia Niemiec i jak to osiągnęli.
Książka skupia się przede wszystkim na militarnym aspekcie konfliktu z Austrią, w mniejszym zakresie poruszone są kwestie polityczne, natomiast pozostałe tło (społeczno - gospodarcze) jest jedynie zarysowane. Ogromnym walorem książki jest bardzo dokładne odwzorowanie obu frontów wojny 1866. Miałem wrażenie, że każda bitwa, każdy ruch armijny został bardzo precyzyjnie opisany - więc może być to gratką dla osób szczegółowo zainteresowanych tematem. Plusem tej książki są również cytaty które Geoffrey Wawro wplata w narrację. Ich autorami są zarówno wielcy politycy, generałowie jak również zwyczajny ludzie. Daje to niesamowitego kolorytu opisowi zmagań militarnych.
Książkę bardzo polecam szczególnie pasjonatom wojen...