Den Siste Pilegrimen

Okładka książki Den Siste Pilegrimen Gard Sveen
Okładka książki Den Siste Pilegrimen
Gard Sveen Wydawnictwo: Vigmostad & Bjørke AS Cykl: Tommy Bergmann (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tommy Bergmann (tom 1)
Vigmostad & Bjørke AS
2013-01-01
2013-01-01
norweski
9788241908996

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo dobry kryminał...zasłużone nagrody. Czyta się dobrze...wciąga bez reszty. Na dodatek tajemnica z czasów II wojny światowej...Polecam!!!!

Bardzo dobry kryminał. Dwa plany czasowe: II wojna światowa w Norwegii i współcześnie. Pewnego dnia 2003 roku zostaje zamordowany zamożny przedsiębiorca - Carl Oscar Krogh. Policjant Tommy Bergmann prowadzi śledztwo. Powoli odkrywa, że wszystkie tropy prowadzą do norweskiego ruchu oporu działającego w czasie wojny. Kim naprawdę był Krogh? Dlaczego pozostali żyjący z jego kręgu nic nie chcą powiedzieć albo kłamią? Czy zabicie małej dziewczynki w 1942 roku w lesie blisko posesji Krogha ma coś wspólnego z wydarzeniami z 2003? Tommy Bergmann odpuściłby to śledztwo, w końcu kogo dzisiaj obchodzą rozgrywki różnorakich grup działających podczas wojny, ale nie może. Patrzy w puste oczodoły małej dziewczynki i chce dowiedzieć się prawdy. Sam policjant nie jest kryształowy, ma koncie zachowania nieakceptowalne społecznie, więc przynajmniej w tym dochodzeniu chce udowodnić sam sobie swoją wartość.  Gard Sveen stworzył odpowiedni klimat, lubię takie dawki historii wojennej wplecione w intrygę kryminalną.

W czerwcu 2003 w swoim domu zostaje znaleziony zamordowany w bestialski sposób dawny członek ruchu oporu w Norwegii. Zbrodnia jest łączona z faktem odnalezienia zwłok trojga ludzi, zamordowanych i pochowanych w lesie w okresie II wojny światowej. Prowadzący dochodzenie Tommy Bergmann trafia na sprawę innego morderstwa legendy norweskiego podziemia kapitana Holta. Policjant , który badał zagadkową śmierć Holta w 1945 również zginął. Wszystkie trzy sprawy łączą się . Książka to nie tylko kryminał, ale także powieść podejmująca trudną historię Norwegii z okresu wojny, współpracy z Hitlerem i bardzo trudnych ludzkich wyborów.

Rozprawienie się z traumą wojny w sposób typowo skandynawski. Dla mnie świetna!
Jesteśmy przyzwyczajeni do czytania literatury wojennej i obozowej i spodziewamy się po niej określonych emocji i określonego rodzaju opowieści. Natomiast literatura skandynawska to literatura bazująca na opowiadaniu o rodzinnych historiach z przeszłości, relacjach rodzinnych na przestrzeni lat. Tutaj mamy dwa w jednym. Bazą całej historii jest śmierć jednego człowieka, jednak czytając książkę przekonujemy się, że ta śmierć ma nieco inne podłoże, niż na początku nam się wydaje. Druga sprawa, że nie do końca szukamy sprawcy zbrodni – a przynajmniej nie tylko. Autor prowadzi nas fantastycznie przez tragiczną historię miłosną z wojną w tle. Historię o szpiegach, zdradach, o tym, kto tak naprawdę jest naszym wrogiem i jakie mamy prawo sądzić postawy ludzkie prezentowane w czasie absolutnego końca świata, jaki Ci ludzie znali. Autor fantastycznie przechodzi od opowieści o wielkich pieniądzach, władzy i biznesie do opowieści o samotności rozdzierającej serce.
Uwielbiam skandynawskich pisarzy kryminałów za książki, które są czymś więcej niż kryminałami. A jednocześnie nie jest to też powieść obyczajowa czy historyczna. To jest zagadka kryminalna z historią w tle opowiedziana w sposób obyczajowy przez pryzmat ludzkich losów.
Chociaż ciekawymi postaciami są detektywi prowadzący śledztwo, to jednak na pierwszy plan wychodzą ofiary tej zbrodni. Wszyscy bohaterowie zaplątani w historię prowadzącą do rozwiązania tej zagadki są świetnie opowiedziani i bardzo dobrze poprowadzeni. A śledczy – no cóż, są dobrym tłem i ja nie mam nic przeciwko takiej formie.
Ciekawostką jest to, że ta książka to znowu był eksperyment czytelniczy – nazwisko, którego nie znałam, tytuł, który był dla mnie obcy, książka, o której próżno szukać opinii w Internecie. Kupiona w jakiejś taniej księgarni dlatego, że autor Skandynaw. Nie żałuję! Polecam takie eksperymenty! Ja na pewno będę czytać Sveena dalej.

Rozprawienie się z traumą wojny w sposób typowo skandynawski. Dla mnie świetna!

Ostatni Pielgrzym skonczony - można powiedzieć w końcu.

Książka pod względem tematu bardzo trudna, ale czyta ją się mimo wszystko płynnie. Powieść oparta jest dwutorowo - to znaczy teraźniejszość i czas wojny i czas po niej. Historia w tej książce tematem przewodnim.

Finał książki niesamowity, nie spodziewałem się takich rozstrzygnięć, będziecie zaskoczeni. Warto było przetrwać, aby przeczytać ten finał

Ostatni Pielgrzym skonczony - można powiedzieć w końcu.

hm
cos w tym bylo
ale juz nie pamietam
to swiadczym o ksiazce
zagadka na przelomie lat wojna i .......

hm
cos w tym bylo
ale juz nie pamietam
to swiadczym o ksiazce
zagadka na przelomie lat wojna i .......

Nietypowy kryminał, łączący ze sobą wydarzenia z II wojny światowej i zagadkowe morderstwo, które ma miejsce 60 lat później. Autor mocno zagłębia się w warstwę obyczajową głównych bohaterów i to wokół niej buduje swoją historię. Była to dla mnie ciekawa odskocznia od typowych kryminałów, gdzie ciągle leje się krew.

Czyta się bardzo dobrze. Powieść długa, sporo wątków jest, które powoli się splatają i wyjaśniają. Ciekawy sposób prowadzenia narracji i wyjaśniania sytuacji dwutorowo - w czasie II Wojny Światowej i współcześnie :P Trzyma w napięciu książka cały czas, nie zwalnia akcji. Oprócz wątków kryminalnych jest też wątek trenowania zespołu piłki ręcznej i trochę wątków romansowych. Szkoda, że to z piłką ręczną i Hadją się urwało ;P Zakończenie książki mocno zaskakujące. I jak dla mnie - rozczarowanie troszkę, to kto się okazał głównym przestępcą i w jaki sposób to wszystko ostatecznie zaszło.

Akcja książki toczy się dwutorowo. Autor przenosi nas do czasów wojny, do 1942 roku oraz do czasów współczesnych roku 2003. Wszystko zaczyna się po odnalezieniu trzech ciał z czasów II wojny światowej, w tym ciała małej dziewczynki. W toku śledztwa na jaw wychodzą okoliczności zbrodni, jednak odnalezienie sprawcy wcale nie jest takie oczywiste.
To również historia młodej dziewczyny, która zmanipulowana i zakochana stała się morderczynią. Dla mnie zabicie swojego ukochanego psa było największym wstrząsem. W książce pokazane jest jak daleko można się posunąć w imię miłości, oraz jak cienka jest granica pomiędzy miłością na nienawiścią.

To również historia młodej...

Oryginalna, jak na kryminał, ponieważ akcja toczy się w latach współczesnych, ale również w latach wojennych. Historia kryminalna rzec można. Z pewnością skłania do zadumy nad złem i okrucieństwem naszego świata.
Zdecydowanym minusem jest dla mnie warstwa stylistyczna - zbyt to wszystko siermiężne.

• Kryminał
  • Skandynawia