Pragmatyka rosyjskich zaklęć leczniczych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
zaklęcia, klątwa
welesxxi

Co wypowiadający tekst magiczny jest w stanie uczynić przy zastosowaniu odpowiednio dobranych słów, ergo – jakie intencje komunikacyjne realizuje? Odpowiedź na pytanie, co za pomocą odpowiednich słów robi wypowiadający zaklęcie lecznicze i w czyim interesie działa, zbliża obserwatora do zrozumienia pragmatyki tych specyficznych aktów mowy. Zaklęcia lecznicze funkcjonują w szczególnej sytuacji komunikacyjnej. Wymaga ona obecności dwóch realnych postaci (znachora i chorego) oraz jednego „fikcyjnego” bohatera – siły nieczystej. Pragmatyka tych tekstów zasadza się na przekonaniu, że kodowanie i odkodowanie informacji dokonuje się za sprawą uczestników komunikacji sakralnej, którzy władają pewnymi magiczno-symbolicznymi znakami. W niniejszej publikacji zaklęcia przedstawiono w aspekcie ich przeznaczenia, nadawcy, odbiorcy oraz strategii językowych zastosowanych w celu osiągnięcia pożądanego rezultatu.

źródło opisu: UJ

źródło okładki: UJ

To krótka acz bardzo treściwa pozycja o tzw. magii słowa na przykładzie rosyjskich zaklęć leczniczych towarzyszących przy leczenie przez znachorów w kulturze ludowej. Autorka opisuje rozumienie "choroby" na Wschodniej Słowiańszczyźnie, a w dalszych rozdziałach typy choroby i jakie zaklęcia im towarzyszyły, oraz jakie funkcje spełniały te "czary". Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Szkoda jedynie, że owe zaklęcia przytoczone są w oryginale, języku rosyjskim, którego ja nie rozumiem.