Paryska nieznajoma

Świat Książki
2016-03-03
2016-03-03
Ewa Westwalewicz-Mogilska

Sympatyczna opowieść o rodzinie i uczuciach. Większość książki czyta się świetnie, intryga wciągająca, bohaterowie fajni. Niestety, zakończenie jest słabsze, takie proste, płytkie, jak na siłę. Szkoda, bo historia ma potencjał

Wspaniała, wzruszająca i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam.

1976

Dziwna książka i ciężko ją jednoznacznie ocenić. Z jednej strony jest naprawdę przyjemna w lekturze i odbiorze. Szczerze polubiłam postać seniorki rodu, czyli Margaret, która wyjątkowo przypomina mi postać Violet Crawley, wprost z Downton Abbey. Ale ta opowieść ma sporo minusów. Jest wyjątkowo naiwna i przewidywalna. Nie chciałabym użyć słowa banalna, ale również tutaj ono pasuje. Cukierkowo, różowo, tak jakby autorka, na siłę starała się pokazać świat w jasnych barwach, odtrącając wszystkie negatywne emocje.
I tutaj mam ten dylemat, że sama nie wiem czemu mimo swoich wielkich wad, tak podeszłam do tej książki? Widać udzielił mi się klimat rodem z Downton Abbey, może mi go brakowało? W każdym razie ciężko mi polecić tę książkę, bo wiem, że wiele z Was uzna, że to bajka dla naiwnych. Ale może w tym całym pędzie życia, po prostu potrzebowałam takiej bajki?

Lekki romans z nutką rodzinnej tajemnicy w tle.

Lekki romans z nutką rodzinnej tajemnicy w tle.

Na półkach: , , , , , ,

Historia poruszająca,chwyta za serce i urzeka.
Wzrusza,wciąga niesamowicie książka pełna tajemnic starego domu,rodzinna tragedia.
Fabuła powieści dobra,zwroty akcji przyspieszają tempo,trzymała mnie książka od początku do końca w napięciu.
To piękna,urocza powieść obyczajowa z przyjemnością przeczytana,miły wieczór spędziłam z lekturą.

Historia poruszająca,chwyta za serce i urzeka.

Miałam taki moment, że chciałam ją odłożyć, ale ostatecznie przebrnęłam. Na początku dużo nic nie wnoszących opisów, dialogów.
Miałam wrażenie, że to o jakichś XVIII wiecznych damach z dworu (bo tak brzmiały wypowiedzi),a potem okazuje się, że akcja dzieje się w 2012 i odpalają sobie iPhona (wtf?)
Nie grało mi to zupełnie.
Książka mocno przewidywalna, dość lekka.
Przeczytać i zapomnieć ;)
Mimo, że autorkę lubię i coś już jej czytałam i mi się podobało.

Nie grało mi to zupełnie.
Książka mocno przewidywalna, dość...

Każda książka Montefiore wywołuje wiele emocji. Zawsze opowiada losy trudnej miłości, która w efekcie końcowym kończy się happy endem.
Tym razem podczas pogrzebu głowy rodziny pojawia się tajemnicza nieznajoma. Nikt z rodziny jej nie zna i zastanawia się co ona tutaj robi. Okazuje się, że jest to nieznana córka zmarłego, który w spadku zapisuje jej klejnoty rodzinne. Większość rodziny jest tym oburzona i nie zgadza się z tą decyzją.
Jedyny syn zmarłego David od pierwszych minut pała do niej sympatią i chce dać jej szansę. Młoda nieznajoma bardzo szybko wkupuje się w łaski rodziny, tylko jedna bratowa dziwnie jakoś jej nie ufa. Bierze sobie za cel zdemaskowanie Phaendry.
Co przyniesie całe to zamieszanie i czy rzeczywiście jest ona córką Georga czy może chodzi o coś zupełnie innego?
Fantastyczna książka opowiadająca losy rodziny, która jest tylko na papierze rodziną a tak naprawdę są dla siebie obcymi ludźmi. Każdy na każdego patrzy wrogiem i tylko życzy źle. Dopiero pojawienie się nowej osoby wśród nich, której zależy na więzach rodzinnych stopniowo zaczyna coś zmieniać. Pokazuje im na czym polega bliskość, chęć pomagania i czym jest prawdziwa miłość.

Lubię ksiązki Santy Montefiore, a tą, chociaż miałam już od dawna, jakoś przeoczyłam w mojej kolejce do czytania...
Jak zwykle nie zawiodłam się i przeczytałam z zainteresowaniem. Jest taka melancholijna, zabiera nas w świat angielskiej arystokracji, ale w czasach współczesnych. Dominują w niej rodzinne sekrety i porywy serca, które nie powinny były się zdarzyć, a autorka w ujmujący sposób opowiada, jak radzić sobie ze stratą, z rozczarowaniem, jak przezwyciężyć wszelkie animozje w rodzinie.
Ciekawa lektura, napisana jak zwykle pięknym językiem, klimatyczna i pełna wzruszeń. Polecam

Przyjemny romans, pełen tajemnic. Trochę cukierkowy i przesłodzony . Zdrady, sekrety, więzi rodzinne i niespieszna akcja, która rozgrywa się praktycznie w jednym miejscu( na angielskim dworze ) nie do końca mnie przekonały.

Faktycznie niespecjalnie udana powieść autorki. Przewidywalna od samego początku przez co bardzo mi się dłużyła a na koniec cukierkowy happy end był już dla mnie kompletnym rozczarowaniem.

• Santa Montefiore